Međunarodni dan žena ove je godine u gradovima diljem Njemačke obilježen štrajkom i marševima. Žene* su ustale protiv sistemskog obezvrjeđivanja njihova rada. “Kada žene* 8. ožujka štrajkaju, cijeli svijet stane”, izjavila je glasnogovornica organizacije Frauen*streik Köln, Mia Wyborg. U prijepodnevnim satima organiziran je štrajk solidarnosti s radnicama kelnske Sveučilišne klinike. Ondje već mjesecima radnice štrajkaju kako bi upozorile na kobne posljedice nedostatka radne snage i potplaćenosti te obezvrijeđenost svoje profesije. Tijekom pauze za ručak organizirane su blokade gradskog središta, kao i akcije kojima se upozorava na stanje ljudskih prava migrantkinja. Jedno od središnjih mjesta bio je i tzv. Streikcafe, jedno od mjesta diljem svijeta s kojih su pod hashtagom #ichstreike8M aktivistkinje javno iznijele svoje razloge za štrajk.
U večernjem maršu, koji je iz samog središta grada krenuo oko 17 sati, sudjelovalo je oko tri tisuće osoba. U povorci se našlo mjesta i za žene* koje nisu mogle sudjelovati, a maršu su se pridružile i Kurdkinje.
“2019. je godina, a još se uvijek borimo za ženska* prava. Želimo da se u javnom prostoru prepozna i prizna nevidljivi i neplaćeni rad svih žena. Kućanski rad, odgoj djece i njega zadaća su cijeloga društva”, rekla je Wyborg. Drugi zahtjevi odnosili su se na pravo na pobačaj i borbu protiv nasilja prema ženama.
Drugi zahtjevi odnosili su se na pravo na pobačaj i borbu protiv nasilja prema ženama.
“Bio je to odgovor na patrijarhat i polazište za daljnje akcije. Politički štrajkovi su u Njemačkoj zabranjeni. U mnogim drugim europskim zemljama, oni su legitimni način izražavanja političkih zahtjeva”, izjavila je Wyborg.
Osmoga marta ove su godine žene* marširale u Brazilu, Argentini i Španjolskoj. Unatoč represiji Erdoganove vlade, prosvjed je održan i u Turskoj.