Djevojčica iz Afganistana je tragično poginula u naletu vlaka kao žrtva policijskog progona u Hrvatskoj. Naime, nju i njenu majku, sestre i braću hrvatska je policija nezakonito protjerala iz Hrvatske i naredila im da pješače uz prugu natrag prema Srbiji (iako su iskazali namjeru traženja azila). Rečeno im je, prema svjedočenju obitelji, da se vrate u Srbiju i ponovno dođu u Hrvatsku idući mjesec. Iako je majka molila da im dopuste bar da prenoće u Hrvatskoj, policija je molbe odbila. Iscrpljeni su slijedili prugu nazad prema Srbiji kada je na Madinu naletio vlak.
Europski sud za ljudska prava (ESLJP) prije tri godine, 2021. godine, utvrdio je da je Hrvatska policija prekršila niz prava zajamčenih Europskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava. Uključujući i Madinino pravo na život. Dio obitelji je protjeran iz Hrvatske, a kad su se uspjeli vratiti i zatražiti azil, cijela obitelj je nezakonito lišena slobode i tretirana na nečovječan način te im pritom nije dopušten pristup odabranoj odvjetnici. Nakon što je presuda ESLJP-a postala pravomoćna, zbog težine prekršenih prava, ušla je pod pojačan nadzor Odbora ministara. Odbor prati korake koje Hrvatska poduzima kako bi spriječila ponavljanje kršenja ljudskih prava koja je pretrpjela obitelj Hussiny.
Ozbiljni propusti Hrvatske u provođenju presude
Iz Centra za mirovne studije i Kuće ljudskih prava upozorili su Odbor ministara Vijeća Europe na ozbiljne propuste u provođenju presude.
“Unatoč presudi koja zahtijeva učinkovitu istragu i obeštećenje obitelji u najvećoj mogućoj mjeri, Hrvatska nije adekvatno postupila. Najviše zabrinjava što USKOK ni u ponovljenom postupku nije proveo temeljitu istragu kako bi našao odgovorne za smrt malene Madine. Iako su postojale jasne preporuke odvjetnika obitelji, pučke pravobraniteljice i organizacija civilnog društva. USKOK je ponovio iste propuste kao i prethodno te odbacio kaznenu prijavu. Time je ignorirao pravomoćnu presudu ESLJP-a. Sedam godina nakon Madinine smrti, nitko nije kažnjen”, upozoravaju Odbor ministara CMS i Kuća ljudskih prava u svom podnesku.
Upozoravaju i da neučinkovite istrage u slučajevima policijskog postupanja nisu izolirani incidenti, već sustavna praksa. Zataškavanja unutar MUP-a, međusobna zaštita policijskih službenika te uništavanje dokaza omogućavaju nekažnjivost odgovornih.
Preporuke za implementaciju presude
CMS i Kuća ljudskih prava predali su novi podnesak Odboru ministara Vijeća Europe. On sadrži preporuke za implementaciju presude. “Tražimo od Vlade konkretan akcijski plan koji uključuje učinkovitu istragu, sankcioniranje odgovornih i naknadu štete obitelji. Također, zahtijevamo sustavne promjene koje će zaustaviti nezakonita protjerivanja, sankcionirati odgovorne te osigurati učinkovit nadzor rada policije i poštivanje vladavine prava u Hrvatskoj. Slučaj Madine Hussiny ostaje snažan podsjetnik na potrebu za pravdom i odgovornošću. Ali i na važnost zaštite ljudskih prava u svakoj državi”, poručuju.