GenderFacts

TikTok dezinformacije o kontracepcijskim pilulama

Kontracepcijske pilule u eri društvenih mreža: Što kažu mreže, a što istraživanja?

Društvene mreže pune su priča djevojaka koje hormonalnu kontracepciju krive za debljanje ili ju pak vide kao razlog smanjene plodnosti. Odlučile smo provjeriti što o tim tvrdnjama kaže znanost.  

Provjera
Kontracepcijske_pilule

Foto: Marta Branco (pexels.com)

Iako znanost i medicina daju odgovore, dezinformacije se još uvijek uspješno probijaju kroz medije i društvene mreže, a slično se događa s kontracepcijskim pilulama. Društvene mreže pune su priča djevojaka koje hormonalnu kontracepciju krive za debljanje ili ju pak vide kao razlog smanjene plodnosti (1,2,3,4). Odlučile smo provjeriti što o tim tvrdnjama kaže znanost.  

Mala tableta, velika priča

No, što su to uopće kontracepcijske pilule? Kontracepcijske pilule jedna su od najraširenijih metoda kontracepcije diljem svijeta (1,2,3). Prema podacima UN-a, kontracepcijske pilule koristi 151 milijuna žena reproduktivne dobi kao zaštitu od trudnoće. Osim što su široko rasprostranjene, pilule se smatraju jednom od najsigurnijih metoda zaštite od trudnoće (1,2,3). Oralna hormonska kontracepcija podrazumijeva tablete koje sadrže sintetski proizvedene hormone jajnika, odnosno estrogen i progestin. U Hrvatskoj su, prema podacima HALMED-a, dostupne dvije vrste kontracepcijskih pilula – kombinirane pilule koje sadrže estrogen i progestin te one koje sadrže samo progestin. I jedne i druge djeluju tako da sprječavaju začeće – inhibicijom ovulacije te dodatno utjecajem na cervikalnu sluz i sluznicu maternice (1,2). 

Postoji uvriježeno mišljenje da se hormonske tablete koriste isključivo kao kontracepcija, međutim one su, primjerice, važan lijek za žene koje se bore s neredovitom menstrualnim ciklusima i policističnim jajnicima (1,2). U sličnome kontekstu, korištenje hormonske kontracepcije smanjuje rizik za nastanak izvanmaternične trudnoće i/ili raka sluznice maternice. (1,2). Ipak, važno je spomenuti da uz sve dobrobiti, kontracepcijske pilule, jednako kao i svaki drugi lijek, imaju svoje nuspojave. Najčešće nuspojave podrazumijevaju točkasta krvarenja, izostanak krvarenja, mučnine, osjetljive dojke (1,2). 

Kako i ranije u tekstu navodimo, najčešći mitovi na koje nailazimo na društvenim mrežama tiču se uvjerenja da su pilule krive za debljanje ili ih se vidi kao razlog smanjene plodnosti. Provjerile smo što o tome kažu znanstvena istraživanja.

Utječu li pilule na buduće majčinstvo?

Jedan od najčešćih mitova vezanih uz kontracepcijske pilule tiče se njihovog utjecaja na plodnost. Ovaj tip dezinformacija posebno je popularan na društvenim mrežama. Na TikToku autorica @tina_vanlingen u svom je videu istaknula da zbog korištenja kontracepcijskih pilula postoji mogućnost od neplodnosti. Njezin video čak je 176 tisuća ljudi označilo sa “sviđa mi se”, a u tisućama se broje i oni koji su video podijelili s drugima. Istu dezinformaciju na svom profilu širi @alanas.life koja tvrdi da je nakon pet godina korištenja postala neplodna. 

Upravo zbog izražene zabrinutosti mnogih djevojaka i žena o tome da da bi njihova plodnost mogla biti trajno narušena zbog korištenja kontracepcije, napravljeni su sustavni pregled i meta analiza literature objavljene u razdoblju od 1985. do 2017. o utjecaju kontracepcije na plodnost. Rezultati se nalaze u članku „Return of fertility after discontinuation of contraception: a systematic review and meta-analysis“ dostupnom na stranicama PubMed Central, bazi koja služi Nacionalnoj medicinskoj knjižici pri Nacionalnom institutom za zdravlje u SAD-u.

