Britanka, iranskog podrijetla, osuđena je na godinu dana zatvora u Teheranu, zbog pokušaja gledanja muške odbojke.
Ghoncheh Ghavami, 25-godišnja diplomirana pravnica iz Londona, ove je nedjelje završila u zatvoru u Teheranu.
Rasprava nije bila otvorena za javnost, niti je njenim roditeljima bilo dopušteno ući u sudnicu.
Ghavami je uhićena 20. lipnja, izvan teheranskog stadiona Azadi, gdje je s još 40-ak drugih žena zahtijevala da im dopuste gledati odbojkašku utakmicu između Irana i Italije.
Gotovo tri mjeseca je provela u pritvoru čekajući optužnicu, a nekoliko tjedana je držana i u samici, bez dozvole pristupa odvjetnika. Vlasti su u više navrata odbile zahtjev za puštanje iz pritvora uz jamčevinu, optuživši je u konačnici za ‘propagandu protiv režima’.
Za vrijeme istražnih radnji, prema riječima istražitelja, Ghavami je bila pod teškim pritiskom, jer su joj prijetili da će je preseliti u zatvor Gharchak u provinciji, gdje se nalaze osuđenici za teška kaznena djela.
U listopadu, nakon što je u pritvoru provela više od 90 dana, Ghavami je počela štrajk glađu, a pridružila joj se i njena majka. Tada je bila optužena od strane suda u Teheranu da djeluje s aktivnostima i propagandom protiv Islamske Republike.
Irankama u Islamskoj Republici zabranjeno je gledati muške sportske događaje, poput nogometa i odbojke.
Također, Iran ne priznaje dvojno državljanstvo, već osobe s dvojnim državljanstvom tretira kao Irance.
Britansko Ministarstvo vanjskih poslova izdalo je priopćenje odmah po izricanju kazne u kojem izražava zabrinutost zbog kaznenog progona Ghavami.
Kate Allen, direktorica Amnesty Internationala u Velikoj Britaniji kaže da je presuda ‘grozna’.
“Sramotno je iz kojeg razloga je ova mlada žena zatvorena, ali to govori o tome koliko su žene diskriminirane u Iranu”, rekla je Allen, te dodala: “Iranske vlasti bi trebale ukinuti ovu kaznu i odmah i bezuvjetno pustiti Ghavami”.
Brat Ghoncheh Ghavami, Iman Ghavami pokrenuo je peticiju za puštanje sestre iz zatvora pozivajući iranske i britanske vlasti da ubrzaju puštanje Ghoncheh na slobodu. Peticiju, koju je već potpisalo više od 700.000 osoba, možete potpisati ovdje.