Uncategorized

od 15. listopada u zagrebu

Kreće grupa podrške za LGBT roditelje i one koji to žele postati

Kreće grupa podrške za LGBT roditelje i one koji to žele postati

Dugine obitelji započinju 15. listopada s novim ciklusom grupe psihosocijalne podrške za LGBT roditelje i one koji to žele postati ili su možda tek počeli razmišljati o tome. O čemu se zapravo radi i kakva su iskustva razgovarali smo s nekoliko polaznika/ica ranijih grupa podrške i sadašnjih članova/ica Duginih obitelji.

“Grupa psihosocijalne podrške organizirana je kao ciklus od 10 radionica pod stručnim vodstvom psihologinje na kojem se dugine obitelji i one u nastanku upoznaju, informiraju i osnažuju. Radionice su osmišljene tako da u sigurnom prostoru omoguće stvaranje povjerenja medu polaznicima, kako bi se moglo otvoreno razgovarati o temama vezanim za roditeljstvo, strahovima, preprekama, odnosu s vlastitim roditeljima, okolinom, poslom i drugim temama važnima za polaznike/ice. Kroz radionice se diskutira i uči o načinima dobivanja djeteta, odgoju, coming outu, kako za lezbijske, tako i za gej parove i pojedince/ke. Prvi ciklus započeo je 2011. godine i okupio je 15-ak osoba koje su već imale djecu ili su planirale postati roditelji. Grupa je tada pionirski započela ono sto danas nastavlja neformalna grupa Dugine obitelji, a u međuvremenu je održan još jedan ciklus radionica”, objašnjava nam Ivo, polaznik prve grupe podrške i aktivni član Duginih obitelji.

Radionice je od samog početka vodila psihologinja Iskra Pejić, koja se prisjetila početaka grupe:

“Kada smo započinjali s formiranjem grupe podrške, postojala je mala zajednica zainteresiranih sadašnjih i budućih LGBT roditelja, koji su željeli dobiti informacije, potporu, prijateljstvo, suosjećanje. Sastajali smo se svaka dva tjedna, ljudi su donosili svoja pitanja i probleme vezane uz dobivanje i odgoj djece, o funkcioniranju sustava, o tome kako dobiti podršku svojih bližnjih. Dirljivih priča, savjeta i informacija bilo je u izobilju i svatko je nečim mogao pridonijeti da pomogne drugima. Oba ciklusa u grupi bila su vrlo uspješna, pogotovo zbog činjenice da su se članovi i članice međusobno udružili i stvorili malu aktivističku zajednicu. Osnovali su forum, zajedno marširaju u Prideu, sastaju se redovno i  danas. Međusobno razmjenjuju dvojbe, pitanja, informacije i podršku, a njihova djeca mogu upoznati jedni druge, kako bi vidjeli da nisu sami u ovoj, za Hrvatsku, još uvijek prilično rijetkoj situaciji.”

Ovogodišnju grupu podrške vodit će psihologinja Matea Popov koja je inicirala čitavu priču 2011. godine. Pitali smo je da podijeli svoja razmišljanja o novoj grupi:

“O roditeljstvu je napisano  zaista mnogo knjiga, priručnika samopomoći, a zainteresirani/e roditelji mogu doći i do raznih radionica za roditelje. Ipak, dojma sam da do najboljih informacija i savjeta češće dolazimo u razgovorima s drugim roditeljima. Kada se radi o netipičnim obiteljima, razgovor sa drugima u sličnim životnim okolnostima pogotovo može biti vrlo koristan i ohrabrujući, a s druge strane, alternativna mjesta na kojima možemo dobiti informaciju i savjet su sužena. Uočivši potrebu da se LGBT roditelji nađu u isto vrijeme na istom mjestu, kako bi podijelili svoja iskustva, probleme, spoznaje te kako bi se upoznali te družili, prije četiri godine su se po prvi puta organizirale grupe podrške. Zainteresiranost za događaj vremenom se povećala, a sudionici/ice grupe podrške bili su iznimno zadovoljni postojanjem i programom iste. Vjerujem da jednaka potreba i interes još uvijek postoji te kako je grupa podrške izvrsna prilika za rad na sebi, roditeljskim vještinama, ali i upoznavanju drugih osoba u sličnim životnim situacijama. Jako mi je drago da se grupa ponovno organizira te sam sretna i uzbuđena što ću biti dio te priče.”

Vedran je bio polaznik prvog ciklusa radionica, o čemu kaže: “Najviše mi se svidjelo upoznati ljude koji razmišljaju slično kao i ja, koji žele djecu u svom životu. Druženja na grupi podrške ohrabrila su me u željama o roditeljstvu. To je svakako bila i prilika da tu temu približim i svom tadašnjem dečku, koji je ispočetka bio skeptičan, a nakon sto je upoznao gej parove koji već imaju djecu, i on se ohrabrio. Svakako jedno lijepo i korisno iskustvo!”

“Na grupi podrške sam mogao se odmaknuti iz svakodnevnih aktivnosti i odvojiti vrijeme da ozbiljnije promislim o izazovima i lijepim stranama roditeljstva. Kako se radi o zatvorenoj grupi pod vodstvom psihologinje, osjećali smo se sigurno da uđemo u sebe i podijelimo svoje osjećaje i razmišljanja s drugima. Jedni drugima smo bili podrška i dijelili smo međusobno korisne informacije do kojih bi netko došao.”, rekao nam je Boris, koji je bio na drugom ciklusu radionica.

{slika}

Ivana, koja je s partnericom prošla prvu grupu podrške podijelila je svoja sjećanja na druženja:

“Grupa mi je puno pomogla jer sam vidjela da moja partnerica i ja nismo jedini gej ili lezbijski par u Hrvatskoj koji pokušava imati dijete, da u tome nismo usamljene, da već ima puno različitih obitelji… Upoznale smo djecu koja odrastaju u duginim obiteljima i osjetile smo neko zajedništvo i veliku podršku među nama svima u grupi. I ta druženja su se pretvorila u neka divna prijateljstva. Svakome tko razmišlja o tome da bi htio postati roditelj bih preporučila da dođe u Dugine obitelji.”

Za više informacija u vezi novog ciklusa grupe psihosocijalne podrške molimo javite se na e-mail info.dugineobitelji@gmail.com ili na forum Duginih obitelji http://dugine-obitelji.forumcroatian.com/.