Pripremila i prevela Nada Kujundžić
Približava nam se dvanaesti Međunarodni forum organizacije za promicanje ženskih prava u razvoju AWID. Za nešto manje od godinu dana, oko dvije tisuće boraca za ljudska prava i aktivista/ica iz svih krajeva svijeta sastat će se kako bi zajedno razvijali strategije i mreže, slavili i učili u podržavajućoj atmosferi koja potiče diskusiju, te osobni i profesionalni razvoj. Forum će se održavati od 19. do 22. travnja 2012. godine u Istanbulu (Turska).
Poziv za sudjelovanje, kao i web stranica AWID-a od sada su dostupni na engleskom, španjolskom, francuskom i turskom jeziku!
Posjetite službene web stranice AWID-ovog Foruma i doznajte više o temi Foruma, saznajte kako se prijaviti za sudjelovanje, pročitajte logističke informacije i odgovore na često postavljana pitanja. Također možete preuzeti službeni poziv za sudjelovanje u .doc i .pdf formatu.
Vaše dojmove o web stranici možete nam slati na: forum12@awid.org. Ne zaboravite redovito pratiti zbivanja na stranicama udruge AWID kako biste bili obavješteni o zbivanjima vezanim uz pripreme za nadolazeći Forum.
O Forumu
Uvod
Dvanaesti Međunarodni forum organizacije AWID nazvan “Preobrazba ekonomske moći u svrhu unapređivanja pravde i ženskih prava”, okupit će oko 2000 tisuća oraca za ljudska prava i aktivista/ica iz svih krajeva svijeta. Konferencija će se održavati od 19. do 22. travnja, u kongresnom centru Halic u Istanbulu.
Što je AWID?
Organizacija za ženska prava u razvoju (orig. Association for Women´s Rights in Development, skrać. AWID) međunarodna je feministička organizacija čiji je cilj osnažiti glas i utjecaj boraca za ženska prava, kao i pokreta i organzicija koje u svom radu uspješno promoviraju ženska prava.
Što je Forum?
Međunarodni forum o ženskim pravima i ravoju koji organizira AWID istodobno je i konferencija i poziv na djelovanje. Kao najveće okupljanje ove vrste, AWID-ov Forum svake tri do četiri godine okuplja borce za ljudska prava i aktiviste/ice kako bi zajedno razvijali strategije i mreže, slavili i učili u podržavajućoj atmosferi koja poziva na diskusiju i potiče osobni i profesionalni razvoj.
Tijekom četiri dana sudionici Foruma slušaju predavanja, sudjeluju u interaktivnim i kreativnim sesijama, radionicama i debatama. Zajednički cilj svih ovih aktivnosti jest potaknuti na razmišljanje o rodnoj ravnopravnosti i ženskim pravima. Osim toga, sudionike očekuju i brojni neformalni sastanci, umjetnička događanja, aktivnosti vezane za kulturu, te rasprave o društvenim i političkim zbivanjima. U konačnici, želja nam je potaknuti stvaranje globalnih i regionalnih mreža i saveza.
Sudjelovanje na Forumu omogućit će pojedincima da usvoje brojna nova znanja i vještine, ali i da, na kolektivnoj razni, redefiniraju pitanja roda i razvoja, ojačaju saveze među ženama, te razmišljaju i djeluju na načine koji će doista dovesti do promjena.
Zašto će se AWID-ov Forum 2012 održavati u Istanbulu?
