Nevladine udruge za zaštitu prava žena zauzimaju se za to da se u novome kaznenom i prekršajnom zakonu počnu kažnjavati osobe koje plaćaju seksualne usluge i da se dekriminaliziraju prostitutke, za koje tvrde da su isključivo žrtve nasilja.
Hrvatskoj bi kao primjer u pripremi novih odredaba trebale poslužiti skandinavske zemlje, istaknuto je na jučer održanom okruglome stolu u organizaciji Mreže organizacija za prevenciju i eliminaciju nasilja nad ženama – Petra, Centra za žene žrtve rata – ROSA i Ženske mreže Hrvatske.
Podaci predstavljeni tijekom rasprave pokazuju da je kažnjavanje konzumenata umanjilo stopu prostitucije u Švedskoj, Norveškoj i Islandu.
No, znatno važnijim od broja uhićenih i kažnjenih konzumenata prostitucije članice ženskih udruga smatraju poruku koju zakonodavac tako šalje građanima – da je prostitucija u prvome redu oblik nasilja prema ženama i djevojkama te oblik rodne diskriminacije.
Radnoj skupini za izmjene zakona zato poručuju da žene nisu roba koju je dopušteno kupovati te da korisnici seksualnih usluga u najvećem broju slučajeva iskorištavaju žensko siromaštvo i nezaposlenost.
Voditeljica radne skupine za izmjene Kaznenog zakona, profesorica zagrebačkoga Pravnog fakulteta Ksenija Turković rekla je da sadašnji nacrt predviđa kažnjavanje korisnika prostitucije, a predstavnice udruga pozvala je na raspravu o zakonskim izmjenama sredinom veljače.
Na Kazneni zakon radna skupina dosad je primila više od 800 primjedaba, a neke su čak stigle i iz inozemstva.