Kada su sedamdesetih godina prošlog stoljeća žene nahrupile na tržište rada i zauzele pozicije u različitim zanimanjima, svi su bili iznenađeni. Radna okolina svoje nove zaposlenice nije prihvatila raširenih ruku, ženama je bilo teško zadobiti povjerenje, a o autoritetu da ne govorimo. Tih godina John Molloy napisao je bestseler The Woman’s Dress for Success Book koja se temeljila na istraživanju koje je proveo. Pokazalo se kako bez prepoznatljive poslovne odjeće žene imaju problema u stjecanju poštovanja i u napredovanju na poslu. Molloy je ovom problemu doskočio stvaranjem ženskog pandana muškom odijelu – sakoa sa suknjom. Prema njegovom istraživanju, ovakva se radna uniforma pokazala odijelom uspjeha. Drugim riječima, bez uniforme nema jednakosti imidža. Molloy je očito bio predan ženskom napretku, pozivao ih je da izraze međusobnu solidarnost kroz nošenje uniforme te je smatrao kako se samo u jednakoj poslovnoj odjeći žene i muškarci mogu natjecati pod jednakim uvjetima. Od vremena masovnog proboja žena na šire tržište rada ovakva se uniforma etablirala kao jedan od jamaca profesionalne sposobnosti. Iako su danas stvari malo drugačije, mnoge su profesije opuštenije u smislu izostanka dress-codea te više ne postoji nužnost uniformiranja u svim djelatnostima, žensko odijelo i dalje je prisutno (a ponekad i dalje nužno) u poslovnom svijetu.
Suits to Self-Sufficiency
Kojih dvadeset godina od objavljivanja Molloyevog bestselera osnovana je nevladina organizacija pod istim imenom. Dress for Success (DfS) je međunarodna neprofitna organizacija osnovana u New Yorku s ciljem pomaganja ženama u pronalaženju, ali i u zadržavanju posla – izgradnji karijere. Ono po čemu je DfS najpoznatiji je dijeljenje tj. “posuđivanje” poslovne odjeće nezaposlenim ženama kako bi se što bolje predstavile na razgovoru za posao te stekle potrebno samopouzdanje. Pored toga, DfS bavi se mentorstvom ili pružanjem vodstva ženama koje su dugo bile van tržišta rada, imaju Career Center koji pomaže pri pisanju životopisa i motivacijskih pisama te pruža pomoć u traženju posla. Također, DfS je stvorio mrežu žena koje su uspjele uz njihovu pomoć te sada to iskustvo prenose drugima kroz radionice. Kroz svoje podružnice u SAD-u, Kanadi, Ujedinjenom Kraljevstvu, Novom Zelandu, Nizozemskoj i Meksiku, DfS je pomogao više od 500,000 žena. Klijentice se primaju isključivo po referenci niza nevladinih i raznih drugih organizacija kao što su skloništa za beskućnike, pružatelji usluga za imigrante, edukacijske institucije, skloništa od obiteljskog nasilja, itd. Više od 3,000 ovakvih i sličnih organizacija upućuje nezaposlene žene u Dress for Success.
Kvaka 22
1997. godine studentica prava Nancy Lublin je u dvadesettrećoj godini nasljedila 5,000$. Namjera joj je bila pomoći drugim ljudima te odati počast svom prapradjedu od kojeg je novce nasljedila. Obratila se za pomoć ekspertima te je zajedno s tri redovnice iz Harlema osnovala Dress for Success. Budući da se organizacija pokazala uspješnom, ubrzo se javio interes za otvaranjem podružnica u drugim gradovima. Nancy je tada zaštitila ime organizacije te ponudila licence zainteresiranima. Rezultat ovakvog pristupa je preko sto podružnica u devet zemalja na tri kontinenta.
