Prozor u svijet

25.07.2012. 12:22:54 - Jarrah Hodge, Jim C. Hines, Stephanie K. (Bitchmagazine.org, Jimchines.com, destructoid.com)

Popularna humoristična serija obiluje rodnih, rasnim i inim stereotipima

Stereotipi u Teoriji velikog praska

Željela sam zavoljeti Teoriju velikog praska (The Big Bang Theory, skrać. BBT), zaista jesam. Na prvu sam pala na koncept serije: humoristična serija u čijem su središtu četiri znanstvenika-geeka (Sheldon, Leonard, Howard i Raj), a u kojoj svako malo u cameo ulozi osvane neka od geek ikona poput Wila Wheatona. Nešto poput Prijatelja, samo što se ekipa ne okuplja u kvartovskom kafiću već provodi vrijeme igrajući Boggle na klingonskom ili škare-papir-kamen-gušter-Spock. Priznajem, serija je duhovita, no nakon odgledanih pet sezona sve mi je teže ignorirati rasne i rodne stereotipe kojima BBT obiluje.

U prve tri sezone muškoj četvorci parira tek jedan ženski lik, prekrasna ali praznoglava Penny koja stanuje preko puta Leonarda i Sheldona, a u koju se Leonard zaljubljuje. Penny radi kao konobarica i sanja o glumačkoj karijeri koja se, s obzirom na njen manjak talenta, čini prilično nedostižnom. Ona vjeruje u horoskop, izlazi s mišičavim i praznoglavim tipovima, i rijetko kad kuži o čemu razglabaju Leonard i Sheldon. Uglavnom funkcionira kao seksualni objekt: u jednoj epizodi dečki postave web kamere na autiće na daljinsko upravljanje, koje Howard zatim usmjeri među Pennyine noge kako bi zavirio pod njenu suknju. Povremeno ih ´opere´ zbog takvih ispada, no i dalje se druži s njima. Osim toga, Penny je vrlo kompetitivna kad su u pitanju druge djevojke. Za glumicu koja je odabrana da glumi leš u epizodi serije CSI kaže da je "mrtva kurva na televiziji – živa kurva u stvarnom svijetu". Leonardova kolegica s Odsjeka za fiziku Sveučilišta u američkom gradiću Pasadeni Leslie Winkle trebala bi predstavljati kontrast stereotipima koje utjelovljuje Penny. Leslie je inteligentna, uspješna, no fizički ne osobito dojmljiva, što samo potvrđuje odvratni stereotip da žena može biti ili lijepa ili pametna. Spomenuti se stereotip nastavlja perpetuirati kroz lik Sheldonove kvazi-djevojke Amy, briljantne znanstvenice koja se ´skriva´ iza naočala i odbojnih odjevnih kombinacija u stilu naših baka. Inženjer Howard u potpunosti je opsjednut seksom; velik dio njegovih ´provala´ prije su uvredljive negoli smiješne. U jednoj epizodi on i Raj koriste satelite kako bi uhodili natjecateljice showa Američki top model. Da, ideja je toliko suluda da ne možete a da se ne smijete, no također podržava ideju da su lijepe žene tek objekti koji žude za muškom pažnjom.

Primjera radi, bacimo pogled na epizodu "The Weekend Vortex" (19. epizoda pete sezone). Raj predloži dečkima da provedi cijeli vikend igrajući online igru Star Wars: The Old Republic. Ideja ´vikenda za dečke´ u kombinaciji s Ratovima zvijezda dočekana je sa sveopćim oduševljenjem, no problemi počinju kada njihove partnerice obznanjuju da imaju drugačije planove za vikend, koji se postupno pretvara u bitku na relaciji cure - dečki. Amy se jada Penny jer je Sheldon odabrao video igru umjesto odlaska na rođendansku zabavu njene devedesetogodišnje tete. Penny ju huška da pokvari zabavu dečkima i zahtjeva od Sheldona da se iskupi. Povrh svega, mušku idilu narušava Howardova djevojka Bernadette koja se, oboružana ružičastim laptopom, prikrpa Howardu. Nakon što se par pojavi u Sheldonovom i Leonardovom stanu, slijedi serija stereotipnih prizora: Bernadette se glupira i proizvodi infantilne zvukove pucnjave tijekom igre, dok ostatak društva igri pristupa vrlo ozbiljno; inzistira da njen lik u igri i Howardov lik nose odjeću u jednakim bojama, kako bi ostali sudionici igre znali da su par; u igrici koristi iscjeljujuće moći svog lika samo u korist Howardovog lika. Bernardettin status u društvu je od samog početka marginaliziran: nju se trpi jer je Howardova djevojka, njene igračke (ne)sposobnosti neprestano se izruguje i kritizira. Zaključak? Djevojke koje igraju video igre u pravilu su loše u tome, a na igranje gledaju kao na priliku da se druže sa svojim dečkima

