U prosvjednim povorkama protiv mirovinske reforme organiziranim diljem Francuske 2. listopada sudjelovalo je oko 3 milijuna ljudi koji se protive novom prijedlogu mirovinske reforme kojim se dobna granica za odlazak u mirovinu podiže se sa 60 na 62 godine.
Nevladina organizacija za prava starijih osoba AGE pozvala je europske vlade da pri donošenju mirovinskih reformi ne pridonose dodatnoj neravnopravnosti spolova te da najavljene reforme moraju uzimati u obzir činjenicu da žene moraju prilagođavati svoje poslovne karijere sa obiteljskim obvezama. U AGE-u ističu kako u vremenima krize europske vlade pokušavaju smanjiti pritisak na javni proračun, uključujući i mirovinska izdavanja, a cijenu proračunskih rezova plaćaju upravo starije osobe.
Anne-Sophie Parent, direktorica AGE-a, upozorila je kako bi izravno povezivanje mirovinskih beneficija i prihoda sa doprinosima plaćenim tijekom radnog staža dovelo mnoge ženu u neravnopravan položaj prema muškarcima. Parent upozorava kako je dosada malo pažnje posvećeno posljedicama koje će predložena mirovinska reforma na mirovine žena. Većina starijih osoba su žene koje također trpe i najveće siromaštvo, pa je stoga pri reformi mirovinskog sustava nužno uzeti u obzir utjecaj koji će reforma imati na žensku populaciju.
Povodom Međunarodnog dana starijih osoba 1. listopada, a u kontekstu Europske godine borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti, AGE poziva vlade zemalja članica Europske unije da uzmu u obzir sve uzroke rodne nejednakosti u ostvarivanju socijalne zaštite. Prvi listopada obilježava se u cijelom svijetu kako bi se naglasila važnost osiguravanja životne sredine koja se treba prilagoditi potrebama i sposobnostima stanovnika treće dobi.
Svjetska skupština UN-a o starenju, koja je održana 1982. u Beču, preporučila je da se jedan dan u godini posveti starijim osobama i njihovim problemima, te je proglasila 1. listopad Međunarodnim danom starijih osoba.
Njegovim se obilježavanjem naglašava potreba da se starijim osobama smanji osjećaj da su marginalizirane, izolirane i zaboravljene, te da se potakne donošenje mjera protiv njihova zapostavljanja, siromaštva i zanemarivanja.
Ovaj dan je prigoda da se i glasnije progovori o pravima ljudi, koji čine sve veći postotak stanovništva, a čiji su socijalni položaj i životne prilike, često vrlo teški, a u nekim slučajevima ispod dostojanstva čovjeka.