Zakoni mnogih zemalja uporno sprječavaju žene da rade poslove koje žele, blokiraju im pristup kreditima ili ih ne štite od obiteljskog nasilja, navodi se u podacima izvješća Svjetske banke. Žene na Bliskom Istoku i sjevernoj Africi suočavaju se s najviše prepreka, zbog zakona koji onemogućuju udanim ženama da se prijave za putovnicu ili dobiju posao bez pristanka supruga, ističe se u izvješću Women, Business and the Law 2016.
Legalne prepreke radu žena protežu se diljem svijeta, navodi se u izvješću koje je obuhvatilo zakone u 173 zemlje. Od njih, 90 posto zemalja ima barem jedan zakon koji otežava ekonomske prilike za žene. Žene su zakonski onemogućene raditi u određenim tvorničkim zanimanjima u 41 zemlji, a u 29 zemalja ne mogu raditi noćne smjene. Također, u 18 zemalja, ne mogu se zaposliti bez dopuštenja supruga.
Posljedice takvih zakona ne štete samo ženama, već i njihovoj djeci, zajednicama, kao i državnoj ekonomiji. “Ne možemo dopustiti da njihov potencijal ostane neiskorišten – bilo zato što zakoni ne štite žene od nasilja ili ih isključuju iz mogućnosti zarađivanja, vlasništva ili određenih profesija”, rekao je predsjednik World Bank Groupa, Jim Yong Kim.
U deset zemalja, ženama je daleko teže pribaviti dokumentaciju potrebnu za podizanje kredita. Čak 46 država nema zakone protiv obiteljskog nasilja, uključujući Haiti, Mjanmar i Rusiju, a gotovo jednako toliko – 41 država – nema zakone protiv seksualnog uznemiravanja. Sjedinjene Američke Države, Tonga, Surinam i Papua Nova Gvineja nemaju plaćeni porodiljni ili roditeljski dopust.
Napredak je ipak uočen s reformama u posljednje dvije godine, osobito u Europi, središnjoj Aziji i subsaharskoj Africi. Istočna Azija i Pacifik su poboljšali pristup žena kreditima, dok su Hrvatska, Mađarska, Kenija i Nikaragva unaprijedile pravo vlasništva za žene, a Egipat i Mozambik donijeli zakone koji štite djevojčice od seksualnog uznemiravanja u školi.