U fokusu

Spolne predrasude otkrivene kod studenta/ica pri ocjenjivanju profesora/ica prirodnih znanosti

Istraživanje provedeno na 18 tisuća studenata/ica biologije, kemije i fizike otkrilo je primjetnu spolnu predrasudu studenata pri ocjenjivanju profesora koji predaju prirodne znanosti. Istraživači na sveučilištima Clemson, Virginia i Harvard uvidjeli su da, u prosjeku, profesorice dobivaju niže ocjene od svojih muških kolega iako su jednako učinkovite u pripremi studenata za fakultet.

Spolne predrasude otkrivene kod studenta/ica pri ocjenjivanju profesora/ica prirodnih znanosti

gadgetdude

Prevela Ana Begić

 

Istraživanje provedeno na 18 tisuća studenata biologije, kemije i fizike otkrilo je primjetnu spolnu predrasudu studenata pri ocjenjivanju profesora koji predaju prirodne znanosti. Istraživači na sveučilištima Clemson, Virginia i Harvard uvidjeli su da, u prosjeku, pri evaluaciji predavača, profesorice dobivaju niže ocjene od svojih muških kolega iako su jednako učinkovite u pripremi studenata za fakultet.

 

Rezultati istraživanja objavljeni su na Internet stranici Science Education, u istraživačkom radu pod nazivom “Otkrivanje predrasuda kod studenata pri evaluiraju njihovih profesora prirodnih znanosti.”

 

Predrasude su najvidljivije, kažu istražitelji, među studentima fizike koji su najslabije ocijenili svoje profesorice. Među studentima biologije i kemije, muški studenti često podcjenjuju profesorice, dok to nije slučaj kod njihovih kolegica. 

 

“Važnost ovih saznanja leži u otkriću da su studenti do kraja srednje škole razvili specifični smisao za spolno prihvatljive uloge u prirodnim znanostima,” rekao je Geoffery Potvin, docent inženjerstva i prirodnih znanosti u odjelu za matematiku na sveučilištu Clemson.

 

“Takav pogled na to koje su uloge prihvatljive za žene i muškarce u prirodnim znanostima vjerojatno i utječe na sam odabir fakulteta kod studenata,” rekao je Istraživač sa Clamsona Zahra Hazari, također docent inženjerstva i prirodnih znanosti u odjelu za matematiku. “Ovakva bi predrasuda mogla negativno utjecati na studentice i pridonijeti manjem broju žena znanstvenica, matematičarki, inženjerki i slično.”

 

Potvin i Hazari surađivali su na projektu s Robertom H. Taijem sa Sveučilišta u Virginiji i Phillipom M. Sadlerom iz Harvard Smithsonian Centra za astrofiziku.

 

Istraživanje je provedeno na 63 fakulteta i sveučilišta diljem Sjedinjenih Država nakon upisa na fakultete. Studenti su zamoljeni da se osvrnu na svoje srednjoškolsko  iskustvo. Većina se pitanja odnosila na obujam gradiva koji su obrađivali na srednjoškolskoj nastavi, tehnike koje su koristili njihovi profesori, opseg i tip laboratorijskih vježbi i iskustava kao i akademska i obiteljska zaleđa ispitanika. Podaci su zatim analizirani  koristeći kvantitativne statističke tehnike.

 

I drugi su faktori utjecali na ocjenjivanje profesora. U nekim slučajevima bio je to način na koji je gradivo predstavljeno učenicima. Primjerice, obrađujući sve teme, profesori koji su gradivo povezivali i navodili primjere povezane sa stvarnim svijetom dobili su veće ocjene.

 

Autori su uspjeli pokazati da, iako se metode podučavanja ponešto razlikuju između profesorica i profesora, one nisu opravdale spolne predrasude.

 

Autori su također pronašli dokaz da su profesorice i profesori jednako učinkoviti kod pripremanja njihovih studenata za fakultet. Studenti su postigli iste rezultate na fakultetu neovisno o spolu njihovih profesora. Također, postotak studenata koji upišu fakultete za koje su ih pripremale profesorice identičan je broju upisanih studenata obučenih od strane muških kolega.