U fokusu

Erasmus+ projekt "Disinformation action"

Održale smo međunarodnu edukaciju o dezinformacijama u Vrsaru

Foto: Libela

U razdoblju od 27. listopada do 3. studenog u Vrsaru smo održale međunarodnu edukaciju o dezinformacijama i dezinformacijskim narativima koji su usmjereni na manjinske skupine u društvu “Disinformation action”.

O izazovima i prijetnjama koje dezinformacije i umjetno generiran sadržaj imaju na manjinske društvene skupine raspravljalo je 27 stručnjaka/inja u radu s mladima, medijskoj edukaciji te studenata/ica iz Hrvatske, Bugarske, Njemačke, Cipra, Kosova, Albanije, Srbije i Crne Gore.

Edukacijski program se sastojao od niza edukativnih i neformalnih radionica usmjerenih na teorijsku podjelu dezinformacija, prikaz dezinformacijskih narativa u osam zemalja koje su sudjelovale u programu, osvještavanje posljedica navedenih narativa te na edukaciju o različitim digitalnim alatima provjere točnosti informacija. Osim toga, sudionici/e su raspravljali o načinima na koje mladi konzumiraju medijske sadržaje te smo educirale sudionike/ice o različitim pozicijama i situacijama u kojima se manjinske skupine u društvu nalaze.

“Kao studentici Komunikacije i medija, odlazak na Erasmus+ Disinformation Action Training Course je za mene bio odlično iskustvo za upoznavanje i umrežavanje drugih. Radionice i predavanja su bila prepuna zanimljivosti. Pogotovo praktičnog znanja kao što su fact checking radionice. Saznala sam o mnogim alatima koje olakšavaju analiziranje i prepoznavanje lažnog sadržaja kojeg svi nesvjesno svakodnevno konzumiramo kroz medije. Stečeno znanje ću definitivno upotrijebiti kroz svoje daljnje obrazovanje i rad u medijima, te ga podijeliti sa kolegama na studiju ali i poznanicima oko mene koji nisu svjesni koliko se dezinformacije brzo i lako šire u njihovom okruženju“, kazala nam je Ana Runjić, jedna od sudionica.

Dezinformacije dodatno marginaliziraju manjinske skupine u društvu

Fokus edukacije bio je na dezinformacijama i narativima usmjerenim na manjinske skupne jer su upravo one u velikoj mjeri pogođene dezinformacijama koje ih posljedično dodatno guraju na margine. Kroz rasprave prepoznale smo da su neke od najpogođenijih skupina u zemljama sudionicima migranti/ice, LGBTIQ+ zajednica te žene i njihova prava. Osim detektiranja pogođenih skupina, raspravljale smo i kako se boriti s dezinformacijama koje ih targetiraju.

“Ova edukacija otvorila mi je oči i produbila moje razumijevanje dezinformacija. Uz to, dobila sam praktične alate za provjeru točnosti informacija koje ću koristiti i privatno i profesionalno. Također, povezala sam se s osobama koje rade s mladima iz drugih zemalja, koje dolaze iz različitih sredina i imaju različitu pozadinu. To je bilo inspirativno i pružilo mi je vrijedan uvid u efektivne pristupe kroz različite dezinformacijske kontekste”, naglasila je Ardita Xhemajli, sudionica s Kosova.

Konačni cilj edukacije bila je kreacija brošure koja će sadržavati informacije o narativima uočenim u zemljama sudionicama edukacije, informacije o alatima za provjeru informacija kao i smjernice/preporuke kako prepoznati dezinformacije koje su usmjerene na manjinske skupine društva u medijima/na društvenim mrežama te kako na njih odgovoriti.

Javna prezentacija brošure očekuje se početkom iduće godine.

Projekt ‘Disinformation action’ provodi CESI – Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje i Libela.org u okviru programa Erasmus+ za koji je u Hrvatskoj nadležna Agencija za mobilnost i programe EU.