U fokusu

Budi muško klub predstavlja Reviju filmova

U Strojarskoj tehničkoj školi Fausta Vrančića u Zagrebu već drugu godinu djeluje projekt koji među mladićima želi promovirati rodnu ravnopravnost i nenasilno ponašanje. Na radionicama u školi mladići propituju rodne norme koje dovode do nasilja i razgovaraju o izražavanju emocija, uspješnim odnosima,  reproduktivnom zdravlju ali i o ovisnostima i djelovanju u zajednici. Aktivnosti provodi grupa učenika koja se u školi okuplja pod imenom Budi muško klub.

Budi muško klub predstavlja Reviju filmova

U Strojarskoj tehničkoj školi Fausta Vrančića u Zagrebu već drugu godinu za redom djeluje projekt koji među mladićima želi promovirati rodnu ravnopravnost i nenasilno ponašanje.
Na edukativnim radionicama u školi mladići propituju rodne norme koje dovode do nasilja i razgovaraju o izražavanju emocija, sretnim i uspješnim odnosima,  reproduktivnom zdravlju ali i o ovisnostima i djelovanju u zajednici. Osim radionica u školi se provodi i kampanja “Budi muško – ne budi nasilnik“. Kampanja se odvija kroz različite edukativno-zabavne aktivnosti, koje provodi grupa učenika koja se u školi okuplja pod imenom Budi muško klub (BMK). Članovi BMK-a su snimali filmove, organizirali konferencije, crtali grafite, educirali javnost i druge učenike i profesore o reproduktivnom zdravlju, nastupali pred školom, dijelili edukativne letke te organizirali gerila akcije. 

U Zagrebu će u nedjelju 25. travnja u Kinu Tuškanac s početkom u 20h biti održana Revija filmova koje su napravili članovi Budi muško kluba Strojarske tehničke škole Fausta Vrančića u produkciji Kino kluba Zagreb. Također će 28. travnja od 16 do 21 , u stražnjem dvorištu škole ( Avenija Marina Držića ) biti održan  koncert na kojem će nastupiti brojni bendovi, uključujući Adastru.

Detaljnije o projektu

Ovaj projekt u Zagrebu provodi udruga HUHIV. Projekt se osim u RH provodi i u Bosni  i Hercegovini i u Srbiji kao dio projekta CARE International. Više možete saznati na službenoj web stranici Budi muško

Riječ je o projektu koji kroz svoje aktivnosti nastoji utjecati na mlade muškarce proispitivanjem rodnih pritisaka koji vode do pojave nasilja, uz edukaciju o zdravlju.

Projekt se provodi u sklopu većeg međunarodnog istraživanja kojeg koordinira međunarodna humanitarna organizacija Care international na lokacijama u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Srbiji, na uzorku od 3500 učenika.

Intervencija je koncipirana dvojako: u obliku edukativnih radionica i kampanje  :

  • Edukativne radionice dosad je prošlo 70 učenika škole. Kroz ciklus od 10 radionica, kroz deset tjedana, učenici na interaktivan i njima prihvatljiv način uče i razgovaraju o temama koje su bitne za njih, a koje se povezuju uz problematiku nasilja i zdravlja mladih muškaraca.

Tako se obrađuju sljedeće teme: rod i spol, izražavanje emocija, pregovaranje u konfliktnim situacijama, reproduktivno zdravlje, zdravlje muškaraca, analiza nasilja, etiketiranje, djelovanje u zajednici, ovisnosti, sretni i uspješni odnosi.

  • Kampanja je usmjerena na čitavu populaciju škole. Ime kampanje je Budi muško- ne budi nasilnik. Kao što samo ime govori, analizom i preispitivanjem rodnih pritisaka nastoji se smanjiti incidenciju nasilja prevencijom u najosjetljivijoj grupi po tom pitanju.

Kampanja se odvija kroz niz aktivnosti edukativno-zabavnih aktivnosti, koje provodi grupa učenika koja se u školi okuplja pod imenom Budi muško klub- BMK.

