Ovaj dan obilježavamo od 2004. godine, na 22. rujna. Spomen je to na tragičan događaj iz 1999. godine. Naime, tada je tijekom brakorazvodne parnice Mato Oraškić ubio svoju suprugu Gordanu Oraškić, njegu odvjetnicu Hajru Prohić, sutkinju Ljiljanu Hvalec, a ranio zapisničarku Stanku Cvetković.
Nažalost, realnost tijekom ove godine, a i svih prethodnih nam pokazuje da to nije slučaj prošlosti ili izolirani incident. Neprestano slušamo o novim femicidima i novim slučajevima nasilja nad ženama. Zato je važno stalno nanovo podsjećati da naša borba još traje. Ona neće prestati sve dok žene ne budu zaista zaštićene od nasilja i dok institucije ne budu mjesta koja su zaista sigurna za žene.
Donosimo vam pregled događanja kojima će udruge, inicijative i aktivistkinje diljem Hrvatske obilježiti Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama.
Dugi ženski marš u Osijeku
Udruga Adela u nedjelju, točno na 22. rujna, organizira Dugi ženski marš kroz Osijek. Njime će se obići osječke institucije koje su zadužene za sigurnost i povjerenje žena (i ostalih) u sustav. Posvećen je svim ženama žrtvama femicida. Maršem se traži da suđenje policajcu Marku Smažilu koji je prije godinu dana ubio Mihaelu Berak bude otvoreno za javnost te se poziva na odgovornost vodstvo KBC-a Osijek u kojem je do prije koji dan radio ginekolog Zlatko Topolovec, nepravomoćno osuđen za silovanje pacijentice.
„Dugi ženski marš se tako zove ne zato što ćemo dugo hodati. Hodat ćemo oko 45 minuta i manje od dva kilometra. Dugi ženski marš je zato što naša borba traje dugo kroz povijest, traje sada i trajat će – ne znamo do kada. Valovita strelica koja se spaja s oznakom za beskonačno simbolizira upravo to – dugu, tešku, vrlo neizvjesnu i valovitu borbu žena za svoja prava. Ta borba nije gotova. Trajat će – dok traje“, poručile su organizatorice.
Marš počinje u 10 sati okupljanjem na Trgu Ante Starčevića. Kretat će se Kapucinskom ulicom i Europskom avenijom do osječkog Županijskog suda gdje će se ostaviti poruke i ruža. Nastavit će se ulicama kardinala Alojzija Stepinca i Bartola Kašića do Trga Lavoslava Ružičke i do Policijske uprave osječko-baranjske gdje će se opet ostaviti poruke i ruža. Na Trgu Lavoslava Ružičke ostavit će se poruke i tražit će se ostavke vodstva KBC-a Osijek. Organizatorice napominju da ne žele ići direktno pred bolnicu kako ne bi uznemiravale bolesne pacijente/ice.
Napominju da je marš znatno više od mirnog prosvjeda. „Njime se ne moljaka. Njime se odlučno zahtijeva. Maršem se jasno daje do znanja da se ide do kraja, da nećemo biti zadovoljne/i mrvicama. Maršem se traže korjenite, velike promjene. Ne samo one kozmetičke za skupljanje političkih i projektnih bodova. Maršem narod kaže da mu je dosta“, stoji u najavi organizatorica.
S tim porukama pozivaju se sve stanovnice i stanovnici Osijeka da napišu poruke institucijama kojima se žele obratiti, ponesu crvene ruže i marširaju ponosno, odlučno i dostojanstveno. Jer sve/i zaslužuju biti sigurne/i.
Prosvjedna akcija „Prestanite štititi silovatelje“ u 14 gradova i mjesta diljem Hrvatske
Ženska mreža Hrvatske najavila je prosvjednu akciju uoči Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama. Naime, u petak, 20. rujna u 14 gradova i mjesta diljem Hrvatske iskazat će se solidarnost sa ženama Osijeka i svim ženama koje trpe nasilje.
„Povodom Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, skrećemo pozornost na ozbiljne propuste sustava koji doprinose kontinuiranom nasilju nad ženama“, poručuju organizatorice.
Napominju da je Toplovec radio u osječkoj bolnici dok se vodio kazneni postupak protiv njega. Kao i više od pola godine nakon prvostupanjske presude. Uklonjen je tek nakon velikih medijskih pritisaka koje su radile ženske organizacije iz Osijeka. Ali i nove prijave za napad.
„Institucije redovito zakazuju u pravovremenom reagiranju i sankcioniranju svih oblika nasilja nad ženama. U posljednje vrijeme suočavamo se s alarmantnim brojem slučajeva femicida, kojima su prethodili brojni propusti nadležnih tijela u sprječavanju eskalacije nasilja. Godinama upozoravamo na to da Hrvatska nema sustavan, strateški pristup prevenciji nasilja nad ženama“, poručuju iz Ženske mreže Hrvatske.
Prosvjednim akcijama zahtijevaju ostavke ravnatelja KBC-a Osijek, ministra zdravstva i odgovornih u Hrvatskoj liječničkoj komori. Traži se hitno usvajanje zakonskih izmjena i pravilnika kako bi se ovakvi slučajevi u budućnosti onemogućili. Traži se sustavan pristup borbi protiv nasilja nad ženama, usvajanje nacionalne strategije i donošenje zakona protiv svih oblika nasilja nad ženama. Kao i njihova stroga provedba. Uz to, traži se transparentnost u sudskim postupcima i javno objavljivanje presuda za nasilje nad ženama, uključujući slučajeve femicida.
Javne akcije će se održati u Zagrebu, Osijeku, Križevcima, Rijeci, Korčuli, Virovitici, Pakracu, Vukovaru, Belom Manastiru, Šibeniku, Korenici, Trogiru, Glini i Bjelovaru. Više o vremenima, lokalnim organizatoricama i rutama nalazi se na Facebooku Ženske mreže Hrvatske.
Obilježavanje Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama u zagrebačkoj Uraniji
Ženski filmski festival ovaj će dan obilježiti projekcijom filma Biserke Šuran „Prizori s mojim ocem“. Projekcija će se održati u nedjelju, 22. rujna od 11:00 do 14:00 sati u Uraniji. Osim filma, događanje uključuje koncerte Sare Renar i Nine Romić te panel diskusiju „Sva lica nasilja“ na kojoj će raspravljati Rada Borić, Sanja Sarnavka, Arijana Fridrih, Biserka Šuran i Mario Mažić.
Film „Prizori s mojim ocem“ progovara o nacionalnosti, identitetu, ljubavi, snovima i žaljenju kroz putovanje kroz sjećanja Šuran i njenog oca u kojem proživljavaju prizore iz njihove domovine, bivše Jugoslavije. Ljubavna pisma, arhivski materijali i obiteljske anegdote pružaju publici uvid u obiteljske borbe kada su morali napustiti domovinu. Film je osvojio nekoliko međunarodnih priznanja, a i pobjednik je nagrade Mali pečat za najbolji film autora mlađeg od 35 godina na ZagrebDox-u prošle godine. Ulaz na događanje je slobodan.
Vidimo se na prosvjedinim akcijama, na marševima i na raspravama! Jer naša borba kontinuirano traje.