U fokusu

Mučenja u gruzijskim zatvorima

Mučenja u gruzijskim zatvorima

Tisuće prosvjednika izašlo je na ulice većih gruzijskih gradova, izražavajući svoj bijes i zgroženost nakon što su lokalne televizijske kuće objavile snimke mučenja i silovanja zatvorenika u gruzijskom zatvoru Gldani 8.

Gruzija je zemlja u kojoj su pitanja vezana za ljudska prava stavljena na marginu svakog diskursa. Iako je Gruzija potpisnica Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima, iste odredbe ona ne primjenjuje.Ovdje je u pitanju ozbiljno kršenje članka 7. “Nitko ne smije biti podvrgnut mučenju ili okrutnom, nečovječnom ili ponižavajućem postupku ili kazni.”

Prosvjednici su zahtijevali da ministrica nadležnog ministarstva Khatuna Kalmakhelidze trenutačno da ostavku.  Iako je ista već nekolika puta bila kritizirana zbog svojih nekompetencija, prilikom davanja ostavke izjavila je “dok sam bila ministrica trudila sam se osigurati ljudska prava svima, očito da moj trud nije bio dovoljan”.

Predsjednik Saakashvili također je dao izjavu kako će se krenuti sa istragom i reformom zatvorskog sustava. Ubrzo nakon provođenja istrage privedeno je 15 osumnjičenika među kojima i upravitelj zatvora David Chkadua  i stražar Datu Akobia koji je sam snimio snimke zlostavljanja i mučenja. Uhićen je prilikom bijega na gruzijsko-armenskoj granici.

Političke zakulisne igre?

Određena izvješća govore da su snimke inscenirane od strane glavne opozicijske stranke u Gruziji. Čak je i glavni tužitelj izjavio da su medijske TV kuće primile dotične snimke od  pripadnika opozicijske stranke Gruzijski san čiji je predsjednik Bidzina Ivanishvili glavni politički oponent aktualnom predsjedniku Saakashviliju na nadolazećim izborima. Ministarstvo unutarnjih poslova tvrdi da je pripadnik opozicijske stranke Gruzijski san, Tamazishvili, upravo osoba koje rekla  zatvorskom osoblju da režiraju dotične snimke te da će za iste dobiti veliku kompenzaciju.

Na drugoj strani imamo priču bivšeg zatvorenika Vladimira Bedukadze koji tvrdi da je on dao snimke TV kućama i da su mučenja naređena od strane Ministarstva unutrnjih poslova, te da je o sve znala i tadašnja ministrica.

Human Rights Watch izjavio je da su ove snimke prikaz teške povrede ljudskih prava i dostojanstva čovjeka,  te su pozvali tamošnju vladu da osigura utvrđivanje pune odgovornosti, uključujući i kaznenu odgovornost za zlostavljanja. Samo se postavlja pitanje: što kada je Vlada odgovorna?

Prevela i prilagodila Kristina Samardžić