Do kraja srpnja posjetitelji Maribora koji ove godine zajedno s portugalskim Guimaresom nosi titulu europske prijestolnice kulture mogli su koristiti usluge “intelektualnih prostitutki”, a riječ je o uličnom performansu kojim autori upozoravaju na problem nezaposlenosti među mladima.
U Poštanskoj ulici koja je za te potrebe proglašena ulicom “crvenih svjetiljki” svake subote i nedjelje od 21 sat do ponoći usluge “intelektualne prostitucije” nudilo je pet mladih žena i jedan muškarac, svi sa završenom visokoškolskom naobrazbom, a neki i sa magistarskim i doktorskim titulama.
“Intelektualna opskrba” klijenata obavljala se u nekoliko umjetnički prerađenih kabina kojima su se skijaši nekoć vozili na mariborsko Pohorje, a cijena je bila 15 eura za razgovor na slovenskom i 30 za razgovor na njemačkom ili nekom drugom od europskih jezika.
Autor performansa Zoran Srdič Janežič izjavio je da je ideju dobio iz jednog filma Woodyja Allena u kojemu se filmski lik tuži da njegov odnos sa ženom ne funkcionira kako treba jer s njom ne može razgovarati o poeziji T.S Elliota i Ezre Pounda, pa su mu potrebni kratkotrajni vanbračni odnosi s kakvom intelektualkom koje je spreman platiti.
“Tražio sam ideju koja bi bila i dovoljno društveno kritična”, izjavio je autor za televizijsku postaju POP-TV, pojašnjavajući početak svoje suradnje s projektom Maribor – europska prijestolnica kulture, kojim upozorava na rastuću nezaposlenost među mladima u vrijeme krize, osobito za one koji su završili humanističke ili društvene studije.
“Diplomirala sam na studiju kulture i filozofije i magistrica sam znanosti, a ne mogu dobiti posao, pa ovaj mjesec moram raditi na poslovima čišćenja povrća u jednoj prehrambenoj tvrtci”, rekla je za POP-TV Miša Gams, jedna od “intelektualnih prostitutki”.
S njima se osim o filozofiji moglo razgovarati o njemačkoj literaturi, filmskoj kritici, psihoanalizi i drugim područjima za koje smatraju da su zbog ekonomske krize društveno degradirana, kao i položaj mladih i njihova znanja općenito.