U fokusu

Promjena mora doći odozdo

Zašto bijeli frajeri dominiraju američkom craft scenom?

Zašto bijeli frajeri dominiraju američkom craft scenom?

spemone

Savezna je država Georgia dom craft pivovara s raznolikom ponudom; ipak, degustacije, festivali i osoblje zapanjujuće su homogeni, zahvaljujući desetljećima rodno podijeljenog oglašavanja i sustavne diskriminacije, što manjim poduzetnicima_ama otežava stvaranje početnog kapitala potrebnog za osnivanje pivovare. Nameće se, stoga, zaključak da je ova naizgled progresivna kultura namijenjena muškarcima odjevenima u traper košulje s bradom – i nikome drugom.

Ali žene i ne-bijele osobe ne samo da konzumiraju više craft piva; one ga u većoj mjeri i proizvode. GRITS Brewing, pivovara koju su osnovale dvije žene, ove će godine početi s radom. Pivovara Down Home Brewing, čiji je osnivač Chris Reeves, crni muškarac, već je rasprostranjena diljem SAD-a. Poznavateljica piva Jenn Price prikuplja sredstva za otvaranje Atlanta Beer Boutiquea, maloprodajnog prostora i prostora za učenje, te navodi kako joj na predavanja uglavnom dolaze crne žene. “Nisam znala da postoji toliko crnih žena koje, poput mene, vole pivo”, rekla je. Stereotipna slika konzumenata craft piva polako se rasplinjava.

Zuri Coleman, jedan od tek nekolicine pivarki iz Atlante, kaže da se scena širi – polagano. Preporuča da pivovare osiguraju inkluzivnost svojih prostora pozivajući, primjerice, male poduzetnike_ce i organizacije na degustacije vikendom. “Jedan od najboljih načina da doprete do manjinskih grupa je da im pokažete da ih podržavate”, kaže Coleman.

{slika}

U razgovoru sa suosnivačem Wild Heaven pivovare i članom odbora za raznolikost Nacionalne udruge pivovara, Nickom Purdyjem, često se spominjao problem dosezanja kupaca. Pivovara Avondale Estates uskoro otvara drugu poslovnicu u tradicionalno crnačkom West Endu, odmah do Monday Night Brewing’s Garage, otvorene prošle jeseni. Purdy želi osigurati da njihovi susjedi znaju da je to prostor za njih, “ne samo za bijele ljude iz Atlante koji briju na West End”. To se odnosi i na osoblje – nije cilj samo stvoriti pozitivni ekonomski utjecaj na četvrt, nego i stvoriti mjesto na kojem nitko od lokalnog stanovništva neće osjećati da “strši”.

Price se slaže da pivovare mogu biti promišljenije prilikom zapošljavanja i premostiti nevidljive barijere koje bi žene i nebijele osobe mogle doživjeti u tim prostorima. Edukacija je, također, ključna. Anne Sloan, suosnivačica Riverwatch Brewing pivovare (u kojoj u proizvodnji piva rade isključivo žene), zna kako je patronizirajuće kada pipničar pretpostavi da želi nešto svjetlo i slatko. Educira svoje osoblje da gostima daje preporuke temeljene na njihovim željama, a ne na stereotipima i izgledu.

No da bi se doista promijenila kultura craft piva, promjena mora krenuti odozdo. Što je raznolikije osoblje pivovare, to je vjerojatnije da će poslati poruku iskrene dobrodošlice svima. “Pivo je piće običnih ljudi”, kaže Purdy. “Ono ne bi smjelo biti ekskluzivno”.