“Moramo promijeniti stereotipe po kojima se uspješnost žena na selu mjeri kroz to koliko su dobre majke, domaćice, supruge, “vozačice traktora” te istaći uspješnost žena i na drugim poljima,” smatra Gordana Sobol, predsjednica saborskog Odbora za razvnopravnost spolova. Iako se u Hrvatskoj u zadnjih nekoliko godina veća pažnja počela posvećivati problematici žena općenito, Sobol je primijetila da Strategija ruralnog razvoja Hrvatske ne prepoznaje važnost i potencijale te, što je važnije, specifične probleme žena u ruralnim područjima. Pozvala je na povećano korištenje mjera pozitivne diskriminacije, kakve prepoznaje Zakon o ravnopravnosti spolova, uključujući olakšano dobivanje kredita i kada žene nisu vlasnice nekretnina, što je najčešće slučaj u našim sredinama. Također je pozvala na davanje prednosti ženama kod dobivanje sredstava za provedbu projekata.
“Žene iz ruralnih krajeva daju velik doprinos dobrobiti i stabilnosti njihove zajednice, ali posao koji rade uključuje gotovo sve, ali ostaje neprimijećen jednostavno zato jer je to “ženski posao”, rekla je Louisa Vinton, Stalna predstavnica UNDP-a u Hrvatskoj. “Status žena u zajednici nije proporcionalan njihovim zaslugama, a razvoj regulativa koje će pomoći da se ostvare bolje mogućnosti za žene sprječava nedostatak pouzdanih podataka o ulozi koju žene doista imaju.”
“Uloga žene u poticanju razvoja gospodarstva u ruralnim područjima, briga o zdravlju žena u ruralnim prostorima, obrazovanje žena u ruralnim područjima te mogućnosti zapošljavanja i samozapošljavanja žena u ruralnim područjima pokazatelji su današnjeg stanja i statusa žena u ruralnim područjima,” rekla je Jelena Đugum, ravnateljica Uprave za sigurnost i kakvoću hrane pri Ministarstvu poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja. Ministarstvo je pokrenulo aktivnost praćenja statusa seoskih žena radi utvrđivanja njihovog položaja, svijesti, obrazaca ponašanja i potreba. Na temelju tih analiza namjera nam je izraditi akcijski plan za poboljšanje statusa žena u ruralnim područjima.”
Zaključci konferencije bit će predstavljeni na 2. međunarodnom znanstvenom skupu na temu statusa i uloge žena u ruralnim područjima, koje će Ministarstvo organizirati u Zagrebu, kako bi se obilježio 15. listopada, Svjetski dan seoskih žena.