Danas je u Centru za ljudska prava održan okrugli stol u sklopu javne rasprave o nacrtu nove Nacionalne politike za ravnopravnost spolova. Nacrt nove politike predstavila je gotovo jednosatnim izlaganjem predstojnica Ureda za ravnopravnost spolova Vlade RH Helena Štimac Radin. Jedna od glavnih novina Nacionalne politike za ravnopravnost spolova je smanjenje broja mjera sa 144 na 91 što je predstojnica Ureda obrazložila potrebom da se “od šume vidi drveće”.
Politika se sastoji od sedam ključnih područja djelovanja unutar kojih je postavljeno 19 ciljeva i obvezuje RH na uključivanje rodne dimenzije u sva područja politika provođenjem posebnih mjera vezanih uz: Promicanje ljudskih prava žena, Stvaranje jednakih mogućnosti na tržištu rada, Unaprjeđenje primjene rodno osjetljivog odgoja i obrazovanja, Uravnoteženje sudjelovanja žena i muškaraca u procesima političkog i javnog odlučivanja, Suzbijanje svih oblika nasilja nad ženama, Promicanje međunarodne suradnje i ravnopravnosti spolova izvan Hrvatske i Daljnje osnaživanje institucionalnih mehanizama i metoda provedbe.
Novina je također uvrštavanje novog poglavlja vezanog uz međunarodna pitanja iz razloga ispunjavanja preuzetih obveza ali i zbog provedbe brojnih aktivnosti usmjerenih ka razvoju suradnje sa najvažnijim međunarodnim i regionalnim institucionalnim mehanizmima i organizacijama.
Današnjoj javnoj raspravi prisustvovali/e su brojni/e predstavnici/e državne uprave, lokalnih povjerenstava za ravnopravnost spolova i organizacija civilnog društva. Nažalost, jedini koji su izostali su mainstream mediji.
Neki od prigovora na novu nacionalnu politiku tiču se kratkoće javne rasprave, nedefiniranja indikatora uspješnosti provedbe, nepostojanja financijskih sredstava koja bi trebala pratiti provedbu politike, izbacivanje cjeline žene i zdravlje, predugo trajanje roka provedbe pojedinih mjera, prevelika općenitost mjera te u nekim slučajevima i sama korištena terminologija. Predstavnici/e lokalnih Povjerenstava istaknuli su da je dobro što je politikom propisano da Povjerenstva donose godišnje akcijske planove te da je lokalna i regionalna samouprava dužna osigurati financijska sredstva za njihovo provođenje, no ujedno su istaknuli/e i često nerazumijevanje rodne problematike od strane lokalne uprave i političke vlasti.
Iako je prvi datum završetka javne rasprave bio naznačen 6. svibnja, predstojnica Ureda za ravnopravnost spolova na kraju se okruglog stola složila da se javna rasprava produži do 11. svibnja i pritom pozvala sve zainteresirane da svoje prijedloge i sugestije dostave pisanim putem te će oni biti proslijeđeni radnoj grupi na raspravu. Želja je Ureda da Nacionalna politika za ravnopravnost spolova uđe u saborsku proceduru do kraja svibnja.