GenderFacts

Senzacionalizam i njegove opasnosti za ranjive skupine

Cijepljenje protiv Covid-19 ne povećava rizik od spontanog pobačaja

U svibnju se na portalu Provjeri.net, pojavio članak senzacionalističkog naslova “Cijepljene trudnice u ranoj fazi trudnoće suočene s 18 puta većim rizikom od pobačaja”.

Provjera
Covid 19_cijepljenje_trudnice

Foto: Nataliya Vaitkevich (pexels.com)

Povjerenje u sve vrste cijepljenja značajno je narušeno, posebice za vrijeme i nakon pandemije koronavirusa, kada su se cjepiva razvila i pustila u upotrebu u relativno kratkom roku (1,2,3). Digitalnim (i javnim) prostorom već godinama kolaju razne dezinformacije o cjepivima i njihovim nuspojavama (1,2,3), unutar kojih su i one koje se tiču ženskog i reproduktivnog zdravlja (1,2,3,4).

U svibnju se tako na portalu Provjeri.net, pojavio članak senzacionalističkog naslova “Cijepljene trudnice u ranoj fazi trudnoće suočene s 18 puta većim rizikom od pobačaja”. Njegov autor, Slobodni Promatrač, izvijestio je o španjolskoj studiji koja je navodno donijela to otkriće.

“Nova recenzirana španjolska studija izazvala je buru u znanstvenoj zajednici i među javnozdravstvenim stručnjacima, otkrivši zabrinjavajući sigurnosni signal povezan s cijepljenjem trudnica protiv COVID-19. Objavljena 30. travnja 2025. u časopisu BMC Pregnancy and Childbirth, ova retrospektivna kohortna analiza, koju su vodili dr. Noelia Rodríguez-Blanco i dr. Jesús Sánchez-Más, baca novo svjetlo na potencijalne rizike cijepljenja u ranoj trudnoći”, piše Slobodni Promatrač.

Nije elaborirao što znači “bura u znanstvenoj zajednici” povodom tih “otkrića”. Mi smo, recimo, unijele naslov studije u Google pretraživač, a rezultati su bili poprilično skromni: vodili su na samu studiju, na neke ranije studije koje su se bavile nuspojavama cijepljenja kod trudnica, ali ne i na burne znanstvene polemike.

Iako je autor kasnije u tekstu prenio podatke koji se nalaze u studiji i naglasio da “studija potvrđuje da mRNA cjepiva štite trudnice od teških oblika COVID-19” inzistirao je, na više mjesta, uključujući i naslov, na spontanom pobačaju kao nuspojavi cijepljenja. Tako čitatelji i čitateljice mogu steći dojam da se studija bavila isključivo spontanim pobačajima.

O čemu je studija?

Prema javno dostupnom sažetku studije, ona je proučavala kako cijepljenje protiv koronavirusa utječe na trudnice koje su se njime inficirale. Studija je obuhvatila 156 trudnica koje su bile zaražene, od kojih je gotovo 29 posto bilo cijepljeno prije infekcije.

“Urađena je retrospektivna opservacijska studija koja je obuhvatila 156 trudnica s potvrđenom infekcijom SARS-CoV-2 (od ukupno 3719 porođaja, stopa zaraze 4.2 posto) u dva javna bolnička centra u Valenciji (Španjolska) u periodu od dvije godine (2020-2022.). Među tim trudnicama, 28.8 posto (45) je primilo barem jednu dozu cjepiva prije nego što su se inficirale (…) Analizirali su se simptomi bolesti i ključne opstetričke i neonatalne varijable, ovisno o tome jesu li trudnice bile cijepljene mRNA cjepivima ili ne”, stoji u sažetku.

U zaključku, pak, piše: “Cijepljenje protiv Covida-19 kod trudnica s barem jednom dozom povezano je sa smanjenim simptomima, manje glavobolje i povraćanja te manje komplikacija kod majki, uključujući upalu pluća, koje se nisu pojavile u cijepljenoj kohorti. Nadalje, Apgar rezultat [ocjena prilagodbe novorođenčeta na izvanmaternične uvjete života nakon rođenja] u jednoj i petoj minuti je viši od 7 kod djece cijepljenih majki. Strategije javnog zdravstva trebale bi promovirati pristup cjepivima tijekom trudnoće kao hitan prioritet, kako bi se smanjio rizik od komplikacija od Covida-19”.

