Nakon što je u veljači i ožujku ove godine otpustila 70, odnosno 30 radnica, s ugovorima na određeno, ali i neodređeno vrijeme, đakovačka tekstilna tvrtka “Helson” ovih je dana otkaze podijelila i preostalom dijelu uposlenih u proizvodnji, te stavila ključ u bravu proizvodnih pogona. Ono što je ostalo je nekolicina djelatnika u upravi tvrtke i prodavaonici. Klasični je to primjer, kaže vlasnik “Helsona” Josip Herceg, posljedica koje je izazvala recesija na svjetskom tržištu, a koja je ponajviše zahvatila tekstilnu industriju.
– Tvrtka nije ugašena, no proizvodnja je obustavljena. Ona se trenutačno nalazi u fazi mirovanja, jer i ono što smo u posljednje vrijeme radili nam nije donosilo dobit nego gubitke. Tražimo korektan posao koji bi vratio radnike u proizvodnju, no dok to ne ostvarimo pogon će biti zatvoren, kaže Herceg. Dodaje i kako je “Helson” nade polagao u posao s talijanskim Benettonom s kojim je godinama uspješno surađivao, no upravo je njihovo otkazivanje narudžbi dovelo do prvog vala otkaza u tom đakovačkom tekstilcu.
“Znatna smo sredstva investirali u obnavljanje opreme, no tada se dogodila kriza u kojoj su ponajprije stradali izvoznici, odnosno oni koji poput nas rade za devize. Spas vidim jedino u vraćanju proizvodnje u Europu”, kaže Herceg koji jedan od razloga teškog stanja u tekstilnoj industriji vidi i u nesnalaženju Vlade u krizi koja je zahvatila i Hrvatsku. “Osim što naša proizvodnja nije konkurentna onoj u zemljama u okruženju, Vlada nije donijela prave antirecesijske mjere, pa je ovo što se trenutačno događa u tekstilnoj industriji čini se bilo neizbježno”, zaključuje Herceg.