U fokusu

Beograd, Sarajevo, Banja Luka, Ljubljana, Podgorica

Preko plota: gdje se maršira za osmi mart?

Osmi_mart_BG

Foto: Osmi mart 2024. (Facebook BeFem)

Za osmi mart maršira se i u susjednim zemljama, u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Sloveniji i Crnoj Gori. Donosimo pregled osmomartovskih marševa kojima se želi podsjetiti na borbu žena, na radna prava žena, na problem feminizacije profesija te na potrebu da naša mjesta i gradovi budu sigurni za sve nas.

Osmomartovski marš u Beogradu “Bez nas sve(t) staje”

Na 8. mart u Beogradu će se održati marš za radna prava žena od 15:00 do 17:00 sati. Organizira ga kolektiv 8.mart.svaki.dan. Okupljanje je od 15:00 sati na Trgu republike. Nakon pozdravnih govora ide se ka Studentskom kulturnom centru gdje će se održati blokada raskrsnice i 16 minuta šutnje. Potom se maršira do Trga Slavija, CZKD-a i Ministarstva pravde, a veliki radnički skup “Rame uz rame studenti i radnici” će se održati na Trgu republike.

“Učiteljice, nastavnice, kasirke, medicinske sestre, tekstilne radnice, seljanke, studentkinje, radnice u kulturi, naučnice, ekspertkinje, one koje odgajaju mlade i neguju stare. A i dalje tako često obespravljene, eksploatisane, napadnute, nepoštovane, skrajnute i nevidljive… Mi i ovog 8. marta marširamo, štrajkujemo, odupiremo se zajedno! Pozivamo da sve stanemo i pokažemo kako bez našeg neplaćenog i potplaćenog rada sve staje. Tek s tim saznanjem se nastavlja borba za poštovanje i jednakost žena, borba koja traje sve dok Osmi mart za svakog na svetu ne bude značio više od čestitke i cveta”, poručuju organizatori/ice.

Pozivaju i sve koji/e se pridruže maršu da uz sebe imaju odjevni ili neki drugi predmet crvene boje. On simbolizira krv, radništvo, antifašizam i borbu za ravnopravnost.

Ilustracija: Jachim992

Osmomartovski marš u Sarajevu “Hoću da živim od svoga rada”

Protestni marš za 8. mart se održava i u Sarajevu. Okupljanje je od 16:30 sati kod Doma sindikata. Nakon toga kreće marš prema Historijskom muzeju gdje će se održati govori i kratki glazbeni program. Na njemu će nastupiti Nešela, hor Seljo i DJ Nadja Si. Marš organizira neformalna grupa aktivista/kinja Bh. osmomartovski marš.

“Povodom Međunarodnog dana žena marširamo za dostojanstven rad, sigurnost na radnom mjestu i jednake plate. Za radne uvjete vrijedne življenja. Marširamo protiv neplaćenog i potplaćenog rada u Bosni i Hercegovini. Marširamo za bolji život za sve nas”, poručuju organizatori/ice.

Dodaju i da marširaju “u solidarnosti s ženama čija se prava sustavno krše, bilo da su nedovoljno plaćene, prinuđene na rad vikendom i prekovremeno bez naknade i godišnjeg odmora, ili podvrgnute mobingu i seksualnom uznemiravanju na radnom mjestu. Dok navedeno spada među najčešće radne povrede, žene su na tržištu rada dvostruko marginalizirane i zato što nemaju plaćeno odsustvo za brigu o djeci, zato što čim zatrudne gube posao ili šansu da se zaposle, zato što su za isti rad manje plaćene od svojih kolega.”

Marš solidarnosti za slobodu i dostojanstvo u Banja Luci

Na osmi mart maršira se i u Banja Luci. Okupljanje je u 12:00 sati na platou ispred Narodnog pozorišta, a marš organizira inicijativa Građanke za ustavne promjene.

Osmi mart u Ljubljani “Neću cvijeće, dajte mi radnička prava!”

Društvo Iskra organizira prosvjed u Ljubljani pod sloganom “Nočem cvetlice, daj mi delavske pravice”. Okupljanje je od 16:00 sati na Kongresnom trgu.

“Ovo je dan prosvjeda, štrajkova i borbe, kada se prisjećamo prethodnica koje su se borile za besklasno društvo i ukidanje patrijarhata… Na prosvjedu ćemo istaknuti problem feminizacije zanimanja u sektorima poput brige o djeci, zdravstva, skrbi za starije osobe, prehrambene i tekstilne industrije, maloprodaje, kuhanja i čišćenja. Sve su to profesije koje su nam potrebne za reprodukciju radne snage i društva. Svima će tijekom života trebati vrtić, zdravstvena skrb, škola, starački dom, njega ili pomoć. Gdje god se okrenemo u tim sektorima, susrećemo se s katastrofalnim uvjetima rada, malim plaćama i prezaposlenim osobljem”, poručuju organizatori/ice.

Naglašavaju da nam je zajednički interes obraniti te sektore od privatizacije i izboriti se za bolje uvjete rada u navedenim sektorima. “Borba za uklanjanje feminizacije profesija je borba za dostupne javne usluge i kvalitetnu skrb“, poručuju.

Vizual FB Društvo Iskra

Protestni marš u Podgorici “BUNT!”

Centar za ženska prava u Podgorici organizira marš na 8. mart. Njime će obilježiti Međunarodni dan žena i dići glas za javnu sigurnost svih građana i građanki Crne Gore. Okupljanje je na Trgu nezavisnosti od 12:00 sati, gdje će se održati prvi govori. Slogan je BUNT!, a njega se iskazuje prema neodgovornosti, neozbiljnosti i netransparentnosti u radu institucija. Ruta je Ulica Slobode, Bulevar Petra Cetinjskog, most Blaža Jovanovića, ulica Stanka Dragojevića i Bikeška ulica pa povratak na Trg nezavisnosti.

Marširajmo za budućnost u kojoj niko neće strahovati za sopstveni život, u kojoj pravda nije privilegija malobrojnih, već pravo svih”, poručuju organizatorice.

Solidarno s protestnim marševima preko plota!