12 koraka kojima muškarci mogu suzbiti seksizam
Prevela Franciska Cettl 1. Nemojte prekidati žene dok govore, kontrolirati njihov prostor ili pretpostavljati da trebaju vašu zaštitu.
Sveprisutni seksizam treba osuditi kao i rasizam
Ograđujući se od odgovornosti za maskulinizaciju informativnog programa na HRT-u, Hloverka Novak Srzić je na okruglom stolu slegnula ramenima i rekla kako je zadatak (...)
Sekistička reklama za madrace na Sudu časti
'Komuniciranje ne smije sadržavati ništa što bi vrijeđalo javnost u smislu općeprihvaćenih pravila javnog morala i pristojnosti. Treba voditi računa i o obliku predstavljanja, jer poruka mora biti estetska i u skladu sa zahtjevima kulturne okoline. Ona ne smije iritirati korisnike agresivnošću i neukusnim metodama, scenama i izrazima', kaže Suzana Kulaš, predsjednica Suda časti HURA-e. Promatrano s aspekta oglašivačke struke ova reklama izravno vrijeđa one koje donose odluku o kupnji.U reklamama i do 70% žena, u informativnom programu podzastupljene
Sa okruglog stola "Ravnopravnost spolova u medijima", koji je održan u Novinarskom domu, upozoreno je kako se žene u medijima rjeđe pojavljuju u kontekstu politike, a češće u zabavnim blokovima vezanim za ljubavne afere, te da moraju uložiti više truda od muškaraca kako bi uspjele u političkom životu. Stereotipi i seksizmi krupna su prepreka ravnopravnosti spolova. Još uvijek se seksizam ne osuđuje kao rasizam i još je dug put do toga da do toga dođe, poručeno je sa skupa.
Trebam li se ispričati Premijerki?
U nekoliko sam svojih kolumni najdražu nam premijerku gospođu Jadranku Kosor nazvala Jacom. I sad čitam kako to premijerku gospođu Jadranku Kosor vrijeđa te kako (...)
Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova o reakcijama na istup Jadranke Kosor
U erupciji reakcija na tu izjavu (ali i na podršku nekih ženskih udruga toj izjavi) poručuje nam se da ne treba sve zakone jednako poštivati, što je zabrinjavajuće. S takvim pristupom obeshrabruje se sve one koji imaju drugačije mišljenje od kritičara/ki premijerkine izjave da ga doista i iskažu da se ne bi i sami izložili medijskom progonu.Uvredljiva je i tvrdnja da se upozoravajući na seksizam premijerka bavi "pizdarijama".
HTZ izbacuje sporni kadar stražnjice iz reklamnog spota
'Nakon reakcija dijela javnosti i udruga koje se bore za prava žena i ravnopravnost spolova (ŽMH, Mreža Petra...) autori televizijskog spota od 30 sekundi iz kampanje 'Recept za savršen odmor' Hrvatske turističke zajednice, marketinška agencija BBDO Zagreb, u narednom razdoblju promijeniti će kadar koji prikazuje žensko tijelo kako se sunča na plaži i zamijeniti ga drugim kadrom', stoji u priopćenju Hrvatske turističke zajednice.
Obezglavljena turistička guza
Nije prošao ni puni tjedan od Dana opaljene guze, a priča o Jadrankinom ustanku protiv turističkog seksizma već je zahvatila visoku politiku, gospodarsku strategiju, (...)
Spot promovira seks turizam i, što je najgore, financiran je novcem poreznih obveznika
Aktivistice su, osim spornog kadra stražnjice, kritizirale cijeli spot tvrdeći da je 'dosadan i nezanimljiv'. 'Turizam traži interakciju sa zajednicom. Bilo bi zanimljivije da su prikazani turisti kako beru masline. Hrvatsku se moglo prikazati kao zemlju osjetljivu na manjine ili osobe s invaliditetom', rekla je Rada Borić. Zapitala se i koliko žena sjedi u Odboru Hrvatske turističke zajednice.
Jadranka Kosor protiv seksističke reklame
Nakon što je predsjednik HTZ-a Niko Bulić okupljenima prezentirao TV spotove na kojima se na nekoliko sekundi prikazuje djevojka koja se sunča u kupaćem kostimu, premijerka Kosor je kritizirala spot : 'Imam primjedbu i mislim da je mogu izreći jer sam, među ostalim, i pisala Zakon o ravnopravnosti spolova. Predlažem da se iz spota u kojem se govori o turističkim vrijednostima izostavi kadar dijelova ženskoga tijela jer je to na neki način seksistički.´
- abortus
- aktivizam
- antifašizam
- beograd
- bih
- bosna i hercegovina
- brak
- centar za mirovne studije
- centar za ženske studije
- cesi
- civilno društvo
- cms
- crkva
- demokracija
- diskriminacija
- djeca
- eu
- europa
- europska unija
- feminizam
- film
- francuska
- glazba
- homofobija
- hrvatska
- indija
- istraživanje
- izbjeglice
- izbori
- izložba
- kampanja
- kapitalizam
- književnost
- kultura
- lgbt
- lgbt aktivizam
- lgbt prava
- lgbtiq
- ljudska prava
- lokalni izbori
- mediji
- mizoginija
- mladi
- muškarci
- nasilje
- nasilje nad ženama
- nasilje prema ženama
- nezaposlenost
- novinarstvo
- obitelj
- obrazovanje
- patrijarhat
- pobačaj
- policija
- politika
- povorka ponosa
- pravo na pobačaj
- preko plota
- prosvjed
- prosvjedi
- prozor u svijet
- rad
- radnice
- radnička prava
- rat
- ravnopravnost
- ravnopravnost spolova
- referendum
- regija
- reproduktivna prava
- rijeka
- rod
- rodna ravnopravnost
- rusija
- sad
- sarajevo
- sdp
- seksizam
- seksualno nasilje
- seksualnost
- silovanje
- sindikati
- siromaštvo
- split
- srbija
- stereotipi
- svijet
- svijet rada
- tržište rada
- turska
- u ime obitelji
- umjetnost
- un
- vlada
- zagreb
- zagreb pride
- zakon
- zdravlje
- žene
- ženska prava