Motiv djevojke koja se isprječava između muškarca i onoga što on želi nije samo osnovna premisa ove epizode, već, u određenoj mjeri i čitave serije. Bernadette tako brani Howardu da ostvari životni san i postane astronaut, dok se Penny neprestano petlja u Leonardov ljubavni život (iako ga je ostavila). Iako važnost ženskog trojca raste iz epizode u epizode, one same, svaka za sebe gotovo da i nemaju individualnosti, da ne spominjem da ne njeguje nikakve ´štreberske´ interese ili hobije. Njihova se druženja uglavnom svode na opijanje, tračanje i šopingiranje. Istina je da barataju nekom osnovnom SF-fantasy terminologijom, no čini se kako im je čitava ta priča prilično zamorna (Amy, primjerice, tvrdi da je "razočarana" što Sheldon ne gaji neki "intelektualniji" hobi od čitanja stripova). Doista mi je teško povjerovati da u seriji čiji je cilj glorificirati znanosti i prezentirati štrebere kao cool tipove, nema niti jednog važnijeg i trajnijeg ženskog lika koji bi bio zainteresiran za SF, video igre ili stripove. Problem je u tome što su svi ženski likovi zapravo (potencijalne) partnerice: Leonard se već u prvoj epizodi do ušiju zaljubljuje u Penny, Bernadette upoznajemo kao Howardov spoj na slijepo, dok je Amy odabrana kao idealna partnerica za Sheldona putem dating stranice. 

Čak su i sporedni ženski likovi tu tek kako bi unijeli seksualnu napetost i dodatno zakomplicirali odnose unutar velike četvorke. Tako Leslie (koja se, usput budi rečeno, pojavljuje u svega osam epizoda) u društvu slovi kao žderačica muškaraca kojoj je na pameti samo seks bez obaveza. Rajeva sestra Priya s kojom je Leonard u kraćoj vezi toliko malo drži do svog dečka da ne želi roditeljima reći da hodaju, a prevari ga čim se vrati u Indiju. Čini se da se količina stereotipa povećava proporcionalno s porastom popularnosti serije. Pretpostavljam da se ovako nešto vjerojatno vrti po glavama scenarista: "Treba nam više gledatelja/ica – hajmo izbaciti štreberske dijelove i povećati broj seksualnih aluzija. Ubacit ćemo lik Amy kao žensku verziju Sheldona – briljantnu ali društveno neprilagođenu. Naravno, buduću da je žena, mora biti usredotočena na važne stvari u život, poput romantičnih veza i popularnosti. Ubacit ćemo i natruhe lezbijstva – dečki to obožavaju!"

Nažalost, situacija nije mnogo bolja niti po pitanju rase. Brojni su stereotipi o Azijatima kao boljima u znanosti i matematici. Jedini glavni lik koji nije bijelac je Indijac Raj: iako inteligentan i uspješan, njegovo nesnalaženje u američkoj kulturi i neuspjeh sa ženama (s kojima ne može niti razgovarati ukoliko nije pijan) čine ga vječitim predmetom sprdnje. Česte su šale na račun štovanja krava u Indiji, dok Howard u više navrata izruguje Rajov indijski naglasak. To (nažalost!) nije sve! Još nekoliko detalja koji me izluđuju:

- inhalator... Kako najbrže i najjasnije publici dati do znanja da je lik štreber? Tutnite mu inhalator u ruke. Tko još ne zna da astma pogađa samo društveno neprilagođene?

