Žene se sve više probijaju u top menadžment i postale su obrazovanije od muškaraca, no njihov udio u upravljačkim strukturama poslovnog svijeta još je uvijek premalen, upozoreno je na današnjem skupu Žene u biznisu 2011. u organizaciji poslovnog tjednika Lider.
Sve je više žena na voditeljskim funkcijama u kompanijama, pa i u za njih netipičnim industrijama kao što su telekomunikacije, IT i razne procesne industrije. Ipak, i u razvijenim zemljama žene još uvijek često ostaju zarobljene na razini srednjeg menadžmenta i teško se probijaju na vodeće položaje u tvrtkama, ustvrdila je Melanie Seier Larsen, viša menadžerica u konzultantskoj tvrtki A. T. Kearney.
Žene postaju bolje obrazovani spol pa u razvijenim regijama, kao što su SAD i Europa, imaju zbog sve većih kvalifikacija potencijal preuzeti ulogu hranitelja u sljedećih 30 godina. Ujedno su sve kvalificiranije i u tradicionalno muškim profesijama i industrijama, kao što su medicina, ekonomija, IT industrija ili građevina.
Unatoč tome, njihova zastupljenost na top pozicijama i prosječna visina plaće i dalje su u raskoraku, čak i u mnogim razvijenim zemljama. Izuzetak je Velika Britanija, gdje su žene, osim u obrazovanju, preuzele i vodstvo u zaradi pa je tako prosječna godišnja plaća ženskih menadžera u njihovim 20-tim godinama za 600 funti viša od muškaraca na istoj razini.
U Hrvatskoj se procjenjuje da poduzetnika muškaraca ima dvostruko više nego poduzetnica, a među top menadžerima svega je šest posto žena, iako čine 52 posto stanovništva, kaže Melanie Seier Larsen.
Istraživanja pokazuju da je na čelnim mjestima u domaćim tvrtkama 27 posto žena, u nadzornim odborima ih je 19 posto, a tek je 25 posto žena osnivačica trgovačkih društava.
Dekanica poslovne škole IEDC Bled Danica Purg poručila je ženama da trebaju odrediti prioritete jer je teško biti istodobno uspješan u obitelji i na poslu. Ženama je teško dok se probijaju na vrh, no kada dospiju tamo mogu iskoristiti kao prednost to što su uspjele u muškom svijetu, kaže Purg koja vodi udrugu direktora škola za menadžment iz 50 zemalja.
Na skupu na kojem sudjeluje oko 180 menadžerica, poduzetnica i žena iz raznih drugih vidova biznisa, predstavljena je tradicionalna Liderova lista “300 najmoćnijih žena hrvatskog biznisa”. Prva je na listi, kao i lani, Ljerka Puljić iz Agrokora, na drugom je mjestu Nevenka Bečić, koja osim vođenja poslova Keruma postaje i saborska zastupnica, a treća je Davorka Tancer, predsjednica Uprave Inine kompanije Prirodni plin.
Iza njih slijede Gordana Kovačević (Ericsson Nikola Tesla), Mladenka Grgić (Euroherc osiguranje), Iva Balent (Agrokor), Irena Jolić Šimović (HT), Slavica Maros Stipančić (Dinova – Diona), Marica Vidaković (Kraš) i Đozi Heberling (Plodine).