Organizacija Status M 8. i 9. travnja u Kući Europe organizira međunarodnu konferenciju kojoj je cilj razgovarati o važnosti rada s dječacima i mladićima u prevenciji rodno uvjetovanog nasilja i promicanju rodne pravde. Raspravljat će se o maskulinitetu u suvremenom društvu, prevenciji radikalizacije i nasilnog ekstremizma te izazovima i prilikama za mladiće danas. Naziv konferencije je “Beyond the box: gender transformative work with boys and young men”.
„Rodno transformativni pristup aktivno propituje i preoblikuje štetne rodne norme i stereotipe. Cilj mu je u konačnici promijeniti dinamike moći i društvene strukture koje su u temelju nejednakosti i nasilja. Za razliku od rodno osjetljivog ili rodno responzivnog pristupa koji djeluju unutar postojećih okvira, rodno transformativni rad razgrađuje tradicionalne ideje o muškosti i ženskosti, potičući mlade ljude na promjenu stavova i vrijednosti prema inkluzivnim i nenasilnim oblicima ponašanja“, kazala je programska koordinatorica Status M Elizabeta Matković objasnivši naziv konferencije.
Uz konferenciju, Status M slavi 15 godina djelovanja i borbe za svijet u kojem svi dječaci i muškarci imaju priliku razviti svoje pune kapacitete za ljubav, empatiju, solidarnost i mir. Kroz osvještavanje, informiranje, edukaciju, umrežavanje i zagovaranje aktivno rade na mijenjanju štetnih očekivanja i normi o tome što znači biti muškarac u današnjem društvu.
„Pred dječake i mladiće postavlja se niz očekivanja o tome kakvi bi trebali biti, što bi trebali raditi, kako bi se trebali ponašati, kako bi se trebali osjećati i odnositi prema drugima. Tako od malih nogu čujemo poruke da “dečki nikad ne plaču”, da “pravi frajer uvijek zna gdje i s kim je njegova djevojka” ili da “gejevi nisu pravi muškarci” i slično. Takve rodne norme kontroliraju i ograničavaju dječake i mladiće i često vode nasilju i destruktivnom ponašanju“, pojasnila je Matković.
Dodala je da u Status M-u potiču mladiće na propitivanje društvenih očekivanja o muškosti: „želimo proširiti definiciju onoga što dječaci i muškarci mogu biti. Naši programi potiču dječake i muškarce na kritičko razumijevanje i propitivanje normi o muškosti, rodu, identitetima i seksualnosti, kako bi mogli sami za sebe donijeti najbolje odluke o tome kakvi muškarci žele biti.“
Prvi dan konferencije raspravlja se o muškosti te radikalizaciji dječaka i mladića
Svoje ciljeve Status M prvenstveno ostvaruje kroz edukativne i refleksivne aktivnosti u zajednici i podizanje društvene svijesti. Kroz rodno transformativni rad grade društvo u kojem dječaci i mladići mogu izraziti emocije, zatražiti pomoć, biti brižni i izgraditi svoj identitet bez okvira i prisile. O nekima od tih tema stručnjakinje i stručnjaci će raspravljati i na spomenutoj konferenciji. U Kući Europe u Zagrebu prvi je dan, 8. travnja, posvećen različitim predavanjima kojima se propitkuju društvene norme muškosti.
„Prvi dan konferencije istražujemo konstrukciju muškosti kao kompleksan proces pod utjecajem kulture, stereotipa, politike, medija i odgoja. Keynote predavanje Garyja Barkera tematizirat će rodno transformativni rad s dječacima i muškarcima u današnjem dobu obilježenom backlashom. Razgovarat ćemo o tome kako nastaju, održavaju se i mijenjaju ideje o tome što znači biti muškarac u različitim društvenim kontekstima. Stručnjaci će dati pregled trenutačne situacije s mladićima, s posebnim fokusom na teme nasilja, mentalnog zdravlja te obrazovnih ishoda. Osim toga, istražit ćemo fenomen radikalizacije dječaka i mladića, pokušavajući razumjeti razloge zašto neki mladići prihvaćaju ekstremne mizogine stavove i kako se taj trend može prevenirati kroz kvalitetno obrazovanje, kritičko razmišljanje i izgradnju pozitivnih, nenasilnih modela ponašanja“, kazali su iz Status M-a.
Pritom smatraju da odgovor na rastuću radikalizaciju dječaka i mladića mora biti sveobuhvatan, koordiniran i sustavan: „ključan korak je razvoj učinkovite prevencije koja se ne smije oslanjati samo na rad pojedinih udruga poput naše, već zahtijeva široku društvenu strategiju“.
Iako se u društvu dominantno govori o penalizaciji, iz organizacije napominju da to nije prevencija već reakcija na posljedice problema koji je mogao biti spriječen. Smatraju da preventivna strategija mora obuhvaćati obrazovne programe u kojima djeca i mladi uče o kritičkom mišljenju, empatiji, skrbi i brizi, poštivanu različitosti i razvoju zdravih odnosa.
„Nužna je integracija rodno transformativnih programa u obrazovne kurikulume, kao i kontinuirano stručno usavršavanje nastavnika i stručnjaka koji rade s mladima. U tom smislu, očekujemo da Ministarstva obrazovanja i mladih jasno artikulira svoju odgovornost jer po ovom pitanju ništa ne radi“, kazali su iz Status M-a.
