Amaterski teatar Korak na čelu s Patrikom Lazićem, ujedno i redateljem predstave Iskorak, priprema dugo očekivanu premijeru. Izvedba će se odigrati u prostorima kazališta Dr.Inat na 3. katu ex vojarne Karlo Rojc u sklopu manifestacije obilježavanja 30 godina već spomenutog kazališta.
Nakon što je ravnateljica pulske gimnazije zabranila izvedbu predstave u prostoru škole zbog ‘dijelova teksta predstave koji obiluju nasiljem, grubim riječima, vulgarizmima’, 17-godišnji redatelj Patrik Lazić i ostali članovi dramske skupine Korak pronašli su drugi, otvoreniji prostor u kojemu će se predstava odigrati.
Premijera predstave koja će se odigrati 27. ožujka u 20 sati ujedno otvara četverodnevna događanja koja će trajati do subote 30. ožujka. Reprize predstave odigrat će se idućeg dana, 28. ožujka u 18 i u 20 sati. Ulaz je besplatan, no zbog velikog zanimanja publike potrebno je rezervirati mjesto.
To možete učiniti na broju telefona 097 / 600 5074 – svakim danom od 8 do 16 sati.
Autor teksta i redatelj je Patrik Lazić, a u predstavi igraju Nika Ivančić, Diana Zrnić, Snježana Grgić, Andrea Lončarić i Marin Janković. Za oblikovanje plakata i svjetla zadužena je Marin Janković, a tehničko vodstvo spalo je Melisi Kamenčić i Teu Frgačiću. Fotograf projekta je Franko Frgačić.
Dramska skupina Korak je pulska učeničko-studentska grupa pod umjetničkim vodstvom Patrika Lazića. Ova se kazališna amaterska skupina, svojim radom pokušava približiti jednom mladenačkome buntu, glasu koji ustaje protiv nepravde i pažljivo bilježi probleme u svojoj okolini.
S idejom da ničije vjersko uvjerenje ili osobno mišljenje, ne može drugom ljudskome biću uskratiti slobodu, mir i sigurnost, predstava Iskorak hrabro i bez cenzure koja joj se više puta pokušala nametnuti, progovara o odnosu homoseksualne ljubavi i hrvatskoga društva. Predstava je koncipirana kao vrsta dokumentarnoga kazališta u kojoj se pojavljuju motivi istinitih događaja, statistika i komentara, a prije svega ima za cilj ponuditi informaciju, ponuditi razumijevanje i na taj način učiniti barem mali iskorak iz primitivizma, konzervativnosti, nasilja i diskriminacije.
Dio predstave su i rezultati ankete na pulskoj mladeži u dobi od 15 do 25 godina koji, između ostaloga, u 86 posto slučajeva smatraju da je biti homoseksualne orijentacije odabir pojedinca, 24 posto da je homoseksualnost bolest, a u 67 posto slučajeva ne bi podržali održavanje gej parade u Puli.
Nakon niza poteškoća na koje je ekipa predstave naišla, poput toga da je pulska Gimnazija odbila podržati našu predstavu i savjetovala odabir “ljepše” teme ili toga da su roditelji masovno povlačili svoju djecu iz projekta saznavši za LGBT tematiku, nakon čega se ovih šestero mladih buntovnika našlo na ulici i uz pomoć dobrih ljudi krenulo iznova graditi svoju kuću, ipak je rad priveden kraju te se bliži premijera.
Nakon Pule, predstava Iskorak dogovara gostovanja u Splitu i Zagrebu.