U svibnju je u Bečićima pored Budve u Crnoj gori, održan još jedan regionalni Forum o tranzicijskoj pravdi u post-jugoslavenskim zemljama kojemu je prisustvovalo više od 350 nevladinih organizacija i pojedinaca/pojedinki iz regije. Petom regionalnom Forumu o tranzicijskoj pravdi u post-jugoslavenskim zemljama prethodila je Skupština koalicije za REKOM (KoREKOM) na kojoj su sa svojim prijedlozima i amandmanima sudjelovali članovi i članice iz Hrvatske. Nakon rasprave o prijedlogu i amandmanima Statuta usvojen je Statut Koalicije za REKOM. U Statut su uneseni nakon rasprave i glasovanja prisutnih prijedlozi podneseni psimenim putem kao i prijedlozi prisutnih sudionika/ca Skupštine.
Ova inicijativa djeluje od 2006. potaknuta idejom i radom tri organizacije za ljudska prava, a posebno predanim radom dvije žene i organizacijama u kojima one djeluju, Natašom Kandić iz Fonda za humanitarno pravo iz Beograda i Vesnom Teršelić iz Documente iz Zagreba. Važno je spomenuti da je prvobitno kao osnivač ove inicijative uz spomenute organizacije bila uključena i organizacija Centar za istraživanje i dokumentaciju iz Sarajeva, BiH. Tri organizacije su zajedno radile na iniciranju regionalne debate o mehanizmima za uspostavljanje pravde za teška kršenja ljudskih prava počinjena u posljednjim ratnim zbivanjima na području bivše Jugoslavije.
Na Forumu su sudjelovali sudionici/ce iz svih post-jugoslavenskih država, pojedinci/ke i predstavnici/ce nevladinih organizacija, udruženja žrtava i obitelji žrtava, kao i tužitelji/ce, suci/sutkinje, umjetnici/e i predstavnici/e udruženja mladih kao i feminističkih organizacija.
Bivši član Komisije za jednakost i pomirenje iz Maroka, Abdelhay Moudden, i bivši savjetnik članova Komisije za prihvaćanje, istinu i pomirenje iz Istočnog Timora, Patrick Burgess, predstavili su na Forumu iskustva drugih zajednica i regija u pokušaju da se kroz dijalog i objektivno istraživanje činjenica dođe do istine, pomirenja i sprečavanja budućih konflikata, te u odgovorima na pitanja davali preporuke koje bi eventualno mogle biti korisne za ovu regiju.
Na Forumu je prikazan dokumentarni film Rat za mir autora Koče Pavlovića nakon čega je uslijedila rasprava na kojoj su uz autora filma, sudjelovali novinari Luko Brailo i Šeki Radončić te Vesna Teršelič, voditeljica Documente .
Drugog dana rada Foruma organizirano je javno svjedočenje žrtava i svjedoka ratnih zločina koja su dio svakog Foruma, sa ciljem da se sačuvaju od zaborava osobne tragedije i na taj način pomogne procesu utvrđivanja činjenica o događajima iz prošlosti. Svjedočili su: Anđelko Kvesić, bivši zatočenik KPD Zenica, Husnija Avdagić, zatočenik više logora u BiH, Šekeret Maliqi, koji je preživio pokolj Albanaca u kosovskom selu Izbica 1999.godine, Nenad Mihajlović, čija su dva sina na Kosovu odveli pripadnici OVK-a i nisu nikada pronađeni, Nikola Šašo, čiji su roditelji ubijeni tijekom operacije Oluja u Hrvatskoj, Mario Lučić, bivši zatočenik logora Morinj u Crnoj Gori, te Cvetko Ristić,kojem je bilo dvanaest godina kada su mu ubili roditelje, brata i sestru, BiH.