Uncategorized

26. i 27. travnja

Reforma ili revolucija: Stogodišnjica ubojstva Rose Luxemburg

Reforma ili revolucija: Stogodišnjica ubojstva Rose Luxemburg

Inicijativa za feministički Filozofski organizira dvodnevnu konferenciju “Reforma ili revolucija: Stogodišnjica ubojstva Rose Luxemburg” povodom stogodišnjice njenog ubojstva. Konferencija će se održati 26. travnja na Filozofskom fakultetu u Zagrebu te 27. travnja u Privredniku (Preradovićeva 18).

Rosa Luxemburg jedna je od najposebnijih ličnosti u povijesti socijalističkog pokreta. Rođena je 5. ožujka 1871., u godini Pariške komune, u židovskoj obitelji, u poljskom gradiću Zamość. Svoje prve političke aktivnosti započela je rano, gotovo u tinejdžerskim godinama, organizirajući – ni manje ni više – generalni štrajk. Studirala je filozofiju, povijest, politiku, ekonomiju i matematiku. Doktorsku disertaciju, Industrijski razvoj Poljske, obranila je na Sveučilištu u Zürichu čime je stekla doktorat iz prava, kao jedna od rijetkih žena koje su u to vrijeme uopće imale priliku studirati, a kamo li doktorirati. Bila je socijaldemokratkinja, komunistkinja, revolucionarka, antiratna aktivistkinja, jedna od vodećih političarki Druge internacionale.

Luxemburg je jedna od onih autorica na koju se često pozivamo u najrazličitijim situacijama, ali koju se veoma rijetko čita, prevodi, o kojoj se premalo piše. Unatoč sve većoj svjetskoj pažnji zadnjih godina posvećenoj njezinom nasljeđu, Luxemburg je i danas izrazito zanemarena na prostorima bivše Jugoslavije. Premda su njezini glavni teorijski radovi već prevedeni u Jugoslaviji – Akumulacija kapitala: Prilog ekonomskom objašnjenju imperijalizma (1955), Izabrani spisi (1974) i Uvod u nacionalnu ekonomiju (1975) – doista je neobično u kolikoj su mjeri njezina djela bila, i ostala, marginalizirana. Možda je još nevjerojatnija činjenica da je i najutjecajniji jugoslavenski marksistički časopis Praxis (1964. – 1974.) uspio u cijelosti zaobići rad Rose Luxemburg, čak i kad su temati Praxisa bili posvećeni raspravama o nacionalizmu, kritici birokracije, demokraciji, imperijalizmu, dakle, temama kojima se Luxemburg iznimno mnogo bavila.

Ovom konferencijom kanimo tu situaciju mijenjati. Pokušat ćemo zacrtati osnovne koordinate kojima bismo se mogle/i nadalje analitički i politički kretati uz Luxemburg i njezine ideje. Izlaganjima i razgovorima na konferenciji planiramo fokusirati teorijsku pažnju na Luxemburg i uključiti njezino nasljeđe u suvremene marksističke diskusije o kapitalizmu, imperijalizmu i kolonijalizmu, kritici političke ekonomije, te dovesti radove Luxemburg u vezu s pitanjima o demokratizaciji društva, humanizmu, antinacionalizmu, političkom organiziranju, socijalističkoj politici, historijskom revizionizmu, odnosu reforme i revolucije, antifašizmu, antirasizmu, feminizmu. Ideja je da pokušamo izbjeći prekomjernu memorijalizaciju lika Rose Luxemburg, a čim je moguće više njezina djela uključimo u aktualne društveno-političke rasprave.

Više o programu konferencije pročitajte ovdje.