U fokusu

Reakcije na presudu Suu Kyi

VIJEĆE sigurnosti UN-a neće zbog Kine i Rusije moći osuditi jučerašnju osudu liderice prodemokratskih mianmarskih snaga Suu Kyi na još 18 mjeseci kućnoga pritvora. Nakon presude, Američki predsjednik Barack Obama je zatražio puštanje svih političkih zatvorenika u državi. Europska unija je zaprijetila novima sankcijama protiv Mianmara, a britanski premijer Gordon Brown je zatražio od Vijeća sigurnosti podizanje embarga na oružje za nekadašnju britansku koloniju.

Reakcije na presudu Suu Kyi

AFP

VIJEĆE sigurnosti UN-a neće zbog Kine i Rusije moći osuditi jučerašnju osudu liderice prodemokratskih mianmarskih snaga Suu Kyi na još 18 mjeseci kućnoga pritvora. Nakon presude, Američki predsjednik Barack Obama je zatražio puštanje svih političkih zatvorenika u državi. “Pridružujem se međunarodnim grupama u pozivu da se Aung San Suu Kyi odmah i bezuvjetno pusti na slobodu”, rekao je Obama i naglasio da mianmarska vojna hunta i dalje zanemaruje izjave Vijeća sigurnosti.

SAD traži od vijeća donošenje rezolucije kojom bi se osudila presuda i izrazila duboka zabrinutost radi političkog učinka kojega će presuda imati na predstojeće izbore u Mianmaru. Naime, izbori su na rasporedu za 2010. godinu, a vojna hunta je odlučila da Suu Kyi nema pravo sudjelovanja u njima jer se udala za, sad već preminulog, britanskog državljanina, prenosi BBC.

 

UN traži puštanje, Velika Britanija embargo

Američka veleposlanica pri vijeću sigurnosti Susan Rice je najavila da će neke članice Vijeća sigurnosti imati drugačije mišljenje o jučerašnjim događajima u ovoj azijskoj državi. Imala je pritom na umu Kinu i Rusiju koje će se teško složiti s uvođenjem sankcija svojem trgovinskom partneru Mianmaru. Britanski veleposlanik pri UN John Sawers je izjavio da donošenje rezolucije ima potporu, ali da su neke članice poslale rezoluciju prvo na potpis u svoje prijestolnice, zbog čega će se rasprava o njoj nastaviti i danas.

Europska unija je zaprijetila novima sankcijama protiv Mianmara, a britanski premijer Gordon Brown je zatražio od Vijeća sigurnosti podizanje embarga na oružje za nekadašnju britansku koloniju. Generalni tajnik UN-a Ban Ki Moon je zatražio još prošli tjedan od mianmarskih vlasti puštanje Suu Kyi na slobodu.

 

 Hrvatska se pridružila osudama 

Hrvatska osuđuje nepoštenu i neutemeljenu presudu čelnici mianmarske Nacionalne lige za demokraciju i dobitnici Nobelove nagrade za mir Daw Aung San Suu Kyi, priopćilo je u utorak Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija (MVPEI).

Hrvatska se tako pridružila izjavi švedskog predsjedništva EU-a i osudi koju je taj potez vojne hunte u Mianmaru izazvao u članicama EU-a.

U MVPEI-u ističu da se vojni režim oglušio na dosadašnje prosvjede zbog zatvaranja oporbene čelnice te je ignorirao zahtjeve UN-a, EU-a i nekih članica ASEAN-a za njezino puštanje na slobodu. 

Na Zrinjevcu smatraju da će presuda kojom se Daw Aung San Suu Kyi osuđuje na osamnaest mjeseci kućnog pritvora onemogućiti njezino sudjelovanje na izborima 2010. godine, čime bi nedvojbeno bila ugrožena njihova legitimnost.

EU je najavila zaoštravanje već postojećih sankcija protiv mianmarskog vojnog režima, ali i intenzivniji angažman i suradnju s azijskim partnerima u pokušaju oslobađanja Suu Kyi i ostalih političkih zatvorenika u Mianmaru, stoji u priopćenju MVPEI-a.