Spomenuti pregled literature i meta analiza obuhvatili su 22 studije koje su se bavile navedenom problematikom, a u kojima je ukupno sudjelovalo 14.884 žena koje su prestale koristiti kontracepciju s ciljem postizanja trudnoće. Istraživanja su se bavila s utjecajem na trudnoću više vrsta kontracepcije – pilula, intrauterinarnog uloška (IUD), implatanata i injekcijskog hormonalnog kontraceptiva. Rezultati navedenih studija pokazuju da su žene, nakon prestanka uzimanja kontracepcije zatrudnjele unutar 12 mjeseci s prosječnom stopom od 83,1 posto. Što se hormonalne oralne kontracepcije tiče, zatrudnjele su unutar 12 mjeseci nakon njezina uzimanja s prosječnom stopom od 87.04 posto.

Iako nije uočen trajan negativan utjecaj na plodnost, ističe se kratkotrajna odgoda ovulacije nakon prestanka hormonske kontracepcije dok se hormonska razina ne eliminira iz tijela. Autori zaključno napominju važnost kvalitetnog savjetovanja korisnica kako bi se smanjili strahovi od odgode trudnoće te time potaknula bolja prihvaćenost i nastavak korištenja kontraceptiva. Konačno, osim navedenog istraživanja, još je nekoliko istraživanja opovrgnulo spomenutu tezu o dugoročnom utjecaju kontracepcijskih pilula na plodnost (1,2,3). 

Povećavaju li pilule broj na vagi?

Široko rasprostranjeno uvjerenje o kontracepcijskim pilulama također je da one izazivaju debljanje. Debljanje kao nuspojavu kontracepcijskih pilula istaknula je autorica @lizzy.oliver1 na svom TikTok profilu. U videu koji je lajkalo 69.6 tisuća ljudi, Lizzy Oliver napisala je: “Zašto jednostavno ne počinješ piti pilule? Ne daj bože da se djevojka boji debljanja, depresije i akni”. Prestanak korištenja pilula kao “najbolju odluku koju je donijela” ističe @paige.beery u videu u kojem insinuira da pilule utječu na težinu. 

Istraživanje objavljeno u Journal Of Women’s Health 2014. ispitivalo je utječe li upotreba hormonske kontracepcije na tjelesnu težinu i sastav tijela (postotak masnog tkiva, ukupna tjelesna voda, masna i nemasna masa). Uzorak istraživanja činilo je 150 žena, 54 pretile žene i 96 žena normalne tjelesne težine. Istraživanje je pokazalo da korištenje kontracepcijskih pilula ne utječe značajno na tjelesnu težinu, ni sastav tijela, neovisno o početnoj tjelesnoj masi žene ili dozi hormona u piluli koju koristi. Široko citiran pregled „Combination contraceptives: effects on weight” analiza je brojnih studija (49) koja zaključuje da nije pronađena uzročna veza između kombiniranih kontraceptiva i debljanja. Još nekoliko studija pokazuje malo osnova za percepciju da kontracepcijske pilule uzrokuju debljanje (1,2).

Kao razloge eventualnih promjena u težini malobrojnih korisnica ranije navedena istraživanja navode zadržavanje vode, učinak na apetit i posredovano povećanje mišićne mase (1,2).

Što je zaključak istraživanja o navedenim uvjerenjima?

Kontracepcijske pilule čest su predmet dezinformacija u digitalnom svijetu. Iako neki od videa koje smo primijetile na TikToku imaju emocionalno nabijene priče, znanost o kontracepcijskim pilulama ima jasno mišljenje: one su sigurne, učinkovite i vrijedne za velik broj žena koje se bore s različitim problemima. 

O dva najčešća mita koja smo pronašle na ranije spomenutoj mreži brojna istraživanja kazuju da ne postoji značajan utjecaj kontracepcijskih pilula na povećanje tjelesne težine te da one nemaju trajno negativan utjecaj na plodnost.

Ipak, brojni stručnjaci/inje preporučuju da se prije korištenja kontracepcije savjetujete sa svojim liječnikom/icom. Osim ovdje navedenih uvjerenja o kontracepcijskim pilulama, ranije smo provjeravale još dezinformacija o njima.

*Tekst je nastao u okviru programa kojeg podržava Zaklada SOLIDARNA kroz Fond za žene u sklopu Programskih potpora za OCD-e.