Mnogo je razloga zbog kojih je upravo Istanbul odabran kao mjesto održavanja idućeg AWID-ovog Foruma. Kao prvo, organizacija AWID željela je organizirati skup unutar regije koja do sada nije imala prilike naći se u ulozi domaćina. Istanbul je vrlo pristupačna lokacija za sudionike iz Istočne Europe, zemalja članica Zajednice Neovisnih Država, Srednjeg istoka i sjeverne Afrike – regija koje su dosada imale malen broj predstavnika na Forumu. Nadalje, Turska ima snažan i utjecajan ženski pokret, i sigurni smo da će njegova participacija u Forumu rezultirati obostranom korišću i zadovoljstvom. Sigurni smo kako će turski ženski pokret profitirati od duha solidarnosti i zajedništva koje promovira Forum, dok će sudionici konferenciji moći mnogo toga naučiti slušajući o iskustvima i načinima djelovanja spomenutog pokreta. Naposlijetku, Istanbul je izabran i zbog logističkih razloga; međunarodnim je letovima spojen s brojnim regijama diljem svijeta, proces izdavanja vize relativno je jednostavan, dok su u samom gradu uglavnom prihvatljive cijene, a i odlična gradska infrastruktura pogoduje događaju ovog obima.
Tko može sudjelovati?
AWID-ov je Forum otvoren za sve koji su zainteresirani ili rade na području ženskih prava, međunarodnog razvoja i socijalne pravde. Bilo bi nam osobito drago da nam se pridruže stanovnici/e zemalja u razvoju, mlade žene, te pripadnici/e grupa čiji je glas kroz povijest bio ušutkavan, odnosno čiji se problemi do sada nisu razmatrali na globalnoj razini.
Što mogu očekivati od Foruma?
Pripremite se na to da će vas iznimna skupina inteligentnih, naprednih i duboko predanih žena i muškaraca prosvjetliti, izazvati i nadahnuti. Očekujte više od pukog razgovora: na Forumu imate priliku uključiti se u globalne inicijative i kampanje. Očekujte mnogo rada koji će vam pomoći da usvojite nove vještine i znanja, upoznate nove kolege i razvijete nove ideje koje će vas potaknuti na neko buduće djelovanje. Očekujte da ćete biti primljeni u zajednicu aktivista i akademika, praktičara i teoretičara, koji će vas podržati, ojačati i potaknuti na razmišljanje. I naposlijetku, pripremite se na mnogo zabave (mnogo više nego što biste očekivali na jednoj konferenciji!).
Poziv za sudjelovanje
Preobrazba ekonomske moći … jeste li dorasli izazovu?
Jeste li voljni iskoračiti iz vlastite sigurnosne zone? Preispitati svoj uobičajen način razmišljanja? Surađivati s pojedincima izvan granica vašeg svakodnevnog aktivizma ili radnog mjesta? Jeste li spremni stvarati saveze koji će nam omogućiti da zajedno transformiramo ekonomsku moć?
U sklopu AWID-ovog Foruma cilj nam je istražiti kako ekonomska moć utječe na žene i na planet na kojem živimo, kao i povezati raznolike grupe koje se bave tom problematikom sa pravnog, te stajališta ljudskih prava. Zajedno možemo razviti snažnije i djelotvornije strategije kojima ćemo unaprijediti pravdu i ženska prava.
Naslijeđe kolonijalizma, raspad komunizma i desetljeća neoliberanih političkih strategija zajedno su pridonijeli potpunoj privatizaciji zajedničkih resursa, uzrokovali nepopravljivu ekološku štetu, potaknuli nekontroliranu militarizacije, narušavali ljudska prava, te (uz malobrojne iznimke) u konačnici pridonijeli tomu da kapitalističko tržište (a ne ljudsko iskustvo) postane mjerilom vrijednosti. Financijska kriza i ekonomska recesija koje su se pojavile 2008. godine kao dio šire sistematske krize u proizvodnji hrane i energije te očuvanju okoliša, razotkrile su nedostatke i neuspjehe dominantnih ekonomskih modela u tolikoj mjeri da je to obeshrabrilo čak i najgorljivije branitelje postojećih sustava. Iako su neki od ekonomskih sustava koji su se razvili mimo dominante izgrađeni na neravnomjernoj raspodjeli moći, postoje i takvi alternativni sustavi koji promoviraju jednakost, i stoga predstavljaju vrijedan primjer za one kojima je cilj transformacija ekonomske moći.
