Uncategorized

7. susretanje i mimoilaženje teorije i prakse

7. susretanje i mimoilaženje teorije i prakse

Kao i u proteklih šest festivalskih izdanja Vox Feminae nastavlja eksperimentirati s formom i sadržajem. Festival se ove godine održava od 14. do 19. studenog na brojnim lokacijama u centru Zagreba,  a  otvara ga program posvećen odnosu feminističke teorije i prakse, mjestima na kojima se susreću, mimoilaze, poništavaju i/ ili podržavaju.

U sklopu trodnevnog druženja teoretičara/ki i praktičara/ki 14. 15. i 16. studenog u Kulturnom klubu Mama, na adresi Preradovićeva 18, predstavit će se više od 20 domaćih i inozemnih inicijativa, projekata, umjetnica/ka, aktivista/kinja i teoretičara/ki.

Festivalski program počinje u četvrtak 14. studenog u 12 sati u Mami s radionicom ne temu “Rodna ravnopravnost u glazbenoj industriji”, čiji cilj je ponuditi glazbenim organizatorima i izvođačima metode kojima će moći formirati strategije za rad na rastu rodne jednakosti u glazbenoj djelatnosti, pokrivajući teme kao što su oglašavanje, raspoloživost i proces bookinga.  Radionicu vode predstavnice švedske organizacije Jämställd festival.

Na programu koji će se održati u Mami se također nalaze teme kao što su ženstvene i konzumerističke subverzivne prakse japanskih subkultura, Venezuelanke u Bolivarskoj revoluciji, feministička praksa i invaliditet, aktivizam u dizajnu, radnička prava žena, rodna neravnoteža u povijesti eksperimentalne glazbe i zvučnih praksi, seksizam i mizoginija na internetu i slično.

Uz predstavljanja, radionice i  diskusije na programu su i tri promocije knjiga: Zbirka priča Želimira Periša Mučenice, koja tematizira problematike ženskog roda, povijesnog nasljeđa i identiteta kroz intimnu vizuru samih žena, romaneskni prvijenac Nore Verde  Do isteka zaliha, koji donosi priču o disfunkcionalnom odnosu dviju lezbijki, Nore i Lune, te roman Parabajka Ivane Kovačić, koji tematizira odrastanje, život na otoku i odnose unutar jedne obitelji, igranje nogometa za amaterski lezbijski nogometni klub i iznad svega romantičnu ljubav.

Također u sklopu festivala će se održati i promocija filma Danijele Stanojević Jezik, rod i spol, koji prikazuje kršenje ljudskih prava kroz svakodnevnu stvarnost. Dok će se u Galeriji Nova otvoriti izložba Tražim posao Milijane Babić, koja se bavi istraživanjem tržišta rada u domaćem kontekstu, a doslovno predstavlja potragu za zaposlenjem.

Naravno kao i svaki godine 7. Vox Feminae Festival nudi i zanimljiv filmski program koji počinje 17. studenog u Kinu Europa, kada će se održati svečana hrvatska premijera novog filma redateljice Jasmile Žbanić  Za one koji ne mogu da govore.

Na programu se također nalazi i 18 srednjometražnih i dugometražnih filmova, od kojih je pet naslova iz recentne produkcije, dok su ostali dio francuske i američke kinoteke ženskog stvaralaštva.

Lokacije održavanja festivala su: Kino Europa, Mama, Booksa, KIC, Galerija Nova, Prostor Do, Knjižnica Bogdana Ogrizovića i  klub Funk.

Program i više o festivalu nalaze se na festivalskoj stranici www.voxfeminae.net/2013 .