Dakle, u samom sažetku (abstract) – koji uobičajeno sažima glavne aspekte nekog rada: svrhu, strukturu, glavne nalaze ili trendove pronađene kao rezultat studije, interpretacije i zaključke – ne spominje se spontani pobačaj. Dakle, on nije bio tema istraživanja. Fokus je na simptomima infekcije, komplikacijama tijekom trudnoće, kao i neonatalnim ishodima, kod cijepljenih i necijepljenih trudnica zaraženih Covidom-19. Navedene su komplikacije poput upale pluća, glavobolje, povraćanja, ali pobačaj nije spomenut.

Spontani pobačaj spominje se pet puta

Libela je kontaktirala autore studije, kao i uredništvo časopisa BMC Pregnancy and Childbirth da nam pojasne i protumače rezultate studija, ali do objave ovog teksta nismo dobile odgovore.

Stoga smo analizirale 13 stranica studije. Za početak, “spontani pobačaj” (engleski miscarriage) spominje se tek pet puta. Kako piše na prvom spominjanju pobačaja, na petoj stranici, “od ukupnih porođaja, 133 (85,3 posto) bilo je u terminu, a nije bilo porođaja nakon termina. Bilo je 10 (6,4 posto) spontanih pobačaja i izvanmaterničnih trudnoća”. Zatim, na šestoj stranici studije govori se o stopama pobačaja među cijepljenim i necijepljenim ženama s dijagnozom Covida-19, ovisno o tome kada im je dijagnoza postavljena u trudnoći (prvo/drugo tromjesečje u odnosu na treće tromjesečje):

“Prilikom razlikovanja prema tromjesečju dijagnoze Covida-19, uočeno je pet spontanih pobačaja (10,4 posto) među cijepljenim ženama kojima je dijagnoza postavljena u prvom ili drugom tromjesečju trudnoće u usporedbi s jednim spontanim pobačajem (2,7 posto) među onima kojima je dijagnoza postavljena u trećem tromjesečju.

To je rezultiralo većim rizikom od spontanog pobačaja u skupini s dijagnozom u prvom ili drugom tromjesečju među cijepljenim ženama (R 18,5, 95% CI 2,38 do 144,2, p < 0,001). Slično tome, među necijepljenim ženama, one kojima je dijagnoza Covida-19 postavljena u trećem tromjesečju pokazale su niži rizik od spontanog pobačaja od onih kojima je dijagnoza postavljena u prvom ili drugom tromjesečju (R 0,89, 95% CI 0,081 do 0,99, p = 0,009). Preostale karakteristike porođaja i komplikacija tijekom trudnoće nisu pokazale značajne razlike kada se prilagode za tromjesečje dijagnoze Covida-19.”

Ipak, autori zaključuju da cijepljenje nije pokazalo veliku povezanost s dugoročnim opstetričkim komplikacijama ili neonatalnim ishodima.

“Nalazi analizirani u ovoj studiji potvrđuju učinkovitost i sigurnost cijepljenja protiv Covida-19 kod trudnica te pokazuju razlike u utjecaju SARS-CoV-2 infekcije kod cijepljenih u odnosu na necijepljene trudnice. Ova preventivna mjera temelji se ne samo na smanjenju simptoma kod trudnica koje su primile barem jednu dozu cjepiva i bile pozitivne na Covid-19, već i na činjenici da dvije ili više doza smanjuju simptome bolesti i do 70 posto. Također, cijepljenje nije povezano s povećanjem opstetričkih komplikacija niti sa štetnim učincima na novorođenče”, stoji u zaključku na desetoj stranici.

Valja napomenuti da i sami autori, u ograničenjima svoje studije (deseta stranica) navode i to da je uzorak ispitanica malen, posebno onih koje su primile cjepiva:

“U ovoj studiji, broj cijepljenih ispitanica bio je relativno malen. Cijepljena skupina (45) znatno je manja od necijepljene skupine (111), što može utjecati na pouzdanost statističkih usporedbi, osobito kod rijetkih ishoda. Ipak, uključeni su svi pozitivni slučajevi obrađeni u dva zdravstvena odjela tijekom razdoblja istraživanja, bez gubitaka u praćenju, a broj uzoraka premašio je procijenjenu veličinu potrebnu za odgovarajuću reprezentativnost”, napisali su.

Inače, dobar uzorak studije, odnosno dovoljan broj ispitanica, osigurava da rezultati budu precizni i pouzdani. Prema zakonu velikih brojeva, što je uzorak veći, to prosjek rezultata bolje odražava stvarnu populaciju, uz manju marginu pogreške (1,2). Isto tako, ponavljanje istraživanja, poznato i kao replikacija, ključno je za potvrđivanje valjanosti originalnih nalaza. Kada rezultati mogu biti reproducirani u drugim uzorcima, uvjetima ili metodologijama, povećava se povjerenje u njihovu pouzdanost.