- govorne mane su smiješne... Još jedan glupi klišej! Ali hej, u redu je smijati se Sheldonovom i Leonardovom kolegi Kripkeu jer on nije osobito simpatičan, zar ne?

- ismijavanje pretilih... Howardova majka je debela. Nije li to urnebesno? Pitam se koliko bi TV scenarista ostalo bez posla kada bi se svi udružili i složili da nije u redu pretile ljude tretirati kao govno.

- seljober šale... Sheldonova majka živi u Texasu, saveznoj državi napučenoj zatucanim vjerskim fanaticima. A Penny je iz Nebraske, zemlje glupih farmerica.

U konačnici, ipak se ne mogu natjerati da volim Teoriju velikog praska. Da, to je samo humoristična serija, no to je također trenutno najpopularniji prikaz geekova na svijetu. Mnogo je drugih emisija i serija koje se barem pokušavaju suprotstaviti uvriježenim rodnim i rasnim stereotipima – BBT nema izliku da ne pokuša isto.

Prevela i prilagodila: Nada Kujundžić

 

Tagovi: geek kultura, rasni stereotipi, rodni stereotipi, seksizam, teorija velikog praska

Vezani članci:

Facebook komentari

Prikaži stare komentare (13)

Stari komentari

moje ime:
rekla bih da nisu to sve diskriminacije osim ako zbilje ne kažemo da jesu. serija se hrani stereotipima, pitanje je bi li bila toliko zabavna da se ne poigrava njima.

tj, scenaristi znaju da smo mi duboko u duši skloni stereotipizaciji i kategorizaciji pojedinaca te iskorištavaju to za uspjeh svoje serije. to je začarani krug. ne bi nam oni nudili stereotipe zamotane u smijeh da mi ne reagiramo na njih... dakle, osim što trebamo isticati da serija robuje stereotipima, trebamo početi i od sebe... jer ako nema diskriminacije u svima nama, nema ni podloge za hrpu šali u toj seriji...
25.07.2012. 13:12
Renata :
Ja volim BBT, ali činjenica da im fali sadržajnih likova koji nisu bijeli muškarci bode u oči.
25.07.2012. 19:19
...:
Je, amo malo trazit probleme tamo gdje ih nema...
Humor je uvijek na neciji racun. Dobar dio humora ove serije izlazi upravo iz igranja (ponekad i ismijavanja) sa sterreotipima.
Također, autorica teksta prikladno izvlaci samo primjere koji odgovaraju njenoj tezi...
Najbolje da se svi pretvorimo u politicki korektne zombije...
12.09.2012. 18:29
HNM:
Vjerujem da nije logicno da neko ko nezainteresovano i povrsno, gotovo na silu, cita knjigu, gleda film ili u ovom slucaju seriju, sjedne i napise tekst. Da, serija je prepuna stereotipa, ali se na jako inteligentan nacin pograva sa istima. Da, Penny je tu da bi u jednu ruku bila sexualni objekat, ali navedite mi jedan mainstream film ili seriju koja nema najmanje jednu takvu ulogu? Isto tako, Penny mozda nije obrazovana ali je na desetine puta pokazala da je sposobnija od cetvorice strebera zajedno. Howardove sale nisu zabavne? Prilicno sam siguran da je ovo izjava koja dolazi od jedne feministice. Da, Howard je sexualno isfrustriran streber koji na sve moguce nacine pokusava da dodje do sexa i po meni je nakon Sheldona najbolji lik u seriji. Vecina sala koje izgovara zapravo su jako smijesne, ali na njegov racun ali vjerujem da autorica nije ni pokusala da to shvati... To nas dovodi do Raja koji ima selektivni mutizam, ne moze da razgovara sa zenama. To nije posljedica toga sto je on Indijac, kao sto to nije ni njegova neprilagodjenost americkoj kulturi. Ako malo bolje obratite paznju, shvaticete da ni jedan od glavnih muskih likova nije puno bolji od njega. Za kraj bih samo da naglasim, ukusi su razliciti, ne ocekujem da svako dijeli moje odusevljanje ovom serijom koja ima svoje mane, kao i svaki show danas, medjutim, po meni to nije razlog za jedan ovakav tekst. Autorica izvlaci iz konteksta neke stvari i predstavlja ih kao dokaze svojoj tezi, sto se mozda nekome ko nije gledao seriju i moze ciniti kao istina. S druge strane, meni kao "streberu" koji ima mnogo zenskih prijatelja od kojih su neke od njih jako dobri gameri i koji zaista mrzi stereotipe vezane za zene, ni jedan od argumenata koje autorica pokusava da nam predstavi "ne pije vodu" i generalno ovaj clanak vidim kao pokusaj autorice da nam da do znanja kako ona ima istancaniji ukus u odnosu na "prosti narod". Da, kako da ne...
12.09.2012. 20:06
b0ss:
Ne razumem cilj ovakvog hejterskog texta? Mozda je autor ocekivao previse od serije...

