Uncategorized

Poziv na predavanje i radionicu

Laboratorij zajednice_tijela

Laboratorij zajednice_tijela

Zadruga Šalter organizira otvoreno predavanje i mini radionicu, koja će se održati u petak, 9. 2. od 19 do 22h, u Mreži antifašistkinja Zagreba (Pavla Hatza 16). Ulaz na predavanje je besplatan. U subotu i nedjelju, 10. i 11. 2., tijekom dana, te u ponedjeljak, 12. 2. navečer, održat će se SomaLab radionica. Za radionicu je potrebna prijava, a održat će u centru grada (adresa po prijavi).

O Somi

Soma (terapija) je slobodarsko grupno iskustvo razvijanja zajedništva i suradnje kroz igru i pokret. Osmislio ju je 70-ih Roberto Freire kao vid otpora diktaturi u Brazilu, društvenu eksperimentaciju uprkos kapitalističkim formulama života. Tjelesnim, dramskim, plesnim i zvučnim igrama, Soma stvara okruženje u kojem navika konsenzusa započinje u tijelu, umu, osjetima i emocijama svih sudionica i sudionika. Kroz odgovor naših tijela na igru, Soma naglašava mikropolitiku izazova autoritarnim i samopodređujućim ponašanjima s kojima se suočavamo u svakodnevnom životu.

Soma pristup teži oslobađanju od nametnutih normi razdvajanja tijela i uma, pojedinke i zajednice. Soma grupne igre pozivaju na dijeljenje iskustva suradnje, povjerenja i odgovornosti te stvaraju dinamiku koja potiče angažman čitavog bića prema svijetu. Nakon igara sudionice i sudionici razgovaraju o svojem iskustvu, percepcijama i ponašanju unutar grupne dinamike pri čemu igre i razgovori postaju materijal za daljnji rad i pokretanje novih eksperimenata.

Praksa Some izrasla je iz okvira koji uključuje teorije Wilhelma Reicha, anti-psihijatrije, Gestalta, afro-brazilske umjetničke forme Capoeire Angole te iz anarhističkih praksi samo-organizacije i solidarnosti.

Kroz četiri dana radionice koristit ćemo Soma proces kao laboratorij za uvježbavanje aktivizma i praksi zajedništva. Kako je grupni rad jedan od većih izazova u natjecateljskom i individualističkom društvu, pitamo se kako možemo učiti stvarati i djelovati na surađujući način?

Za održavanje radionice je potrebna grupa od najmanje 15, a najviše 25 osoba, spremnih doći na sva 4 dana – suština Some je grupno iskustvo, u Somi je grupa jedinica rada.
U izvornom obliku Soma (terapija) zasniva se na 18 mjeseci intenzivnog grupnog rada na tjednoj razini, s povremenim vikend radionicama

Jezik na kojem će voditelj govoriti je engleski, prijevod je moguć na naški. Sudionice/sudionici mogu pričati i na engleskom i na naškom.
Nažalost ne znamo nikoga za prijevod na znakovni jezik, ali ako bude interesa, rado bismo organizirale prijevod. Dvorana je pristupačna kolicima, zajedno možemo preko par stepenica, a WC je na istoj razini.
Tijekom radionice će biti dosta kretanja pa savjetujemo dolazak u udobnoj odjeći i obući, a poželjno je kretati se bosi.

Cijena 18-satne radionice je 350 kuna što pokriva isključivo troškove rada i puta učitelja. Za one kojima je teško toliko odvojiti postoji mogućnost niže cijene, ovisno o dogovoru – tijekom radionice ćemo pričati i o novcu i zajednici. Za sva pitanja slobodno se obratite organizatoricama.

Prijave

Zbog evidencije broja ljudi, prijave su neophodne, po principu “tko prvi, njegova radionica” 🙂 na e-mail ili na facebook organizatoricama:
Morana Trenta – info@morana.pw
Vanessa Vasic-Janekovic – vasic.janekovic@icloud.com

Voditelj

Jorge Goia bavi se facilitacijom Some od 1993., kada je završio obuku kod Robertoa Freirea. Goia je koordinirao Soma groupe u Florianópolisu, Porto Alegreu i Rio de Janeirou. Od 2004., Goia živi u Londonu gdje podučava Capoeiru Angolu i facilitira Somu u školama i lokalnim društvenim centrima. Goia je doktorirao društvenu psihologiju na Državnom sveučilištu Rio de Janeiroa (UERJ).

O Šalteru – Zadruga Šalter

Zadruga smo u nastajanju. Radimo facilitaciju organizacijskih, grupnih i osobnih procesa.

Želimo poremetiti i zaustaviti reprodukciju toksičnih, privatizirajućih i izrabljujućih odnosa današnjice nametnutih i održavanih praksama nasilja.

Bavimo se istraživanjem i uvježbavanjem grupnih i društvenopolitičkih dinamika zasnovanih na praksama (kritičke) ljubavi, isprepletenih u javnoj sferi i društvenim strukturama, u osobnoj sferi i psihičkim strukturama, kod kuće, u obrazovanju, na radnom mjestu, u aktivizmu, u umjetnosti – u odnosima ljudi, jednih prema drugima, prema vlastitim tijelima, prema prirodi.

Uzmemo li, umjesto nasilja, ljubav i radost kao ekonomske potencijale, upitajmo se: kako one izgledaju u javnoj sferi?

(A i želimo saditi tikvice, ginseng, rajčice, krumpire i artičoke.)