I sami autori španjolske studije ističu “važnost i potrebu nastavka budućih istraživanja koja će obuhvatiti veći broj ispitanica i omogućiti kontinuirano epidemiološko praćenje s ciljem procjene dugoročnih učinaka cijepljenja tijekom trudnoće”.

S druge strane, kako je istaknuo jedan od recenzenata studije, pitanje je hoće li se to moći nastaviti provoditi jer se u svijetu evidentira sve manje slučajeva zaraze.

Dezinformacije o spontanom pobačaju kao nuspojavi postoje od ranije

Postoji već čitav niz neutemeljenih i netočnih tvrdnji o spontanom pobačaju, kao jednom od riziku cijepljenja protiv Covida-19, koje su se širile digitalnim okruženjem, a raskrinkali su ih portali specijalizirani za provjeru činjenica (1,2,3,4).

Dezinformatori su u pojedinim slučajevima otišli toliko daleko da su tvrdili kako “trudnica može pobaciti jer je bila u prostoriji s cijepljenim muškarcem”. Tu je tvrdnju analizirao domaći fact-checking portal Faktograf, zaključivši da se “cjepivo se ne može prenijeti s jedne osobe na drugu i može ući u ljudsko tijelo samo primijenjenom dozom”.

No, da se vratimo na utjecaj (direktnog) cijepljenja na trudnoće, valja napomenuti da postoje također ranija (1,2,3), ali i recentnije objavljenja istraživanja koja pokazuju da cijepljenje protiv Covida-19 nije povezano s većim rizikom od spontanih pobačaja.

Jedno od takvih istraživanja provedeno je u Sjedinjenim Američkim Državama i to na većem broju trudnih osoba nego u španjolskoj studiji. Vodila ju je Sangini S. Sheth, izvanredna profesorica specijalizirana za opstetriciju, ginekologiju i reproduktivne znanosti pri Medicinskom fakultetu na Yaleu.

Koristeći podatke iz Mreže podataka o sigurnosti cjepiva (VSD) – koja povezuje američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) i 13 zdravstvenih organizacija – istraživači s Yalea analizirali su otprilike 300 spontanih pobačaja i 600 poroda živorođenih beba koji su se dogodili između siječnja i listopada 2021. godine.

Taj je istraživački tim istražio je li cjepivo protiv Covida-19 povezano s većim rizikom od spontanog pobačaja analizirajući podatke elektroničkih zdravstvenih kartona iz VSD-a. Usporedili su povijest cijepljenja protiv Covida-19 između slučajeva pobačaja i živorođene djece kako bi vidjeli je li jedna skupina vjerojatnije cijepljena od početka trudnoće. Trudnice koje su primile cjepivo imale su veću vjerojatnost da će biti starije (prosječna dob 34 godine), rjeđe su se identificirale kao Hispanoamerikanke i živjele su u zajednicama s nižim stopama siromaštva.

Istraživači/ice su otkrili/e da nije bilo povezanosti između cijepljenja i pobačaja. Nadalje, broj doza cjepiva, vrsta cjepiva (Moderna, Pfizer itd.) i vrijeme cijepljenja nisu bili povezani sa spontanim pobačajem.

“Ovo je rigorozno provedena studija koja i dalje pokazuje da su cjepiva protiv Covida-19 sigurna tijekom trudnoće. Žene koje su u ranoj trudnoći ili one koje razmišljaju o trudnoći, s obzirom na rizike od bolesti Covida-19, trebale bi se osjećati ohrabrenima da se cijepe ako se već nisu”, izjavila je Sheth.

Zaštita koju pruža cjepivo nadmašuje sve potencijalne rizike

Zdravstvene institucije naglašavaju važnost cijepljenja u trudnoći. Kako je pisao američki CDC, “studije koje su obuhvatile stotine tisuća ljudi diljem svijeta pokazuju da je cijepljenje protiv Covida-19 prije i tijekom trudnoće sigurno, učinkovito i korisno i za trudnicu i za bebu. Koristi od primanja cjepiva protiv Covida-19 nadmašuju sve potencijalne rizike cijepljenja tijekom trudnoće”.