Ono čime je Dress for Success započeo i po čemu je i danas najpoznatiji je rješavanje sljedeće začkoljice: Bez posla se ne može kupiti odijelo. Ali kako bez odijela dobiti posao? Drugim riječima, svjesni da se iz ovakve pozicije teško ili nikako izlazi, DfS se odlučio na “posuđivanje” odijela ženama u nepovoljnom društvenom položaju. Svaka klijentica dobiva jedno odijelo kada ide na razgovor za posao. Ukoliko dobije posao, dobiva i dodatnu odjeću dostatnu za kombiniranje tijekom jednog tjedna. Većinom se dijele samo odijela, no ponegdje je moguće dobiti i cipele, šalove, nakit i sl. Pored same odjeće na ovaj način se ženama pruža i određeno samopoštovanje, osjećaj vrijednosti te sposobnosti za obavljanje određenog posla. Naime, DfS raspolaže s timom obučenih volontera koji sa svakom ženom ponaosob odabiru odjeću pružajući joj na taj način podršku i ohrabrenje. No to nije sve!
Vraćanje usluge
Professional Women’s Group (PWG) je mreža žena koje su se uspjele zaposliti uz pomoć Dress for Success. PWG sastaje se jednom mjesečno s ciljem osnaživanja klijentica te informiranja o izazovima tržišta rada te kako im doskočiti. Teme ovakvih sastanaka/radionica su raznolike, od komunikacijskih vještina, nošenja sa stresom i brige o djeci do financijskog planiranja i tzv. “nepisanih pravila” svakog radnog mjesta. Posebna pažnja pridaje se radionicama financijske pismenosti na kojima se žene obučava kako postati ekonomski neovisnima. Čak su izradile i Financial Planning Handbook koju dobiva svaka od polaznica. Ovakvim okupljanjima se nastoji postići krajnji cilj – ne samo pronalaženje posla već njegovo zadržavanje, financijska neovisnost te izgradnja karijere. Na ovaj način žene koje su uspjele upravo uz pomoć DfS-a “vraćaju uslugu”, ali i djeluju motivirajuće na klijentice koje se s njima na određenoj razini mogu identificirati. Kako samoodrživo!
Potpuna usluga
Career Centar funkcionira kao zavod za zapošljavanje u malom. Klijenticama pruža pristup kompjuteru s internetom i posebnim softverom za pronalaženje posla, pomoć u traženju posla, radionice pisanja motivacijskog pisma i životopisa, pripreme za razgovor za posao pa čak i simulaciju razgovora za posao. Zaposlenici/e i volonteri/ke ovakvih centara rade s klijenticama jedan na jedan, pomažu im da steknu/razviju vještinu pisanja i prezentiranja čime klijentice, pored stjecanja praktičnih vještina, dobivaju i osjećaj samopouzdanja.
Budi mi prijatelj
Budući da je izgradnja karijere proces, tijekom tog procesa potrebno je vodstvo. Dok Professional Women’s Group pruža općenite informacije vezane za tržište rada, program mentoriranja pruža individualan pristup svakoj klijentici tj. pruža dodatnu potporu i role model u jednom. Ovakav odnos jedan na jedan omogućuje klijenticama da artikuliraju svoje želje i interese, ali i više od toga. Kako bi to cure na službenom sajtu rekle: “Both participants enhance their views of the world of work while enjoying the beginnings of a new friendship”. (Pa to je fantastično!)
Iako se svijet promijenio od dana prvih masovnih proboja žena na tržište rada, neke stvari i dalje ostaju nepromjenjive. Iako brojna iole pristojna radna mjesta više ne zahtjevaju nošenje odijela, teško možemo reći kako nam to isto odijelo i dalje ne daje prednost tj. ne govori umjesto nas o našoj profesionalnosti i predanosti poslu. U tom smislu, koliko god nam se danas Molloyjeva knjiga činila zastarjelom i treš, neka stajališta koja zastupa i dalje vrijede kao i pristup cura iz Dress for Success. Zapravo, u današnja teška krizno-recesijska vremena koncept DfS-a je itekako aktualan, možda čak i aktualniji nego u vrijeme njegova osnivanja. Zanimljivo je kako u New Yorku djeluje slična organizacija na gotovo istim principima namijenjena muškarcima samo je manja opsegom i brojem podružnica. Kriza ne bira.
Ukoliko vas je ovaj tekst oborio s nogu do te mjere da želite osnovati Dress for Success u vašem gradu, kliknite ovdje.