Pozadina projekta

Opće je prihvaćeno da su mnogi mladi muškarci koji pribjegavaju nasilju sami bili žrtva nasilja i da su naučili iz vlastitog iskustva da je nasilje odgovor bilo kojoj situaciji. Sve više i više dječaci se susreću sa zastrašivanjem u školama, kao i u nekim drugim sredinama u kojim se kreću kao što su disco-klubovi, sportski objekti i kafe barovi. Mediji izvještavaju o sve većem broju incidenata koji se odnose na nasilje među mladima koje često zna biti sa smrtonosnim ishodom, ali se malo zna o iskustvima mladih muškaraca sa nasiljem. Također, opće je prihvaćeno da se rodno nasilje češće susreće u sredinama gdje su rodni odnosi više definirani i gdje muškarci i žene imaju manje alternativa do ekstrema “normalnog” rodnog stereotipa. Mladi muškarci su prisiljeni da od ranog djetinjstva izražavaju tipične “muške” karakteristike koje su obično agresivne pa čak i nasilne što ove dječake dovodi do toga da rastu u nasilnom okruženju i sa malim brojem alternativa.

U sklopu projekta provode se edukativne radionice i kampanja”BUDI MUŠKO” .To je kampanja usmjerena prema mladima srednjoškolskog uzrasta u Bosni i Hercegovini, Srbiji te Hrvatskoj, u cilju promoviranja vrijednosti nenasilnog ponašanja, rodne ravnopravnosti i razvijanja svijesti o odgovornom seksualnom ponašanju. 

Specifičnost  kampanje je u činjenici da se realizira u neposrednoj suradnji s učenicima odabranih srednjih škola u Beogradu, Banja Luci, Prokuplju, Sarajevu  i Zagrebu. Pripadnici ciljane grupe su, dakle, više od primatelja poruke – aktivno sudjeluju u osmišljavanju i izvođenju različitih sadržaja.  

Zamisao BUDI MUŠKO kampanje je da kroz niz aktivnosti edukativnog i zabavnog karaktera potakne mlade na razvijanje kulture nenasilja i kritički odnos prema vladajućim rodnim stereotipima. Proizašla je iz svijesti da se mladi kao ličnosti formiraju u okruženju koje, kako kroz tradicionalne kulturne obrasce tako i kroz proizvode suvremene medijske kulture, nameće predstavu o “pravom” muškom identitetu kao neodvojivo povezanom s dominacijom fizičke snage, sklonošću nasilju, rodnom neravnopravnošću, tj. nužnošću da muškarac bude dominantan itd.

Veliki broj problema kao što su vršnjačko nasilje i nasilje u obitelji, nasilje nad ženama, vandalizam na stadionima i ulicama, delinkvencija i skretanje u kriminal, direktno je povezan s takvim iskrivljenim poimanjem “pravog muškarca”.

Sintagma “BUDI MUŠKO” odabrana je za slogan kampanje upravo zato što ona kao opće mjesto u svakodnevnom govoru izražava mnoštvo problematičnih značenja, koja zbunjuju i dezorijentiraju mladu osobnost. Namjera kampanje je da upravo tom općem mjestu udahne novi sadržaj, promovirajući drugačije vrijednosti kao odlike pravog muškarca.

U sklopu kampanje, u odabranim školama formirat će se BUDI MUŠKO klubovi. Smisao kluba je u aktiviranju kreativnih potencijala učenika i kvalitetnijem ispunjavanju slobodnog vremena. Klupske aktivnosti vezane su za autentične interese članova: radionice hip hop-a, stripa, umjetnosti grafita, web-a, filma… Princip edukacije kroz angažiranje mladih u kreativnim radionicama, poznat kao “Program H” koji je adaptiran za potrebe našeg područja, već je dao značajne rezultate s obzirom da ga je brazilska organizacija Promundo primjenjivala u radu s dječacima iz “favela” Rio de Janeira.

U promociji svake vrijednosti među mladima jako važnu ulogu imaju njihovi uzori iz svijeta poznatih. Kampanja BUDI MUŠKO pokrenuta je uz uvjerenje da će se javne osobe i pokazati kao odgovorne prema generacijama koje dolaze i biti spremne osobno se angažirati u nekoj od aktivnosti.

Kampanja BUDI MUŠKO dio je šireg projekta “Young Men Initiative”, čiji je glavni nosilac međunarodna neprofitna organizacija CARE, sa središtem u Banja Luci, u suradnji s lokalnim organizacijama: E 8 (Beograd, Srbija ), Inicijativa ( Prokuplje, Srbija ), Asocijacija XY  (Sarajevo, Bosna i Hercegovina ), Perpetuum Mobile ( Banja Luka, Bosna i Hercegovina ) i HUHIV (Zagreb).

Kampanju BUDI MUŠKO osmislila je organizacija SMart kolektiv iz Beograda. Metodologija je razvijena uz podršku organizacije Promundo (Brazil).

Cjelokupan projekt realizira se zahvaljujući financijskoj podršci CARE Norveška i Ministarstva vanjskih poslova Kraljevine Norveške, te Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa Republike Hrvatske.