Europska građanska inicijativa ustanovljena je Lisabonskim ugovorom te ju građani i građanke mogu koristiti od travnja prošle godine. Ona predstavlja poziv građana i građanki Europskoj komisiji da podnese zakonodavni prijedlog u područjima u kojima EU ima zakonodavnu nadležnost, na primjer u području okoliša, poljoprivrede, prijevoza ili javnog zdravstva. Kako bi pokrenuli inicijativu, građani i građanke moraju osnovati ‘građanski odbor’ sastavljen od najmanje 7 građana/ki EU-a rezidenata/ica najmanje 7 različitih država članica. Građansku inicijativu treba poduprijeti najmanje jedan milijun građana/ki EU-a iz najmanje 7 od 28 država članica. U svakoj od tih 7 država članica potrebno je prikupiti barem najmanji broj potpisnika/ca koji je za Hrvatsku 9.000.
Prije nego što počne prikupljati izjave građana i građanki o potpori, građanski odbor mora registrirati inicijativu na internetskoj stranici. Nakon potvrde registracije organizatori/ce moraju prikupiti potpise u roku od jedne godine.
Trenutno je u tijeku 18 inicijativa od kojih je inicijativa Jedan od nas najbliže da sakupi dovoljan broj potpisa – trenutno su ih sakupili 900.000, a pred njima su još malo više od dva mjeseca. Inicijativa Jedan od nas želi da Europska komisija zabrani i dokine financiranje aktivnosti koje podrazumijevaju uništavanja ljudskih zametaka, poglavito u područjima istraživanja, razvojne pomoći i javnog zdravstva.
Iako ne mogu direktno zabraniti pobačaj na europskoj razini jer je to pitanje u domeni nacionalnih država, žele zabraniti bilo kakvo financiranje istraživanja i drugih postupaka koji imaju za posljedicu uništavanje zametaka te da se sredstva Unije u pružanju razvojne pomoći ne smiju koristiti za financiranje pobačaja, bilo izravno ili neizravno, kroz financiranje organizacija koje potiču na pobačaj ili isti promiču. No, i oni sami ističu da ova inicijativa može imati širi političku utjecaj na zaštitu života od začeća do prirodne smrti u Europskoj uniji, odnosno prevedeno na nediplomatski jezik ograničiti dostupnost pa i legalnost pobačaja u Europskoj uniji.
Nakon što se eventualno prikupe potpisi, Komisija će ispitati inicijativu, a u roku od 3 mjeseca nakon primitka inicijative predstavnici/e Komisije sastat će se sa organizatorima kako bi detaljno objasnili pitanja potaknuta inicijativom dok će organizatori/ce imati priliku predstaviti svoju inicijativu na javnom saslušanju u Europskom parlamentu.
Komisija je dužna u službenom odgovoru objasniti koje će mjere predložiti kao odgovor na građansku inicijativu, ako će ih predložiti, i razloge poduzimanja ili nepoduzimanja mjera. Komisija nije dužna podnijeti zakonodavni prijedlog na temelju inicijative. Ako Komisija odluči podnijeti zakonodavni prijedlog, pokrenut će se redovni zakonodavni postupak: Komisijin prijedlog podnosi se zakonodavcu (u pravilu Europskom parlamentu i Vijeću, a u nekim slučajevima samo Vijeću) te, ako bude prihvaćen, prijedlog stupa na snagu.
Inicijativa Jedan od nas, kao i u hrvatskom slučaju referendumske inicijative U ime obitelji, koristi demokratske mehanizme kako bi, ironično, smanjila prava građana i građanki i kako bi iz demokracije isključila određene skupine društva. Istovremeno ovo pokazuje koliko su jake fundamentalističke snage u Europi što zahtjeva stalni i snažni otpor kako teško stečeni civilizacijski napredak ne bi pod krinkom demokratskih procedura skliznuo stoljeće unatrag.
{slika} Članak je nastao u okviru projekta Europske mogućnosti za ruralne žene koji provodi CESI – Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje u partnerstvu sa Udrugom žena Hera, Prostorom rodne i medijske kulture K-zona i Radijom Kaj. Projekt financira Europska Unija u okviru IPA INFO 2012. Mišljenja i stavovi izneseni u ovom članku ne izražavaju mišljenje i stavove Europske unije.