Nedavne mobilizacije na Srednjem istoku i sjeveru Afrike potiču žene i muškarce diljem svijeta da razmotre nove mogućnosti suprotstavljanja onomu što je donedavno slovilo kao nepromjenjive strukture moći. Značajne promjene na geopolitičkom planu, poput jačanja uloga zemalja u razvoju kao i regionalnih blokova, sugeriraju mogućnost radikalnih promjena u omjeru ekonomske moći, usprkos tomu što vodeći akteri na gospodarskoj sceni ubrzano regrupiraju svoje snage kako bi branili vlastite interese i spriječili znatnije promjene.
Bez obzira na to u kakvim uvjetima i kontekstima živimo, ekonomska moć prožima sve aspekte naših života, od raspolaganja kućnim budžetom, do raspodjele nacionalnih sredstava i borbe za bolju ekonomsku skrb, pravednije plaće, bolje radne uvjete i ravnopravan pristup globalnim resursima (hrani, vodi, energiji i tlu).
Ekonomska moć u korijenu je svih problema vezanih za ženska prava, od reproduktivnih i seksualnih prava, do nasilja nad ženama, obrazovanja, zdravstvene zaštite i političkog djelovanja. Prava i pravda nisu mogući ukoliko gospodarski sustavi ne uzimaju u obzir ženska prava i ne vrednuju društvenu ulogu žena.
Kroz povijest, patrijarhat i drugi sustavi opresije (poput stalno prisutnog rasizma) definirali su način na koji formiramo vlastito društvo, te prožimali našu politiku, ekonomiju, znanje i kulturu. Posljedično, mnoge se ljude (osobito žene) sistematski isključivalo iz ekonomije i donošenja odluka općenito. No žene već dugo nastoje ispraviti nepravilnosti nastale u sustavu i popuniti praznine koje su stvorili gospodarski rezovi.
Razmjena individualnih iskustava dragocjena je prilika za učenje: žene iz ruralnih područja uče nas raspodjeli hrane ; ´obične žene´ svojim primjerom pokazuju kako razviti strategije osnaživanja i otpora protiv ekološke i ekonomske katastrofe ; mlade žene i djevojke koriste novu informacijsku i komunikacijsku tehnologiju na raznolike i kreativne načine, a u svrhu mobiliziranja i poticanja društvenih promjena ; svi radnici, bilo da rade u svojoj domovini ili izvan nje, a osobito zaposleni u seksualnoj industriji, uče nas što doista znači raditi i zašto je osobito važno brinuti o drugima ; žene s invaliditetom, transrodne osobe i žene zaražene virusom HIV-a / AIDS-om ne prestaju propitkivati naglasak koji suvremeno društvo stavlja na rast proizvodnje na uštrb ljudskog dostojanstva ; feministička ekonomija imenuje i analizira sile koje oblikuju procese društvene produkcije i reprodukcije, pripisujući im pozitivne vrijednosti.
Kao borci za ženska prava i aktivisti/ce za pravdu, dužnost nam je okupiti se u ovom povijesnom trenutku i nadvladati međusobne razlike. Sada je vrijeme da slušamo jedni druge i učimo jedni od drugih. Vrijeme je da nastupimo kao relevantan politički faktor i izgradimo vlastitu kolektivnu moć, da ujedinimo naša znanja i iskustva kako bismo mogli efikasnije sudjelovati u ključnim ekonomskim debata koje se vode. Vrijeme je da zajedno izgradimo alternativne načine gledanja i pravedne prakse, te nastavimo razvijate pokrete kojima pripadamo. Sada je vrijeme da preoblikujemo ekonomsku moć!
Pridružite nam se na Međunarodnom forumu udruge AWID i zajedno s nama produbite vaše shvaćanje ekonomske nepravde, steknite znanja i vještine potrebne za sudjelovanje u ekonomskih diskusijama. Pridružite se nam se u zajedničkom razvoju strategija koje će omogućiti transformaciju i ponovno raspodjelu ekonomske moći.