U fokusu

Seksualna i reproduktivna prava

Nek se mlade pita!

Promocija publikacije “SEX na EX”  i TV spota održana je u ponedjeljak 13. srpnja 2009. godine u Informacijskom centru Europske unije u Zagreb. Publikacija “SEX NA EX” i TV spot “Roditeljstvo nije igra” dio su C E S I projekta NEK SE MLADE PITA! kojim se želi upozoriti na važnost i potrebu rješavanja pitanja seksualnog i reproduktivnog zdravlja i prava mladih ali uz aktivno sudjelovanje samih mladih.

Nek se mlade pita!

 

Promocija publikacije “SEX na EX”  i TV spota održana je u ponedjeljak 13. srpnja 2009. godine u Informacijskom centru Europske unije u Zagreb. 

 

Publikacija “SEX NA EX” i TV spot “Roditeljstvo nije igra dio su C E S I projekta NEK SE MLADE PITA! kojim se želi upozoriti na važnost i potrebu rješavanja pitanja seksualnog i reproduktivnog zdravlja i prava mladih ali uz aktivno sudjelovanje samih mladih.

 

Publikacija je djelo grupe mladih eksperata/ica koji su u suradnji s CESI analizirali javne politike i prakse u Hrvatskoj i dobre prakse u Europskoj Uniji te izradili priručnik koji će služiti mladima kao alat za javno zagovaranje u području seksualnog i reproduktivnog zdravlja. Priručnik SEX NA EX namijenjen je onima koji/e žele pokrenuti društvene promjene koje će dovesti do unaprijeđenja seksualnog i reproduktivnog zdravlja i prava mladih.

 

TV spot RODITELJSTVO NIJE IGRA upozorava na problem maloljetničkih trudnoća ali iz pozicije šesnaestogodišnjeg mladića koji postaje otac. Tema maloljetničkih trudnoća uvijek se stereotipno vezuje uz djevojke implicirajući da je to ženski problem dok odgovornost i uloga dečki ostaje nevidljiva. Upravo iz tog razloga je ova tema sagledana iz sasvim druge, odnosno muške pozicije s ciljem da se istakne zajednička odgovornost mladića i djevojaka. Spot je producirao HULAHOP a redateljica je Dijana Bolanča Paulić.

 

Na promociji je predstavljena publikacija i TV spot a o važnosti očuvanja reproduktivnog zdravlja mladih govorile/i su:

 

Dunja Skoko-Poljak, načelnica Odjela za projekte i programe, Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi; Prim. dr. sc. Marina Kuzman,  voditeljica Službe za zaštitu zdravlja mladih i prevenciju ovisnosti, Hrvatski zavod za javno zdravstvo; Dana Budisavljević, producentica, HULAHOP; Luka Orešković, učenik V. gimnazije; Nina Babić, savjetnica potpredsjednica Vlade RH i Sanja Cesar, CESI, voditeljica projekta;  

 

Srednjoškolac Luka Orešković istaknuo je da se često iz ideoloških ili vjerskih razloga znanje o reproduktivnom zdravlju ne prenosi, a mladi se svakodnevno suočavaju s različitim problemima kao što su spolne bolesti, neželjene trudnoće i nasilje.

Prim.dr.sc. Marina Kuzman istaknula je važnost CESI publikacije te ukazala na potrebu za otvaranjem savjetovališta za mlade koja bi okupila multidisciplinarni tim stručnjaka/inja i za koje ne bi bila potrebna uputnica. Također, istakla je da bi trebala postojati jedinstvena politika koja će se baviti seksualnošću, ne samo mladih već i odraslih.

Po riječima Dunje SkokoPoljak iz Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi, dogovoreno je da će se krenuti u osnivanje radne skupine za otvaranje savjetovališta za mlade, za što su poticaj dobili i kroz peticiju CESI-ja i Mreže mladih Hrvatske s takvim zahtjevom.

 

Dana Budisavljević, višegodišnja suradnica CESI, govorila je o izazovima koje pred nju postavlja prikaz tema poput rodne ravnopravnosti. Pretočiti u audiovizualni medij pomalo apstraktne teme poput rodne ravnopravnosti i seksualnih i reproduktivnih prava i zdravlja mladih zahtijeva drugačiji način promišljanja i rada.

 

Nina Babić, ispričala je potpredsjednicu Vlade RH Đurđu Adlešič koja je radi obaveza u Vladi morala otkazati dolazak. Međutim, najavom svog dolaska potpredsjednica je potvrdila važnost ove teme i pokazala spremnost da se bavi pitanjima mladih.

 

Priručnik SEX na EX nakon detaljne analize situacije donosi slijedeće preporuke za unaprjeđenje seksualnog i reproduktivnog zdravlja i prava mladih. Izuzetno je važno da

Republika Hrvatska osigura:

  • društveno-politički konsenzus oko važnosti očuvanja zdravlja i poštivanja seksualnih i reproduktivnih prava mladih
  • uvođenje sustavne seksualne edukacije u škole kao obavezni predmet
  • klinike i savjetovališta za seksualno i reproduktivno zdravlje prilagođene potrebama mladih (youth-friendly)
  • posebno educirano i osposobljeno osoblje za rad s mladima koje će se baviti zdravljem i seksualnošću mladih
  • političku spremnost i financijska sredstva za donošenjem i provođenjem politike koja će osigurati adekvatnu zaštitu seksualnog i reproduktivnog zdravlja i prava mladih

 

Projekt NEK SE MLADE PITA! financiran je od strane Europske Komisije – Phare-a 2006 i Grada Zagreba.