Serija je zanimljiva. Jeste, istina je da je prepuna stereotipa i cesto ima podsmavanja na tudji racun, ali tako je to u zivotu. Humor uvek mora biti okrenu "protiv" nekoga. A stereotipi su uvek prenaglaseni, tako da je uvek jasno da se radi o sali....

Uostalom, ko ne zali da je glada, ne mora - moze da gleda recimo mnogo "bolje" serije, recimo "sex i grad"
12.09.2012. 23:19
Milena:
Ko je rekao da je cilj serije da glorifikuje nauku i strebere?! Scenaristima je cilj zarada, pa su shodno tome napravili pricu takvu kakva jeste. Da, izmislili su pricu!
U svakoj struci ima svakakvih likova. Evo, ja sam pravnik. Nisam se uopste nasla uvredjenom niti sam bila besna kada se emitovala serija Ali Mekbil. Tamo su svi advokati, svako na svoj nacin, drustveno neprilagodjen i ima, mogu slobodno reci, neki oblik poremecaja licnosti.
Autorica teksta je cak spomenula i Lesli kao zderacicu muskaraca, Priju kao devojku koja vara momka (i to nekako povezala sa njenim poreklom). Pa sta ako su takve, scenaristi su takve likove izmislili. Da su neke obicne uzorne devojke, totalna suprotnost ovima, ne bi imale mesta u humoristickoj seriji. I sta ako su 'nacrnili' zenski rod? Isto su to uradili i sa muskim rodom. Jednostavno takva je tematika serije. Kada bi izbegavali bilo kakvo ismevnje ljudi ili stereotipizaciju, humoristicke serije ne bi ni postajale.
Bas me zanima sta autorica misli o seriji South Park? :)
12.09.2012. 23:53
Željko:
Sve "uspješnice" neovisno o formatu počivaju na stereotipima.
14.09.2012. 12:17
Lizistrata:
Drage djeve komentatorice. Upravo takav stav kakav zastupate je onaj koji opravdava stereotipizaciju i zbog kojeg se ništa ne mijenja.
A kao osobno gamerica i zgodna geekuša s dobrim dijelom takvog društva, također gledam seriju. I zabavna mi je.Većinom zbog geeki underground fora koje kužim. A da se osjećam uvrijeđeno zbog svega opisanog, osjećam se.. I svjesna sam ih u svakom momentu. Ali svejedno gledam to čudo jer baš i nemam neki izbor sitcoma koji bi kao glavnu temu imao ono što ima BBT.
Tak da, jbga, valjda svi moramo biti licemjerni u nekom momentu. Mislim da bi barem bilo fer priznati da jesmo. :P
Tako da.. Zapitajte se što opravdanje i zagrižena obrana takvih sitcoma donosi.. Ja bih radije rekla, serija je ok, ali može biti puno bolja...
Populizam uvijek postoji, no to ne znači da je dobar..
16.12.2012. 12:25
Andrea:
Komedija kao žanr bavi se upravo stereotipima, preuveličavanjem, karikiranjem i ismijavanjem. Prigovarati komediji što sadrži stereotipe jednako je besmisleno kao prigovarati dokumentarcu da je previše realističan, hororu da je previše strašan ili tragediji da je tužna.

