U fokusu

U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji jako malo žena u politici

Potpunom macho vlasti mogu se “pohvaliti” općine Dežanovac, Štefanje i Rovišće, dok je među gradovima najgori Bjelovar, u kojemu je broj vijećnika povećan s 29 na 30, a broj žena s osam smanjen na sedam. Najsvjetliji je primjer je Grubišno Polje, u kojemu je čak sedam vijećnica u šesnaesteročlanom vijeću.

U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji jako malo žena u politici

bobsters1985

Od ukupno 402 vijećnička mandata u Skupštini Bjelovarsko-bilogorske županije, vijećima pet gradova i osamnaest općina samo ih je 49 povjereno ženama – tek 12,2 posto, a u županiji je 52,35 posto žena.

Potpunom macho vlasti mogu se “pohvaliti” općine Dežanovac, Štefanje i Rovišće, dok je među gradovima najgori Bjelovar, u kojemu je broj vijećnika povećan s 29 na 30, a broj žena s osam smanjen na sedam. Najsvjetliji je primjer je Grubišno Polje, u kojemu je čak sedam vijećnica u šesnaesteročlanom vijeću, a i na čelu je gradskog parlamenta, kao i u Čazmi, na čelu žena, Josipa Dobrijević.

– S obzirom na ovdašnje navike, nisam očekivala povećanje udjela žena u vlasti – kazala je ona.

U županijsku Skupštinu među ukupno 44 vijećnika ušlo je samo pet žena, jedna manje nego do sada.

Sanja Sarnavka, predsjednica udruge B.a.b.e., kaže da se muškarci vole gurati tamo gdje ima puno novca, sporta, medijskih istupa, te otvaranja novih objekata popraćenih pečenim prascima i janjcima.

– Mi smo tradicionalno društvo i ima žena koje nisu spremne obitelj žrtvovati politici – kazala je Sarnavka.