Snažno je i odlučno zaključio Miro Bulj, gradonačelnik Sinja.
Izložba suvremene fotografkinje Inije Herenčić „Susret na tromeđi“ trebala se otvoriti ovaj tjedan u Galeriji Sikirica. Radi se o ciklusu fotografija koje prate tradicionalnu kulturnu manifestaciju „Sijelo tromeđe“ koja se odvija u selu Strmica kod Knina. Riječ je o jednoj od najvećih etnokulturno – folklornih manifestacija Srba u Hrvatskoj. Posvećena je ojkanju, tradicionalnom pjevanju Dalmacije, Like, Banije i Korduna. Inia je dokumentarna fotografkinja čiji su radovi objavljeni, između ostalog, u National Geographic Hrvatska i u talijanskom online izdanju časopisa Vogue. No, sve navedeno ne može zasjeniti činjenicu da izložbu financijski podržava i Srpsko narodno vijeće (SNV).
U dopisu koji je Bulj poslao povodom zabrane izložbe naglasio je da je veliki protivnik zabrana. Kazavši da SNV može organizirati izložbe i manifestacije gdje god hoće, pa i u slobodnom Sinju. No, takva se događanja neće održavati u prostorijama i institucijama Grada Sinja (a Galerija Sikirica to jest). Barem ne dok je on gradonačelnik. Odnosno, neće on dat u prostorijama Grada Sinja, koji on očito smatra svojom butigom, da se održavaju nekakva srpska događanja.
Zanimljivo je da se pravda time da „mora voditi računa o osjećajima građana koji su ga izabrali“. Dakle, nije Grad Sinj njegova butiga jer je on tako odlučio, već su mu građani dali tu butigu. I sad on radi što god ga volja. „Kao izabrani gradonačelnik i saborski zastupnik, moram voditi računa o poštivanju temelja na kojima je uspostavljena moderna hrvatska država, a tu prvenstveno mislim na Domovinski rat“, kazao je Bulj.
Domovinski rat > međukulturni dijalog 2024. godine
Povezivanje domovinskog rata, folklorne manifestacije i izložbe objasnio je time da SVN izdaje tjednik Novosti koji „iz tjedna u tjedan pljuje po hrvatskim braniteljima i hrvatskoj državi“. Nakon toga je, očekivano, malo ubacio i Milorada Pupovca: „…ako Andrej Plenković i HDZ mogu podržavati Pupovca, koji ne dijeli isti stav kao i moderna hrvatska država o karakteru Oluje, to ne znači da je to normalno i da ćemo mi ostali nacionalno svjesni i odgovorni političari i dužnosnici to tolerirati i na to šutjeti”, nastavlja Bulj.
Istovremeno, u najavi izložbe piše: „Tromeđa je u prvom redu stvarna, konkretna geografska odrednica uskog prostora na kojem se dodiruju Lika, Dalmacija i Bosna te na kojem su kroz povijest supostojale različite kulture i međusobno se isprepletale – kultura hrvatskih Srba, Hrvata i Bošnjaka. Ta tromeđa, u geografskom smislu granice, razgraničenja, na fotografijama Inije Herenčić ne postoji. Na njenim fotografijama ostaje zabilježena ona druga tromeđa – tromeđa prošlosti, sadašnjosti i budućnosti – koja se pretače i rastače u prizorima koji podjednako mogu biti sada ovdje, a mogu biti i tamo i onda – prije ili poslije“.
Činjenicu da je cilj izložbe bila promocija vrijednosti uključivosti, uvažavanja različitosti i poticanja međukulturnog dijaloga potvrdila je i Galerija Sikirica koja je osudila zabranu. U priopćenju navode: „ograđujemo se od iznesenih stavova koji promoviraju isključivost po bilo kojoj osnovi, pa tako i nacionalnoj”. Izrazili su i podršku umjetnici Herenčić. Naglasili su da se ovim činom grubo ograničava prostor umjetničke slobode i izražavanja, ali i napada nezavisnost rada ustanova u kulturi. „Smatramo da se političke nesuglasice i razmirice ni u kojem slučaju ne bi smjele prelijevati na programsko djelovanje ustanova, pogotovo jer je riječ o izložbi koja promovira međukulturni dijalog”, kazali su.
Osuda zabrane došla je i od ministrice kulture i medija Nine Obuljen, Borisa Miloševića, PEN-a, Sandre Benčić i brojnih drugih javnih aktera/ica. Svi/e oni/e naglašavaju da ne samo da se ovime narušava pravo slobode izražavanja i diskriminira, već se narušavaju odnosi u društvu i širi netrpeljivost prema jednom cijelom narodu.
Kako to da Miro nije znao što se u njegovoj butigi događa?
Na sve kritike Bulj je odgovorio da njegova zabrana nema rasistički karakter i da nije usmjerena protiv manjina. Problem, leži u tome (navodi Narod.hr) da je gradska ustanova bez njegova znanja odlukom ravnateljice dogovorila suradnju sa SNV i organizirala izložbu u prostorijama gradske ustanove kojom upravlja Grad Sinj.
Volim vjerovati da nismo naivke, pa je teško povjerovati da Miro Bulj koji radi sa svojom butigom što ga volja jer „mari za osjećaje birača/ica“ nije znao što se događa. Hvata li on ovime jeftine poene svog glasačkog tijela ili je nešto drugo u igri – samo kralj butige zna.
No, teško mi se oteti dojmu da mu je ovaj politički obračun olakšala činjenica da je na čelu Galerije Sikirica žena, kao i to što je umjetnica i fotografkinja čija je izložba zabranjena žena. Bi li bilo isto da su u pitanju njegovi pajde? Ili bi se to dogovorilo „muški“? U konobi, uz manje ili više dreke i neko objašnjenje koje bi „zamutilo“ pogled birača i biračica? A za osjećaje istih se uvijek može dogovorit neki koncert za odabrano društvo koje ne mrzi sve što je hrvatsko.