Ponovite si malo ono što ste sigurno učili i u osnovnoj i u srednjoj školi:
sh.wikipedia.org/wiki/Komedija
17.12.2012. 12:46
Andrea:
Btw, 'stručnjaci', ukoliko uspijete pronaći komediju u kojoj su svi likovi idealni uzori vrijedni divljenja i govore i rade sve same pametne i ozbiljne stvari, nikad ne pokazuju nikakve ljudske slabosti, sve im uspijeva, svi oko njih ih smatraju savršenima i nitko se nikad ne našali na njihov račun, javite...

(i objasnite što bi onda bilo smiješno u takvoj 'komediji' i po kojim kriterijima bi to uopće bila komedija, a ne neka romantizirana drama)
17.12.2012. 13:04
Mario:
Ja neznam na kojim je drogama autor ovog teksta...Serija je fantastična,puna zdravog humora,mislim da me dosad u 6 i pol sezona nijedna epizoda nije razočarala,a nagrade koje dobivaju em glumci em TBBT kao show govore sve...I usput,gledaš li ti uopće tu seiju? jer prikazuješ Penny na potpuno krivi način! Penny nije glupa,ona je samo "free spirit girl" koja za razliku od muškog dijela ekipe na stvari gleda puno opuštenije...u nekim epizodama se vidi da je djevojka relativno bistra,zar je treba kriviti što je ne zanimaju geekovske stvari kao čitanje stripova ili igranje igrica? Uz to,nikad se nije miješala u nijednu Leonardovu vezu,pogotovo ne u onu s Priyom
28.01.2013. 12:02
ma sta :
briga me za sve ovo ja obozavam bbt.....
27.09.2013. 23:09
Zane:
Zanima me koji bi to genije od scenarista u 20ak minuta koliko traje epizoda uspio ugurati spolnu/rasnu/društvenu/inu korektnost, formirati likove koji su realni i duboki (jer to je inače superlak zadatak i u dugometražnim dramama u kojima likovi 'nikad' nisu plošni i jednostrani) i još povrh svega da ima sva sila über-pametnih
doskočica kojima vi se široke mase mogle smijat. Po meni, ima nekih glupavih stvari kao što je njihovo žensko opijanje i glupavo klafranje, koje smatram marginaliziranjem, makar je bila i ona epizoda gdje su čitale stripove i o tome se svadile. Koliko mogu primijetiti u seriji svi su nekako socijalno neprilagođeni (osim Penny koja je eto neobrazovana - namjerno neću reći glupa, jer nije, ali se kakti u njihovu kliku ne uklapa). Nije poanta serije ismijavati socijalno neprilagođene ljude već ih prikazati kao stvarnima i životnima unatoč njihovim specifičnim lifestyleima. I isto tako, interakcijom jedni s drugima se kontinuirano poboljšavaju na poljima na kojima 'štekaju', što i je smisao prijateljstva i društvene interakcije. Svi su različiti, ali je poanta u tome da nitko nije prikazan manje vrijednim od drugoga. A karikiranje njihovih plošnih crta osobnosti je zbog humoristične prirode serije, jer to je poanta. Sjetila sam se jedne cure koja je za poklon za svadbu dobila karikaturu sebe i mladoženje i naljutila se jer je na karikaturi bila ružna... Ali, o bože, pa to je KARIKATURA! Ukratko, serija ima boljih i lošijih epizoda, ali smatram da u globalu nije zaslužila ovako oštru kritiku i hejtanje, jer više radi u korist socijalne ravnopravnosti i olakšavanju prihvaćanja nekih takvih društvenih razlika, nego na štetu.
28.09.2013. 13:44

Iz drugih medija

AEM