Ovaj tjedan, 23. i 24. travnja, u Rijeci smo održale edukacije o rodnim dezinformacijama i provjeri točnosti informacija za novinare/ke i stručnjake/inje u području rodne ravnopravnosti.
Posljednjih godina svjedočimo sve većim i intenzivnijim dezinformacijskim kampanjama u javnom i medijskom prostoru. Njima se izgrađuju narativi kojima se u pitanje dovodi rodna ravnopravnosti kao temeljna društvena vrijednost te ugrožavaju ljudska prava žena, LGBTIQ+ osoba te drugih manjinskih skupina. Kao odgovor na navedeno, nastala je naša rubrika GenderFacts u kojoj provjeravamo točnost informacija u području rodne ravnopravnosti. Nakon godinu dana rada rubrike – došlo je vrijeme i za edukaciju o rodnim dezinformacijama.
Edukacija je podijeljena u tri tematska bloka
Edukacija u Rijeci je okupila 10 novinara/ki, predstavnika/ica znanstveno – nastavnog osoblja Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci kao i stručnjakinje iz organizacija civilnog društva. Cilj edukacije je bio upoznati medijske djelatnike/ce i stručnjake/inje iz područja rodne ravnopravnosti s fenomenom rodnih dezinformacija, provjerom točnosti informacija te s rodno dezinformacijskim narativima uočenima tijekom rada portala Libela.org kao novouspostavljenog provjeravatelja točnosti informacija.

Sadržaj edukacije podijeljen je u tri tematska dijela. U prvom je sudionicima/ama predstavljen teorijski okvir i osnovni pojmovi vezani za fenomen rodnih dezinformacija. Informirani/e su o rodno dezinformacijskim narativima, njihovim najčešćim akterima kao i posljedicama navedenih narativa. Drugi je dio usredotočen na metodologiju i osnovne alate fact-checkinga, dok se treći dio sastoji od primjera rodnih dezinformacija u kontekstu našeg rada u rubrici GenderFacts.
„Edukacija je bila jako zanimljiva, puno sam toga naučila i na kraju sam dobila još i neke alate koji bi mi mogli pomoći i u praksi“, kazala je jedna od sudionica edukacije u Rijeci.
Edukacije se održavaju i u Zagrebu
Nove edukacije se održavaju u Zagrebu, u ponedjeljak 28. travnja (za medijske djelatnike/ice) i u utorak 29. travnja (za stručnjake/inje u području rodne ravnopravnosti). Ako ste zainteresirani/e za sudjelovanje – za više informacija i prijavu se javite na info@libela.org, ostalo je još nekoliko slobodnih mjesta.
Edukacija je dio aktivnosti projekta GenderFacts koji provodimo u suradnji s Filozofskim fakultetom Sveučilišta u Rijeci.
*Projekt GenderFacts se financira kroz bespovratna sredstva iz sredstava Mehanizma za oporavak i otpornost, dodijeljena od strane Agencije za elektroničke medije. Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije, kao ni stajališta Agencije za elektroničke medije. Europska unija i Europska komisija ni Agencija za elektroničke medije ne mogu se smatrati odgovornima za njih.

