Prozor u svijet

24.10.2009. 12:24:41 - Peter Dhondt (www.ipsnews.net)

Pametno je investirati u djevojke


Vi¹e djevojaka u ¹kolama moglo bi pomoæi siroma¹nim zemljama da se izvuku iz naglo padajuæe ekonomije, navodi u novom izvje¹æu nevladina organizacija Plan International. Samo da za jedan posto poraste broj djevojaka koje pohaðaju srednju ¹kolu godi¹nji prihod zemlje podigao bi se za 0.3%

Djevojke su znaèajna radna snaga - ako dobiju adekvatnu obuku. Postoji preko 500 milijuna djevojaka i mladih ¾ena u zemljama u razvoju, procjenjuje Plan u svom izvje¹æu "Girls in the Global Economy: adding it all up". No, mnogo djevojaka nema priliku za dobro ¹kolovanje, a financijska kriza samo pogor¹ava situaciju. 

U vrijeme ekonomskih nevolja, djevojke u siroma¹nijim zemljama prve bivaju izvuèene iz ¹kola, stoji u izvje¹æu. Neki roditelji smatraju da je edukacija djeèaka mnogo va¾nija, a djevojke èesto moraju poèeti raditi, ili se brinuti o djeci jer njihove majke ¾ele raditi i pobolj¹ati kuæni prihod.

"Djeèaci su takoðer pod utjecajem," ka¾e Nikki van der Gaag, suautorica izvje¹æa. "Ali na drugaèiji naèin. Za vrijeme pisanja izvje¹æa, bila sam iznenaðena otkriæem da je vrlo malo konkretnih podataka o situaciji djeèaka i djevojaka. Takve informacije su nu¾ne za kreiranje politika."

Dostupne informacije sugeriraju da je veæe investiranje u djevojke dobar naèin da se izaðe iz siroma¹tva. "Zemlje sa najmanjim brojem djevojaka koje se ¹koluju nalaze se na samom dnu razvoja" ka¾e van der Gaag.

Ulaganje u edukaciju obeæava obrat. "Dodatna godina edukacije djevojaka poveæava im dohodak za 10 do 20%; to je znaèajan korak za prekidanje kruga siroma¹tva," stoji u izvje¹æu.

Institucije poput Svjetske Banke se sla¾u. "Osnovna edukacija za djevojke se neizmjerno pobolj¹ala, ali nismo vidjeli takav uspjeh u nizu od osnovne ¹kole do sekundarne edukacije ili do produktivnog posla," ka¾e Guggi Lareya iz Svjetske banke.

"Previ¹e djevojaka zapelo ja u ranom majèinstvu ili kuæanskim sitnim poslovima, a to znaèi mnogo propu¹tenih prilika. Kao ¹to je na¹ predsjednik Robert Zoellick veæ rekao, ulaganje u djevojke ne samo da je fer, nego je to i pametna stvar za uèiniti, pametna ekonomija."

U zadnjih 15 godina velik je broj ¾ena i djevojaka ukljuèen u formalni rad, no sada su zaposlene djevojke i ¾ene bile prve koje su izgubile posao. 

Prema podacima lokalne ¾enske organizacije Gabriela na Filipinima ¾ene èine sedam od deset otpu¹tenih osoba. U Indoneziji je takoðer izgubilo posao vi¹e ¾ena nego mu¹karaca.

Izlo¾eni podaci u izvje¹æu sugeriraju da bi donosioci odluka trebali pronaæi naèin kako zaustaviti masovno otpu¹tanje zaposlenih ¾ena te poveæati ¾ensku participaciju na tr¾i¹tu rada.   

U izvje¹æu stoji da u Ju¾noj Aziji radi 82% mu¹karaca, naspram samo 27% ¾ena. Kada bi se omjer ¾enskih prema mu¹kim radnicima u Indiji poveæao za samo 10% dr¾avni GDP bi porastao za 8%.

Nadalje, autori izvje¹æa ka¾u da su "plaæe ¾ena dobro iskori¹tene, ¾ene ula¾u 90% njihovog prihoda  nazad u domaæinstvo, a mu¹karci samo 30-40%"
 

Izvje¹æe predla¾e globalni akcijski plan od 10 toèaka koji ka¾e da djevojkama treba pru¾iti edukaciju, bolje poslove, pristup zemlji i imovini, te moguænosti dobivanja liderskih pozicija. Jedna od preporuka je preæi od investiranja u infrastrukturne projekte kao naèina opiranja krizi, prema ulaganju u socijalne usluge kao ¹to su zdravlje i edukacija. To omoguæuje ¾enama da pobolj¹aju svoje prihode.

"Donori poput EU trebali bi uz ostale stvari procijeniti investiranje u sekundarnu edukaciju, pomoæ zemljama partnerima da pobolj¹aju pristup ¾enama tr¾i¹tu rada, i osigurati pristojnu i jednaku plaæu i radne uvjete," ka¾e Deeplai Sood, ¹ef  Plana-ovog europskog ureda.

"Djevojke u Globalnoj Ekonomiji" je treæe godi¹nje izvje¹æe Plan Intrenational-a vezan za polo¾aj djevojaka. Organizacija planira nastaviti niz do 2015. godine, kada bi se prema Milenijskim razvojnim ciljevima u teoriji trebala eliminirati rodna nejednakost na svim razinama edukacije, te pobolj¹ati polo¾aj ¾ena na tr¾i¹tu rada. 

 

Prevela M.V.

Tagovi: ekonomija, ekonomska kriza, ekonomsko osna¾ivanje ¾ena, obrazovanje, tr¾i¹te rada

Vezani èlanci:

Facebook komentari

Prika¾i stare komentare (2)

Stari komentari

Rosa:
Molim Vas da lektorirate tekstove prije objave! Èlanak je jako zanimljiv, ali do¾ivljaj kvare pravopisne gre¹ke poput "otkrièe", "obeèava" itd.
25.10.2009. 20:49
tajuska:
hvala na upozorenju, promaklo je ovih par rijeèi prilikom pregleda. volonteri/volonterke voljni povremeno lektorirati su dobrodo¹li/e, samo se javite na mail info@libela.org.
25.10.2009. 20:59

Iz drugih medija

AEM