Nakon tri godine opsežnih konzultacija, Generalna skupština UN-a usvojila je 14. rujna rezoluciju kojom je poduzet sljedeći korak u procesu osnivanja novog tijela Ujedinjenih naroda usredotočenog na prava žena.
Četiri agencije i ureda Ujedninjenih naroda bit će spojeni u nov, jedinstven entitet unutar organizacije koji će promicati prava i dobrobit žena diljem svijeta te usmjeriti svoje djelovanje prema rodnoj ravnopravnosti.
Usvojena rezolucija govori o poboljšanju sustavne povezanosti unutar UN-a, pri čemu tekst iznosi izričitu potporu zemalja članica novom konsolidiranom tijelu za ženska pitanja na čelu kojeg će biti glavnim podtajnik.
Rezolucija znači da će UN-ov razvojni fond za žene (UNIFEM), Odjel za unapređenje položaja žena (DAW), Ured specijalnog savjetnika glavnog tajnika za pitanje roda i napredovanje žena (OSAGI) te Međunarodni institut za istraživanja i podučavanja za napredak žena (INSTRAW) biti udruženi.
Putem svog glasnogovornika, glavni tajnik Ban Ki-moon izjavio je da je “posebno zadovoljan” što je skupština prihvatila njegov prijedlog za “ustrajnijim unapređenjem” ženskih prava pod novim tijelom.
“Načinjen je važan korak u očvršćivanju rada Ujedinjenih naroda u području rodne jednakosti i osnaživanju žena, kao i u osiguravanju djelotvornog izručenja njihovih operativnih aktivnosti za razvoj što predstavlja druge ključne točke rezolucije”, kaže u izjavi.
Ban Ki-moon ujedno je izjavio da je imenovao više žena na visoke pozicije no ikad prije u povijesti UN-a, uključujući devet žena na položaje glavnih podtajnika. Broj žena u visokim službama porastao je 40 posto za vrijeme njegovog mandanta.
Rezolucija skupštine dala je glavnom tajniku Banu u zadatak da zemljama članicama pruži opsežan prijedlog koji će u glavnim crtama prikazati zadaće, strukturu, financiranje te pregled novog tijela kako bi moglo biti stvoreno što prije.
Reforma za promjenu postojećeg UN-ovog ustrojstva za provođenje ravnopravnosti spolova (GEAR), predvođena Ženskom organizacijom za okoliš i razvoj (WEDO) te Centrom za globalno žensko vodstvo (CWGL) koja se sastoji od preko tristo organizacija diljem svijeta, od 2006. godine vodi kampanju za snažnije priznavanje rodne problematike u sklopu Ujedinjenih naroda. Službeno je otpočela kao GEAR kampanja u veljači 2008. godine, tijekom pedeset i drugog zasjedanja Komisije za položaj žena.
Prošli ponedjeljak GEAR je izjavio: “Apeliramo na glavnog tajnika Ban Ki-moona da odmah pokrene proces imenovanja snažnog vođe potkovanog u ženskim pravima i pitanjima rodne jednakosti kao glavnog podtajnika koji će voditi ovaj proces objedinjavanja četiriju postojećih tijela”
“Očekujemo da široka i otvorena potraga krene bez odgađanja kako bi glavni podtajnik na poziciji i tijelo mogli početi djelovati do osvrta “Peking + 15″ na Komisiji za položaj žena u ožujku 2010”
Koalicija je također izjavila da zemlje članice moraju pravovremeno odgovoriti na sva istaknuta pitanja potrebna da bi tijelo započelo s radom, uključujući mehanizme za upravljanje i nadzor. Nadalje, zemlje – davatelji moraju zajamčiti solidne financijske priloge (oko milijardu dolara) kako bi podržale predložene snažne terenske operacije koje tijelo mora imati da uspješno ispuni vladina i UN-ova obećanja ženama svijeta.
“Budući da je uvijek igralo vitalnu ulogu u radu UN-a na ženskim pravima, zahtijevamo od zemalja članica i glavnog tajnika da se obvežu na sustavan i kontinuiran angažman civilnog društva, posebice ženskih organizacija, u svakom stadiju procesa na globalnim, regionalnim, nacionalnim i lokalnim razinama, uključujući upravni odbor”
“Ovo je važan i presudan korak naprijed te treba postati operativan bez odgađanja”, ustvrdila je koalicija.
Prevela Daria Mrkus