U fokusu

Renata Marđetko je dobrotvorka godine

Renata Marđetko iz Kotoribe, predsjednica i osnivačica udruge ‘Pomoć neizlječivima’, dobitnica je ovogodišnje nagrade ‘Josipa Vancaš – dobrotvorka godine’. Odluku da je baš ona zaslužila tu nagradu donijelo je više od 1000 građana/ki koji/e su glasovali/e na internetskoj stranici zaklade Zamah. Uz nju kandidirane su bile Sanja Ešegović, Lucija Josipović, Valerija Novak, Blaženka Petrak, Jadranka Radovanić, Urša Raukar i Suzana Ritz.

Renata Marđetko je dobrotvorka godine

Zvonimira Ivanišević/ Zagrebancija

Dobrotvorka godine je Renata Marđetko, Hrvatica s londonskom adresom, koja i u Velikoj Britaniji i u Hrvatskoj pokušava poboljšati palijativnu skrb. Odluku da je baš ona zaslužila tu nagradu donijelo je više od 1000 građana koji su glasovali na internetskoj stranici zaklade Zamah.
 

Renata Marđetko rođena je u malome međimurskom selu Kotoribi prije 33 godine. Kad su joj bile tri godine, njezina je majka oboljela od raka dojke. Nakon operacije je prizdravila, no nakon nekoliko godina bolest je zahvatila i drugu dojku. Renata je kao malo dijete intenzivno proživljavala bolest i mukotrpno liječenje svoje majke. Već je tada u sebi prepoznala poziv da postane medicinski radnik i pomaže teškim bolesnicima.

{slika}

Tijekom školovanja u Velikoj Britaniji s velikom je ljubavlju radila kao dadilja za hendikepiranu djecu. Ondje je postala članica volonterskoga tima za palijativnu skrb, a potom u Londonu upisala studij palijativne skrbi. Cijelo vrijeme boravka u Engleskoj redovito je volontirala i obrazovala se u tamošnjim hospicijima te radila kao dadilja za hendikepiranu djecu.
Radila je i u Kalkuti, u Indiji, u Kući umirućih, sa sestrama Majke Terezije.

Prije dvije godine ostvarila je svoju želju da u Hrvatsku presadi izvornu englesku ideju o palijativnoj skrbi. Tada je u Kotoribi osnovala udrugu “Pomoć neizlječivima” koja trenutačno ima 90 članova. Istodobno je u Londonu osnovala inozemnu podružnicu udruge koja ima dvadesetak članova iz različitih dijelova svijeta.

Renatin je cilj da svaka ulica u gradu i svako selo imaju po jednog osposobljenog volontera koji će moći kompetentno ući u obitelj teškoga bolesnika i pomoći njemu i njegovoj obitelji u teškoj bolesti.