No, kako se promijenila administracija u SAD-u, tako se mijenjaju i razne preporuke, pa tako i one zdravstvene (1,2). Trenutni ministar zdravstva je Robert F. Kennedy Jr., poznat po tome što negira ili relativizira važnost cijepljenja, i širi dezinformacije o njemu (1,2). Kako su izvijestili tamošnji mediji, Kennedy je izjavio kako CDC više ne preporučuje cjepivo protiv Covida-19 za trudnice i zdravu djecu. Njegovoj izjavi su se usprotivili razni stručnjaci i stručnjakinje za javno zdravstvo, inzistirajući kako je “vrlo je jasno da infekcija Covida-19 tijekom trudnoće može biti katastrofalna i dovesti do teškog invaliditeta te može uzrokovati razorne posljedice za obitelji”.

Zanimljivo je istaknuti da je na početku ove godine internetska stranica CDC-a još uvijek sadržavala raniju preporuku da se cijepe svi stariji od šest mjeseci te da je „primanje cjepiva protiv COVID-19 2024.-2025. posebno važno ako ste trudni, dojite, pokušavate zatrudnjeti ili biste mogli zatrudnjeti u budućnosti“.

CDC je ranije isticao kako je sigurno primiti mRNA cjepivo protiv Covida-19 prije i tijekom trudnoće. Ta cjepiva, konkretno Moderna ili Pfizer-BioNTech, “ne pokazuju povećani rizik od komplikacija poput pobačaja, prijevremenog poroda, mrtvorođenčeta ili urođenih mana”. Ona smanjuju rizik od teške bolesti i drugih zdravstvenih učinaka od Covida-19. Pisalo je i da bi “cijepljenje protiv Covida-19 moglo pomoći u sprječavanju mrtvorođenčeta i prijevremenog poroda” te da cijepljenje tijekom trudnoće stvara antitijela koja mogu pomoći u zaštiti bebe.

Ranije CDC preporuke (prije promjene administracije), u korelaciji su i s preporukama regulatornog tijela EU-a, Europske agencija za lijekove (EMA):

“Cijepljenje ostaje glavni stup odgovora na Covid-19, posebno jer se varijante virusa nastavljaju širiti u zemljama EU/EGP-a. Radna skupina EMA-e za COVID-19 (ETF) ističe sve više dokaza koji ukazuju na to da mRNA cjepiva protiv Covida-19 s ne uzrokuju komplikacije u trudnoći kod trudnica i njihovih beba. Radna skupina provela je detaljan pregled nekoliko studija koje su obuhvatile oko 65 tisuća trudnoća u različitim fazama. Pregledom nije pronađen nikakav znak povećanog rizika od komplikacija u trudnoći, spontanih pobačaja, prijevremenih poroda ili štetnih učinaka kod nerođene djece nakon cijepljenja. Unatoč nekim ograničenjima u podacima, rezultati se čine dosljednima u svim studijama koje su proučavale te ishode.

Studije su također pokazale da su cjepiva protiv Covida-19 jednako učinkovita u smanjenju rizika od hospitalizacije i smrti kod trudnica kao i kod osoba koje nisu trudne. Najčešće nuspojave cjepiva kod trudnica također se podudaraju s onima u ukupnoj cijepljenoj populaciji. Uključuju bol na mjestu injekcije, umor, glavobolju, crvenilo i oticanje na mjestu injekcije, bolove u mišićima i zimicu. Ovi učinci su obično blagi ili umjereni i poboljšavaju se unutar nekoliko dana nakon cijepljenja”.

Dodajmo i činjenicu da rizik od spontanog pobačaja može varirati zbog nekoliko čimbenika, uključujući kromosomske abnormalnosti, zdravstveno stanje majke, infekcije, abnormalnosti maternice te način života (primjerice pušenje ili pretilost).

Senzacionalizam u opremi teksta, stilu i terminologiji

Dakle, što se tiče cjepiva protiv Covida-19, zdravstveni stručnjaci/kinje kao i ranije objašnjena istraživanja kazuju da cijepljenje ne povećava rizik od spontanog pobačaja.

Iako i Slobodni Promatrač, autor članka na Provjeri.net, također nabraja institucije koje preporučuju cijepljenje trudnica protiv Covida-19, on prenaglašava povećani rizik od pobačaja u ranoj trudnoći i naziva ga “alarmantnim signalom”, što autori španjolske studije zapravo ne čine. Stoga je opasno u javnost izlaziti s ovakvim odabirom riječi, posebice kad se radi o veoma ranjivim skupinama – trudnicama i novorođenčadi.

*Projekt GenderFacts se financira kroz bespovratna sredstva iz sredstava Mehanizma za oporavak i otpornost. Dodijeljena od strane Agencije za elektroničke medije. Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Kao ni stajališta Agencije za elektroničke medije. Europska unija i Europska komisija ni Agencija za elektroničke medije ne mogu se smatrati odgovornima za njih.