Ugledna metkovska liječnica, dr. Darka Volarević, nedavno je jednoglasno izabrana za predsjednicu Gradskog vijeća. Dr. Volarević (kandidatkinja koalicije HSS-HSLS-HNS-HSU) nije nova u političkom životu grada. U prethodnom sazivu obnašala je dužnost vijećnice, a 2004. godine nakon izvanrednih gradskih izbora kratko je bila predsjednica GV-a.
– Jednoglasno ste izabrani za predsjednicu Gradskoga vijeća Metkovića. To je sigurno priznanje vama i vašem radu?
– Osobno priznanje doživjela sam već isticanjem prijedloga moga imena kao kandidata za predsjednicu Vijeća ispred koalicijskih vijećnika, što su i ostali prihvatili. Mislim da smo jedni drugima poslali uzajamnu poruku da želimo raditi zajedno samo u svrhu dobra naših građana, opravdati njihovo povjerenje u lokalnu vlast i konačno, da ne smijemo žrtvovati budućnost ostajući u prošlosti.
– Možete li nam pojasniti “izgled” Vijeća u novom sazivu?
– Vijeće je jasno i stabilno s većinom iz pobjedničke koalicije, te s respektabilnom oporbom. Vijeće je raznoliko, i to ne samo prema odnosu pozicije i oporbe, već i činjenicom da su unutar koalicije vijećnički mandati povjereni ljudima, a ne isključivo članovima HSS-a, i upravo to držim velikim iskorakom. Upravo u toj raznolikosti vidim polazište za kvalitetno i konstruktivno Vijeće.
Za dobra rješenja
– Kakav rad očekujete i čemu se nadate iz oporbenih klupa?
– Nemam pravo misliti da bi bilo koji vijećnik, bez obzira kojoj opciji pripadao, bio protiv dobrih projekta, kvalitetnih rješenja i odluka. Oporba ne znači opstrukciju, priželjkujem i vjerujem u partnere u radu Gradskog vijeća, gdje ćemo zajednički odlučivati o budućnosti građana.
– Uspjeli ste okupiti vijećnike za zajedničko fotografiranje?
– Nadam se da i ona nosi poruku u prilog prije navedenoga. Uistinu, htjela bih da se i za četiri godine ponosno fotografiramo zajedno, zadovoljni radom u proteklome razdoblju u kojemu ćemo služiti građanima; bit će to potvrda da nisam pogriješila u procjeni.
– Dolina Neretve u javnosti se često spominje kao područje povećanog obolijevanja karcinoma. Hoćete li kao političarka preventivno djelovati i na tom planu?
– Naravno, najbliže je području moje struke. Kada je riječ o dolini Neretve, u javnosti se često spominju maligne bolesti i dovođenja u vezu s određenim čimbenicima ovoga područja. Kao liječnica ne mogu stati iza tvrdnji koje se temelje na paušalnim procjenama, jer znanstvene studije ovdje nisu provedene.
Na žalost, Neretva se uklapa u zabrinjavajuću i poraznu situaciju RH, u kojoj svake godine 12 i pol tisuća stanovnika umire od raka i ta smrtnost raste. Naša je obveza uključiti se u borbu protiv karcinoma preko državnih institucija prema Rezoluciji o zloćudnim tumorima, koju je Sabor donio prema uzoru na Europski parlament.