Danas u Makedoniji moć odlučivanja pripada muškarcima što ima veze sa njihovom dominantnom pozicijom u obitelji. Naime, istraživanje dr. sc. Vesne Dimitrievske pokazalo je da su u Makedoniji žene, u odnosu na muškarce, u većem riziku od siromaštva. Faktori koji utječu na siromaštvo žene su obrazovanje, njen ekonomski položaj, životna dob, bračno stanje, etnička pripadnost te vrsta siromašne obitelji kojoj pripada.
Na predavanju pod temom Siromaštvo žena u Republici Makedoniji, održanom u organizaciji Hrvatskog sociološkog društva, u Zagrebu 21. ožujka, Vesna Dimitrievska naglasila je da iako žene broje skoro pola ukupnog stanovništva te zemlje samo ih je 25% zaposleno. Za to vrijeme, zaposlenih muškaraca u Makedoniji je 40%. Naime, na tržištu rada u prednosti je muškarac – žene iste dobne starosti i obrazovanja imaju manje šanse naći posao.
Završenu osnovnu i srednju školu u dobi od 30 do 39 godina ima 78% žena i 85% muškaraca. Kako siromaštvo najviše pogađa manje obrazovane i nezaposlene, za zaključiti je da su žene, i u ovom slučaju, nažalost, u većem riziku. Ipak, rizik od siromaštva najbolje se smanjuje obrazovanjem.
Ako se polazi od teze da je siromaštvo stanje u kojemu pojedinac ili grupa ljudi ne može zadovoljiti određene materijalne, socijalne i kulturne potrebe koje je društvo postavilo kao minimum, žene, zbog niza faktora, teže izlaze iz začaranog kruga siromaštva. Stoga je posebno zanimljivo da bez obzira radi li se o kroničnoj, tradicionalnoj ili novonastaloj siromašnoj obitelji, žene danas uzdržavaju te obitelji bilo svojim radom u sivoj ekonomiji ili obavljanjem neformalnih poslova. A ne muškaraci.