Ovogodišnji 13. Zagreb Film Festival prikazao je brojna filmska ostvarenja među kojima je bilo više od 111 projekcija na šest lokacija. I dalje s naglaskom na promociju i predstavljanje debitantskih filmova i novih autora/ica, ove godine je u program dugometražnih filmova uvršteno rekordnih 14 naslova iz cijelog svijeta. Svoj debitantski dugometražni igrani film ‘Naša svakodnevna priča’ predstavila je redateljica Ines Tanović. Film je kandidat Bosne i Hercegovine za nagradu Oskar, a u fokusu priče je raspad sarajevske obitelji u poslijeratnom bosanskom društvu. Oslikan kroz tradicionalnu bosansku pjesmu sevdalinku, sudbine i emocije glavnih likova koji su stvorili prisnu i prepoznatljivu priču, film je privukao veliku pažnju gledatelja/ica ZFF-a.
Ines Tanović diplomirala je dramaturgiju na Akademiji scenskih umjetnosti u Sarajevu, te režirala i napisala scenarij za nekoliko kratkih filmova koji su bili zapaženi među kritikom. Među njima je i segment omnibusa Neke druge priče koji je prikazan na više od 35 svjetskih festivala. Režiju potpisuje pet žena, među kojima je i Ines Tanović kao jedna od autorica s pričom o ženama i trudnoći. Cijeli projekt nastao je u koprodukciji pet zemalja bivše Jugoslavije, a osim spomenutih formi Tanović je i autorica dokumentarnih filmova, kao i velikog broja namjenskih filmova i reklama.
{slika}
Nagrađivani film ‘Mediterranea’ aktualne tematike u kojoj se prikazuje opasno putovanje dvojice muškaraca iz Afrike u Italiju, u nadi za boljim životom, jedan je od filmova koji se ne propušta. Scenarij i režiju ove drame potpisuje Jonas Carpignano, a priča prati težak put protagonista filma koji uz pomoć krijumčara napušta svoj dom u Burkini Faso i kreće prema Europi gdje ga očekuju mnoge po život opasne situacije, izrabljivanje i mukotrpan život. Film je refleksija aktualnih društvenih previranja, a glavne uloge pripale su glumcima Koudousu Seihonu i Alassaneu Syu, koji je bio gost ZFF-a.
Prikazana je i retrospektiva filmova Orsona Wellesa kojom je obilježena 100. godišnjica rođenja i 30. godišnjicu smrti ovog kultnog redatelja koji je važan dio svog stvaralaštva vezuje upravo uz Hrvatsku. Filmski program bio je popraćen prikladnom izložbom i izdavanjem zbornika intervjua Orsona Wellesa za domaće medije.
Zlatna kolica za najbolji film 13. ZFF-a dodijeljena su mađarskom filmu Saulov sin redatelja Laszla Nemesa, za najbolji kratkometražni film osvojio je francuski film Nekoliko sekundi redateljice Nore El Hourch, a najboljim filmom u programu Kockice proglašen je Zvjerka Daine O. Pusić. Žiriji su u svakoj od kategorija dodijelili i posebna priznanja. Najboljim filmom programa PLUS proglašen je nizozemski Princ redatelja Sama de Jonga, a HT nagradu publike osvojio je francuski film Novi klinac u režiji Rudija Rosenberga. Posebna priznanja u kategoriji dugometražnog igranog filma dodijeljena su danskom filmu Rat u režiji Tobiasa Lindholma i australskom filmu Tanna u režiji Bentleya Deana i Martina Butlera.
{slika}
I nakon službenog zatvaranja, izbor festivalskih naslova nastavlja turneju po ostalim gradovima Hrvatske. Nakon riječkog Art-kina Croatia i varaždinskog kina Galerija, program ZFF putuje u Centar za kulturu Čakovec (27. – 30. 11.). Sve one koji su propustili pogledati filmove Mustang i Zagrebačke priče razveselit će informacija da spomenuti naslovi odmah nakon ZFF-a kreću u redovnu distribuciju u kinu Europa i Kino mreži, a tijekom narednih mjeseci očekuje se distribucija pobjedničkog filma 13. ZFF-a, Saulov sin.