Od prvog travnja ove godine počela je raditi slavonskobrodska “Sigurna kuća – Savjetovalište i sklonište za žene i djecu, žrtve obiteljskog nasilja”. To je jedna od pet autonomnih kuća u Hrvatskoj, u čiju je adaptaciju, prema projektu “Udruge Brod – grupe za ženska ljudska prava“, Grad uložio 771.000 kn te 2000 tisuća kuna za troškove hrane, režija i plaća uposlenih.
“Bitno je istaknuti sustavno financiranje Sigurne kuće i Savjetovališta za ubuduće, po 30 posto sredstava od Grada, Županije i Ministarstva, a 10 posto snosimo mi sami kroz druge projekte”, kaže voditeljica Udruge Brod Gordana Matanović, istaknuvši kako je riječ o sigurnosti u sljedećih deset godina. Dan prije otvaranja, Sigurna kuća ( kapaciteta 28 ležaja ) pružila je utočište dvjema ženama i djeci iz drugih područja Hrvatske, a radi se o osobama koje su godinama trpile nasilje. “Ugrožena osoba može ostati u skloništu iznimno do godinu dana, a nastojimo joj pomoći da stane na noge, da nađe posao i osamostali se za život”, kaže Matanović, potvrđujući kako postoji suradnja i s drugim udrugama koje se bave istim poslom, no ukazujući i na činjenicu kako su potrebe za skloništima, nažalost i mnogo veća.
Prošle se godine u Savjetovalište javilo više od 860 žena od čega je u oko 50 posto slučajeva riječ o nekom od oblika nasilja. “Doista ima svega, od najtežih oblika zlostavljanja, prijetnji, pokušaja ubojstva, tjelesnog ozlijeđivanja do sitnih svađa zbog čega žene dođu tražiti savjet”, dodaje pravnica Dubravka Zvačko, koja zajedno s još 7 stručnih osoba ( socijalne radnice, psihologinja ) radi u Sigurnoj kući i Savjetovalištu.