U fokusu

Zadrugarke PZ-a Neven spremaju se za berbu lavande

Nekad zapuštena parcela u vlasništvu Grada Lepoglave, puna raslinja i kamenja, danas je neprepoznatljiva. Umjesto divljeg smetišta, pred očima namjernika steru se ljubičasta polja lavande, što su je tu prije tri godine zasadile vrijedne zadrugarke Ženske poljoprivredne zadruge Neven iz Lepoglave.

Zadrugarke PZ-a Neven spremaju se za berbu lavande

Večernji list

Nekad zapuštena parcela u vlasništvu Grada Lepoglave na području Putina pokraj rijeke Bednje, puna raslinja i kamenja, danas je neprepoznatljiva. Umjesto divljeg smetišta, pred očima namjernika steru se ljubičasta polja lavande, što su je tu prije tri godine zasadile vrijedne zadrugarke Ženske poljoprivredne zadruge Neven iz Lepoglave.

Žetva u srpnju
Dok se nevoljko sjeća teškog posla kada su minijaturne sadnice, duge tek dva do tri centimetra, sadile na površinu na kojoj je bilo više kamenja nego zemlje, voditeljica Poljoprivredne zadruge Darinka Kuča ponosi se sada razlaslim grmovima, promjera od 70 centimetara do metra. Ima ih 4000.

– U žetvu ćemo polovicom srpnja jer se dosad otvorilo tek oko deset posto cvjetova. Na vlastitim greškama u tome poslu stekle smo veliko iskustvo.

Neugodna iskustva
Neka od njih bila su i vrlo neugodna, pa ono što sa sigurnošću danas mogu reći jest to da ćemo lavandu ove godine nakon žetve sušiti i na tržište je plasirati isključivo kao gotov proizvod, primjerice, suhi cvijet u vrećicama. Isporuka za destilerije nije isplativa. No, i tu treba biti oprezan jer unatoč općem uvjeravanju da lavande na tržištu nema dovoljno, naša iskustva su drukčija. Ima je jer je mnogi uzgajaju, pa je sve teže naći dobro tržište – otkriva Darinka Kuča.

Proizvodnja aromatična i ljekovita bilja nije jednostavna ni jeftina.

– Veliko polje koje smo lani zasadile posve nam je propalo, jer nam je zbog kiše zemljište ostalo pod vodom, a to lavanda ne podnosi – kaže Darinka Kuča.