Uncategorized

OSLUŠKIVANJE LUDILA / Nove vizije psihičkog zdravlja

9.-11. rujan 2011. godine, Zagreb

Serija predavanja, seminara i tribine:
LISTENING TO MADNESS / New visions of mental health
OSLUŠKIVANJE LUDILA / Nove vizije psihičkog zdravlja

Predavač će biti Will Hall, M.A. Dipl. Process Work, Portland, OR
(www.willhall.netwww.madnessradio.netwww.processwork.org)

Serija će se održati u Zagrebu, od petka 9. do nedjelje 11. rujna, u samom centru grada (CIR – Centar za integrativni razvoj, Gundulićeva 19, 1. kat).

PROGRAM
Osluškivanje ludila: Novi pogledi na psihozu, bipolarni poremećaj i shizofreniju
– uvodno predavanje – petak 19-21h –

Pojavljivanje glasova, paranoja, divlja energija, samoubilački osjećaji, viđenje vizija – jesu li to znakovi defektnog mozga i manjkavih gena ili postoji dublje značenje u ludilu? Koja je uloga traume, obitelji i duhovnosti? Jesu li liječnici, dijagnoze i lijekovi jedini odgovor ili bi društvo trebalo drugačije reagirati na ljude koji proživljavaju ekstremna stanja svijesti?
U ovom će predavanju Will opisati svoje ludilo, iskustvo dijagnoze shizofrenije, primanja i otpuštanja iz psihijatrijskih bolnica te otkrivanja jedinstvenog puta ozdravljenja i obnove.

Živjeti s mentalnom raznolikošću: Novi alati za reagiranje na psihoze i psihičke bolesti
– radionica – subota 10-16h –
Je li ludilo bolest, poziv na duhovno buđenje ili nešto između? Da li ljudi, označeni kao psihički bolesni, nose vitalne istine koje ostatak društva ne želi čuti? Kako živimo s ekstremnim stanjima svijesti u
nama samima i u drugima?
Ova radionica istražit će alternativne pristupe psihozi iz društvenih, holističkih i duhovnih perspektiva, uključujući mentalnu raznolikost, prava osoba s invaliditetom i skrb upućenu u traumatska iskustva.
Naučit ćemo načine kako razumjeti ekstremna stanja, vježbati vještine za ponuditi pomoć i podršku osobama u krizi te predočiti nove društvene odgovore za podržavanje potencijalnog smisla u ludilu.

Razumijevanje psihofarmaka: Pristup smanjenja štetnih učinaka
– radionica – nedjelja 10-14h –
Lijekovi kao što su antidepresivi, stabilizatori raspoloženja i antipsihotici postali su standard skrbi za liječenje psihičkih poremećaja. Kako ovi lijekovi djeluju? Ttrebaju li ih ljudi uzimati cijeli život? Postoje li rizici od tih lijekova i koje su alternative? Trebamo li ostaviti ta pitanja liječnicima ili se i zajednice trebaju osnažiti?
Ova radionica će predstaviti gledište smanjenja štetnih učinaka koje nije ni za niti protiv lijekova, ujedno podržava značenje i korisnost lijekova za svakog pojedinca, a uključuje i alate za smanjenje doza i
prestanak uzimanja lijekova.

Interaktivni intervju s Willom – intervjuira Ivana Turudić
– javna tribina – moderatorice Ivana Turudić i Morana Biljaković -subota 19-21h –
Kakva je prošlost i budućnost psihijatrije i psihičkog zdravlja? Kakav je pristup tome u drugim kulturama? Kako evolucija psihijatrije odražava globalni društveni razvoj i tendencije u zapadnoj kulturi?
Koje su perspektive i moguće reforme? Kako može izgledati odnos psihijatra i pacijenta/klijenta, koje su prakse? Kako podržati individualni i humanistički pristup? Kako izgleda život u psihijatrijskoj bolnici? S kojim se pitanjima svakodnevno suočava? Koja su pitanja vezana uz seksualnost i psihičko
zdravlje, u bolnici i općenito? Kako farmaceutska industrija funkcionira u području psihičkog zdravlja? Kakva je dinamika istraživanja lijekova? Kakav je odnos između psihofarmaka i psihoterapije?
Što je resocijalizacija i kakve su njene prakse? Što se očekuje od tog procesa? Kako i kada koristimo riječi poput ludila, bolesnog uma, poremećenosti? Koje implikacije to ima u odnosu na stigmatizaciju
osoba s psihičkim problemima?