Upozoravaju i da tehnološke kompanije ostvaruju dobit od širenja mizoginog i radikalnog sadržaja: „to će se vjerojatno nastaviti sve dok živimo unutar tržišnih okvira koji prioritiziraju profit, bez obzira na društvenu štetu. Iako mizoginija nije nova pojava, algoritamsko poticanje mizoginije, ekstremizma i polarizacije na društvenim mrežama predstavlja dosad nezabilježenu razinu tog problema. Dok ne dođe do dubljih društveno-ekonomskih promjena, odnosno do dokidanja kapitalizma, nužan prvi korak je jasna i učinkovita regulacija tehnoloških kompanija.“
Ostatak konferencije usmjeren je na aktivnu razmjenu iskustva, osobne refleksije i rasprave
Drugi dan konferencije, 9. travnja, usmjereniji je na radionice, diskusije, uspostavu dijaloga i razmjenu dobre prakse.
„Drugog dana konferencije fokus prelazi s teorijskih rasprava na praktična iskustva i interaktivni rad. Sretne_i smo što imamo priliku dovesti petnaestak stručnjaka_inja i praktičara_ki iz cijele Europe koji će s nama podijeliti svoja iskustva u primjeni rodno transformativnih metoda rada s dječacima i mladićima. Imat ćemo priliku za razmjenu iskustava, metoda i dobrih praksi između sudionika iz različitih sredina. Posebno ćemo istaknuti “živu knjižnicu”, interaktivnu aktivnost gdje sudionici_e neće samo slušati, već aktivno razgovarati s praktičarima_kama o izazovima i uspjesima njihovog rada. Također, sudionici_e će imati priliku slušati osobne priče ljudi koji su prošli kroz programe rodno transformativnog rada, čuti iz prve ruke kako je to iskustvo utjecalo na njih i koje su pozitivne promjene doživjeli. Ovo nije klasična konferencija u kojoj publika samo pasivno sluša. Umjesto toga, potiče se aktivna razmjena iskustava, rasprava, ali i osobna refleksija o stečenim znanjima, iskustvima i dojmovima“, kazali su iz Status M-a.
Za sam kraj događanja, održat će se predstava Muškarčine beogradskog Reflektor teatra koja će gledateljima_icama približiti kako izgleda odrastanje u svijetu očekivanja, pritisaka i nepisanih pravila “prave muškosti” na Balkanu.

„Gradimo potencijal rodno transformativnog rada s dječacima, mladićima i muškarcima“
Kao što smo već i spomenule, Status M dekonstruira prevladavajuće društvene norme i stereotipe već 15 godina. Osim što smo željele znati više o samoj konferenciji kojom slave i rođendan, zanimalo nas je koliko se njihov rad kroz godine mijenjao.
„U proteklih 15 godina rad Statusa M značajno je evoluirao i sazrio. Tematski smo se usko specijalizirali, ali smo istovremeno proširili područja djelovanja i suradnje. Gradimo potencijal rodno transformativnog rada s dječacima, mladićima i muškarcima u raznim domenama – od rada s odgajateljicama u vrtićima do intervencija na sportskim terenima ili rada s tatama“, kazali su iz Status M-a.
Dodali su i da im je pristup s vremenom postao odlučniji i jasnije utemeljen na intersekcionalnom feminizmu. Kao svojevrsna antiteza nasilju, pokušavaju biti radikalni_e u empatičnosti i promociji skrbi i brige.
„Osnažile_i smo se, kapacitirale_i, povećale_i vlastitu ekspertizu i kontinuirano radimo na podizanju kvalitete i učinkovitosti naših programa. Također, kroz Status M prošao je velik broj osoba koje su danas priznati stručnjaci_kinje u svojim područjima i aktivno zagovaraju rodnu pravdu u svojim profesionalnim zajednicama. Sve to čini nas danas relevantnijima i vidljivijima u društvu“, zaključili su.
Ipak, naglašavaju da se neke nisu promijenile: „Status M i dalje je jedina organizacija u Hrvatskoj koja sustavno otvara prostore za mladiće i muškarce kao saveznike u borbi za rodnu pravdu. Rad s dječacima i muškarcima još uvijek se ponekad pogrešno shvaća, a mi bismo željele da ga društvo prepozna kao integralni dio šire borbe za rodnu pravdu“.
Boys are not OK
Pitale smo ih i koje su to promjene koje uočavaju kod dječaka i muškaraca kroz više od desetljeća rada, kao i ima li promjena u društvu kada govorimo o percepciji muškosti.
„Nažalost, svjedočimo sve izraženijem društvenom backlashu. Pokušavamo plivati u regresivnom valu koji dovodi do retradicionalizacije rodnih uloga, radikalizacije mladih i ograničavanja prava žena. Istovremeno, istraživanja diljem svijeta potvrđuju ono što i same svakodnevno vidimo u svom radu – boys are not OK. Mladići sve češće pate od problema s mentalnim zdravljem, osjećaju se izolirano, usamljeno, zaostaju u obrazovanju“ zaključila je Elizabeta Matković.
U tom kontekstu, smatra, rad Status M postaje sve relevantniji. Naglašava i da vide pozitivne ishode njihova rada: „uočavamo pomake kod dječaka i mladića s kojima radimo – i to je ono što nas gura dalje unatoč nepoticajnom, a u zadnje vrijeme i neprijateljskom, okruženju u Hrvatskoj“.
Konferencija “Beyond the box: gender transformative work with boys and young men” jedinstveno je događanje ove vrste u Hrvatskoj kao i prilika da se ozbiljno i otvoreno razgovara o radu s dječacima i mladićima u svrhu prevencije nasilja i promicanja rodne pravde.
„Svaki dio programa nudi jedinstven pogled, novu perspektivu ili važnu diskusiju o tome kako kroz rad s dječacima i mladićima možemo stvoriti pravednije, sigurnije i brižnije društvo“, za kraj su poručili_e iz Status M-a.