U kafiću, pornografskim filmovima i/ili u Crkvi. Do kada će mladi o seksualnosti i reproduktivnom zdravlju znanje dobivati iz neadekvatnih i nepouzdanih izvora, umjesto u školskim klupama? Provokativni plakati diljem Zagreba još su jedan apel udruga CESI i Status M za hitno uvođenje sveobuhvatne seksualne edukacije u škole. Kampanjom #Zaštošutimo 3.0 Gradu Zagrebu poručuju da je vrijeme za izgovore isteklo – očekuju jasan plan uz konkretne rokove.
“Aktualna zagrebačka vlast, iako svjesna važnosti obrazovanja mladih o seksualnosti i reproduktivnom zdravlju, stavlja ovu važnu temu na čekanje. A ne činiti ništa znači da generacije učenika i učenica završavaju školu uskraćene za znanja i vještine koji im mogu očuvati zdravlje te omogućiti kvalitetan, siguran i uspješan život”, izjavila je Nataša Bijelić, stručna suradnica CESI-ja.
Posljedice odgađanja su brojne. To pokazuju i istraživanja provedena tijekom posljednjih godina. Čak jedno od pet djece žrtva je seksualnog nasilja. Gotovo 60 posto mladih doživjelo je neki oblik nasilnog ponašanja u partnerskim vezama, a u 70 posto slučajeva to je trajalo duži period. Za to vrijeme, 88 posto mladih o seksualnosti se informira putem interneta, budući da se nemaju kome obratiti.

Prošlo je gotovo godinu dana otkako je Luka Juroš, pročelnik Gradskog ureda za odgoj i obrazovanje, najavio formiranje stručne radne skupine koja će izraditi kurikulum – no pomaka i dalje nema. Platforma Možemo! ignorira upite, iako je i u programu za parlamentarne izbore navela želju za većim naglaskom na sadržaj vezan uz seksualnost i reproduktivno zdravlje. U Statutu još uvijek stoji posvećenost rodnoj i spolnoj ravnopravnosti te zaštiti prava i sloboda svih građana, neovisno o spolu, seksualnoj orijentaciji, rodnom identitetu i izražavanju. Preostaje samo nada da će u izvjesnom drugom mandatu sveobuhvatno zdravlje djece, koje uključuje mentalno, seksualno i reproduktivno zdravlje, postati prioritet.
Kampanja #Zaštošutimo 3.0 u tri vala upozorava da mladi u svakom slučaju uče o seksualnosti. Pitanje je samo od koga i na koji način. U školama se informiranje o seksualnosti još uvijek provodi tek jedan sat godišnje. Međupredmetnom temom “Zdravlje” pritom nisu pokrivene teme rodno-uvjetovanog i seksualnog nasilja, rodnih stereotipa, ravnopravnosti, uvažavanja različitosti i pozitivnih stavova o seksualnosti. Umjesto toga, prevladava medikalizacija seksualnosti i konzervativan pristup.
“S obzirom na to da Ministarstvo znanosti i obrazovanja podržava postojeći model učenja o seksualnosti i reproduktivnom zdravlju, ključnu ulogu trebaju preuzeti gradovi – u ovom slučaju Grad Zagreb”, smatraju inicijatorice kampanje.