KOME JE OVA SERIJA NAMIJENJENA?

Ova edukativna serija nije bazirana na medicinskim savjetima, ali će biti korisna za svakoga tko je u dodiru s problemima vezanima uz psihičko zdravlje, a posebno za pacijente i osobe s psihijatrijskim
dijagnozama, članove njihovih obitelji i prijatelje, terapeute, iječnike i tvorce relevantnih politika. Svi zainteresirani za mentalnu raznolikost i inovativne pristupe ekstremnim stanjima svijesti u društvu su dobrodošli, dok istražujemo kako odgovoriti na ludilo u sebi i u drugima.

TIJEKOM SERIJE

Sudionici će imati priliku naučiti o Willovim osobnim iskustvima s ludilom i dijagnozom shizofrenije, kao i o njegovih više od 10 godina iskustva kao peer (istorazinskih) zastupnika*, terapeuta i učitelja o ekstremnim stanjima. Zajedno ćemo istražiti nove ideje, proći iskustvene vježbe i naučiti nove praktične vještine, kao i pokrenuti grupni dijalog o temama prečesto ostavljenima kao tabu i čuvanima u
tišini. Serija ne uključuje liječničke savjete, ali je namijenjena da educira zajednicu u stvaranju boljih izbora u suradnji s medicinskim stručnjacima, u našim obiteljima kao i u društvu.

*Peer (istorazinski) zastupnik je osoba koja radi sa stručnjacima za psihičko zdravlje kako bi pogođene osobe i njihove obitelji imale koristi od dostupnih usluga i programa. To je osoba s vlastitim iskustvom psihičke bolesti i stoga je osobniji kontakt za ljude kojima je potrebna podrška. Također, peer zastupnik pomaže stručnjacima za psihičko zdravlje uobličiti njihov pristup terapije nudeći prijedloge na temelju osobnog iskustva, a ne isključivo kliničkog obrazovanja.

O PREDAVAČU
Will Hall, M. A. Dipl. PW
(www.willhall.netwww.madnessradio.netwww.processwork.org)
Will Hall je dijagnosticiran sa shizofrenijom te je krenuo na oporavak kroz pokret peer oporavka (peer = istorazinski)*, duhovne prakse i holističkog zdravlja. Danas je međunarodno priznati leader mentalne
raznolikosti i alternativnih pristupa ludilu. Predavao je u više od 8 zemalja i održavao treninge za različite skupine, uključujući i liječnike, studente sestrinstva, policiju, peer pokret, socijalne radnike, tvorce relevantnih politika i članove obitelji.
Njegov rad je objavljen u New York Times-u, Newsweek-u i na National Public radiju u SAD-u, a također je i domaćin Pacific FM radio programa Madness Radio (Ludilo Radio).
Will je počeo proučavati processwork 1996., kojega je nedavno diplomirao na Process Work Institutu te ima privatnu processwork i konzultantsku praksu u Portlandu u Oregonu.

*Pokret peer oporavka je organiziran od strane istorazinskih praktičara koji su stekli praktična iskustva u procesu oporavka i njegovom podupiranju. Time se proširuje kapacitet formalnih postupaka liječenja promicanjem inicijacije oporavka, smanjenjem recidiva i ranim intervencijama kod pojave recidiva. Također se pruža socijalna podrška članovima obitelji pogođene osobe.

REZERVACIJE, CIJENE, VREMENA ODRŽAVANJA I ADRESA

Petak 9.9., predavanje (19-21h): GRATIS (bili bi zahvalni na donaciji od 20 kuna za troškove prostorije)

Subota 10.9., radionica (10-16h): 300 kuna.

Subota 10.9. , tribina (19-21h): GRATIS (bili bi zahvalni na donaciji od 20 kuna za troškove prostorije)

Nedjelja 11.9., radionica (10-14h): 200 kuna.

U određenim slučajevima je moguć popust, te popust uz pomoć u organizaciji.
Nudimo pomoć s engleskim jezikom (uz osnovno znanje).

Sva događanja će biti na adresi: CIR – Centar za integrativni razvoj,
Gundulićeva 19, 1. kat

Kontakt za rezervaciju:
Morana Biljaković, Platforma za oDrazovanje
oDrazovanje@gmail.com, 098 868 226