Predavanje „Resist, She Said – Filmske prakse neposlušnosti vol. 2“ o povijesti radničkih otpora viđenih kroz ženski film održano je u sklopu ciklusa javnih predavanja i radionica vezanih uz feminističku teoriju “Aspekti nevidljivog – rod, emocije i kultura“. Predavačica je bila Dina Pokrajac, filmska kritičarka, kustosica, urednica i prevoditeljica, a navedeni ciklus organizira Centar za kulturu Trešnjevka.
Njeno predavanje osmišljeno je kao emotivno, izvedbeno predstavljanje radnica kroz povijest filma. Svojim poetičnim tekstom popraćenim videom i ponavljanjem fraze „Resist she said“ fokusirana je na tri žene, redateljice Martu Rodriguez, Sarah Maldoror i Valérie Massadian koje veže način na koji predstavljaju otpor kroz filmski jezik i medij.
„Ideja je bila prikaz autorica koje su meni sjajne, a užasno malo ljudi zna za njih. Čak i u našoj filmskoj branši su svedene samo na neku crticu. Na primjer Sarah je afrička redateljica, jedna jedina… nitko zapravo ne gleda te filmove“, rekla je predavačica Dina Pokrajac i dodala: „To nisu samo dobri filmovi nego te žene životnim primjerom i praksom stoje iza toga što stvaraju“.
Tri autorice, tri kontinenta
Marta Rodriguez, kolumbijska redateljica dokumentarnih filmova, producentica i spisateljica u svojim djelima fokusirana je na živote i iskustva kolumbijske radničke klase. Smatra se pionirkom snimanja antropološkog dokumentarnog filma u Latinskoj Americi. Njezini značajni filmovi uključuju Chircales (1972), Campesinos (1975) i Nuestra voz de tierra, memoria y futuro (1982). „Rodriguez je prvenstveno htjela pretvoriti film u oružje kulturne kritike“, rekla je Pokrajac u svom predavanju.
Sarah Maldoror najpoznatija je po dugometražnom filmu Sambizanga (1972.) o ratu u Angoli 1961.-1974.
„Njen autorski glas je prodoran, a politička revolucija koju dramatizira obojena je radikalnom ljepotom njenih dugih kadrova. U filmu je našla idealno oružje u borbi za samoaktualizaciju i oslobođenje potlačenih kolektiva individua. Odlučila je sama uzeti kameru u ruke i snimiti povijest svojih ljudi, a ne čekati da netko to napravi umjesto nje“, kazala je Pokrajac.
Valérie Massadian je francusko-armenska fotografkinja i redateljica. Njezin rad koncentriran je na ženske likove, na njihovu animalnost i odnos prema svijetu i prirodi. Pokrajac objašnjava: „Massadian na fascinantan način miješa autobiografiju i antropologiju. Filmove stvara kroz blisku suradnju s neprofesionalnim glumcima i korištenjem dokumentarističkih alata kako bi stvorila fikciju“.
Bijes i nježnost kao feministički alat
Nakon predavanja uslijedio je razgovor s posjetiteljicama i predavačicom u kojem su se razmijenili komentari na predavanje, kao i uloge žena kako u filmu tako i u borbi za radnička prava. Jedna od gledateljica komentirala je ulogu bijesa i nježnosti koji su spomenuti u predavanju: „Zapravo su i bijes i nježnost u feminističkoj borbi bili dosta zanemarivani. I dalje se oboje stavlja sa strane i tretira kao nešto iracionalno“.
Pokrajac se složila i dodala: „Važno je da se bijes usmjeri tamo gdje treba biti usmjeren, ali i nježnost prema onima koji s nama trebaju stvarati zajednicu koja pruža otpor“.
Osim već navedenih zanimanja, Pokrajac je zaposlena u Restartu kao voditeljica Dokukina KIC i edukacijskog programa Masterclass, umjetnička je direktorica Subversive Festivala te selektorica ZagrebDoxa. Kao filmska kritičarka sudjelovala je u brojnim međunarodnim ocjenjivačkim žirijima i selekcijskim komisijama te održala niz predavanja i radionica u brojnim gradovima. Diplomirala je novinarstvo i politologiju na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu, a trenutačno je doktorandica na poslijediplomskom studiju etnologije i kulturne antropologije na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.
Projekt “Aspekti nevidljivog – rod, emocije i kultura” provodi se kroz ciklus od šest susreta koji se temelje na feminističkoj teoriji, fokusirajući se na “nevidljivo” unutar različitih društvenih i humanističkih disciplina. Ovo je bio drugi po redu susret koji je postigao cilj projekta – napravio je prostor dijaloga i razmjene mišljenja. Iduće na programu je predavanje Dunje Plazonje pod nazivom „Djevojaštvo i užitak gledanja horor filmova“, a održat će se u srijedu, sedmog svibnja.