U izmjenama Kaznenog zakona koje će Vlada poslati u saborsku proceduru predlaže se uvođenje novog kaznenog djela koje će se zvati psihičko nasilje u obitelji i da kazneni progon i izvršenje kazne za teško ubojstvo više ne mogu otići u zastaru. Sramoćenje kao pojam ostaje u KZ-u, ali se u bitnome mijenja za novinarsku profesiju, a predlaže se i pokretanje kaznenog progona po službenoj dužnosti za kaznena djela ispod granice vrijednosti od dvije tisuće kuna, što dosad nije bio slučaj.
Kazneno djelo psihičkog nasilja u obitelji obuhvaćat će dugotrajno i teško vrijeđanje ili zastrašivanje bliske osobe kojim je teško narušen njen psihički integritet. U Ministarstvu kažu da se nasilje u obitelji u pravilu sankcionira kao prekršaj kroz Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji, ali smatraju da određena postupanja zbog svoje ozbiljnosti zaslužuju i kaznenu odgovornost nasilnika. “Psihičko nasilje je nekad teže od fizičkog. Mogući su problemi kod dokazivanja i vještačenja, ali očekujemo da će novo kazneno djelo praksa prihvatiti i poslati snažnu poruku: nasilnici/ice, idete u zatvor”, kaže ministar Orsat Miljenić.
Sramoćenje kao takvo u zakonu ostaje, ali se predviđa razlog za isključenje novinara/ki od odgovornosti. To znači da ako je postupao/la u javnom interesu ili iz drugih opravdanih razloga, za novinara/ku nema kaznene odgovornosti. “Ali zaštita časti i ugleda mora postojati”, dodaje ministar Miljenić. Izmjenama se kazneno djelo sramoćenja dodatno sužava pa će samo najteža kršenja časti i ugleda voditi do kaznene odgovornosti. Stoga je i naziv djela izmijenjen u teško sramoćenje. Iako je dio kritičara/ki tražio da se sramoćenje izbaci iz zakona, odlučeno je da se ostaje kod koncepta po kojem postoje tri kaznena djela protiv časti i ugleda, a to su uvreda, kleveta i sramoćenje.