‘Komuniciranje ne smije sadržavati ništa što bi vrijeđalo javnost u smislu općeprihvaćenih pravila javnog morala i pristojnosti. Treba voditi računa i o obliku predstavljanja, jer poruka mora biti estetska i u skladu sa zahtjevima kulturne okoline. Ona ne smije iritirati korisnike agresivnošću i neukusnim metodama, scenama i izrazima’, kaže Suzana Kulaš, predsjednica Suda časti HURA-e.
‘Isto tako, ova reklama asocira na već poznati saborski seksizam ‘madraca i mudraca’, kada je Anto Kovačević pokušavao primitivizmom diskreditirati kolegicu Vesnu Pusić’, kazala je Kulaš.
Seksizam prema ženama kao normalna pojava
Predsjednica HURA-inog Suda časti povezala je spornu reklamu i s nedavnim slučajem reklame Radija 101 koji je objavio fotografiju golog muškarca.
‘Tada se uzburkala javnost i povela se velika rasprava, premda reklama zapravo nikoga nije vrijeđala. Prikazivala je muško tijelo u maniri izložbe Bodies Revealed u Klovićevim dvorima. S druge strane, sad vidimo seksizam prema ženama koji u našem društvu predstavlja normalnu pojavu’, kazala je i dodala da su takve reklame zabrinjavajuće i u kontekstu prava djece.
‘Činjenica je da preko medija poručujemo djevojčicama da su objekt, a dječacima prikazujemo najprimitivnije stereotipe kao nešto normalno.’
Poslovno samoubojstvo
Promatrano s aspekta oglašivačke struke, tvrdi Kulaš, ovakva reklama ravna je samoubojstvu u poslovnom smislu, jer izravno vrijeđa onoga koji donosi odluku o kupnji.
‘Žene su danas donositeljice odluka o kupnji većine proizvoda, zbog čega im se obraća čak i automobilska industrija, pa i proizvođači piva. Oglašavati madrace na ovakav seksistički način doista predstavlja nepoznavanje struke’, zaključila je Suzana Kulaš.